Druh, jadąc do akcji wozem bojowym, otrzymał mandat. Władze OSP są zaniepokojone.

  • 15.04.2019, 09:05
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Druh, jadąc do akcji wozem bojowym, otrzymał mandat. Władze OSP są zaniepokojone. fot. bobowa24.pl / J.Oślizło
Wróćmy do wydarzeń z 17 stycznia tego roku. Straż pożarna została zadysponowana do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Stróżna. Jeden z wozów OSP Bobowa nie dotarł na miejsce, ugrzązł w zaspie.

O tym, że samochód straży został wyciągnięty na drogę i powrócił do bazy, każdy z jednostki w Bobowej mówiąc kolokwialnie, zdołał już zapomnieć. Pisaliśmy o tym pożarze w osobnym artykule - LINK.


Jakież było zdziwienie w jednostce, gdy po dwóch miesiącach od tego zdarzenia, na druha prowadzącego samochód w ten feralny dzień został nałożony mandat. Władze Związku OSP w Gorlicach wystosowały pismo, które zostało rozesłane do wszystkich najważniejszych szczebli obu zainteresowanych służb.


Prezentujemy je w niezmienionej formie.

 

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach wyraża zaniepokojenie sytuacją, dotyczącą ukarania kierowcy Ochotniczej Straży Pożarnej z Bobowej (gm. Bobowa, pow. gorlicki), który prowadząc samochód uprzywilejowany, utknął w zaspie śnieżnej, za co ukarany został przez Policję mandatem karnym oraz naliczeniem punktów karnych.

17 stycznia 2019 roku OSP Bobowa zadysponowana została do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Stróżna (gm. Bobowa, pow. gorlicki). W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia, samochód ugrzązł w śniegu i został zatrzymany. Po udzieleniu pomocy pojazd wrócił do miejsca garażowania.

Niespodziewanie po upływie dwóch miesięcy na kierowcę samochodu uprzywilejowanego z OSP Bobowa nałożony został mandat karny oraz naliczone punkty karne przez funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Bieczu (gm. Biecz, pow. gorlicki).

Ubolewający staje się fakt, iż działanie Policji podyktowane było naciskami ze strony "niezależnego portalu społeczno - politycznego". Krytyce należy poddać motywację i zachowanie funkcjonariusza Policji, który ukarał druha ochotnika za chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dodatkowo Komisariat Policji z Biecza przekazał do publicznej wiadomości informację o ukaraniu kierowcy OSP wraz z podaniem jego danych personalnych.

Współpraca pomiędzy Policją a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na terenie powiatu gorlickiego jak dotychczas układała się dobrze. Dziwi zatem i martwi próba psucia tych poprawnych relacji. Chęć niesienia przez strażaków OSP bezinteresownej pomocy nie może być przedmiotem karania. Idea ochotniczego pożarnictwa nie może być stawiana na szali ze strachem o bezpodstawne ukaranie za chęć czynienia dobra.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wyraża pełne poparcie dla ukaranego kierowcy OSP Bobowa, ubolewając jednocześnie, iż obiektywny i rzetelny pogląd na sprawę jest mniej znaczący niż słowo redaktora portalu internetowego.


Powyższe stanowisko przekazano do:
- Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
- Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie,
- Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach,
- Komendy Głównej Policji,
- Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
- Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach,
- Samorządu Gminy Bobowa,
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobowej.

Wkrótce poznamy stanowisko policji w tej sprawie. Będziemy Państwa informować na bieżąco.

źródło: zosprp.gorlice.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam
Adam 18.04.2019, 21:43
Co ma Biecz do Bobowej czy odwrotnie.
www
www 17.04.2019, 21:28
Jak przyjdzie oświetlić teren po wypadku to niech poli ....świeci oczami
w bieczu wszystko jest możliwe wspaniali milic....... czuwają nad porządkiem i mieszkaj tu w pod beckiej miejscowości tam prwo jest inne
danek
danek 16.04.2019, 21:30
z biecza do stroznej jest ok 35 km
zza gorlic
zza gorlic 16.04.2019, 21:01
Wiecie co szkoda słów..ciekawe czy wystawią mandat jak będzie ,,niedobrze" w którymś z komisariatów i będą potrzebować pomocy straży pożarnej.Za jakie wykroczenie druh dostał ,,nagrodę"??-była jakaś przesłanka czy tylko głupia nadgorliwość?Jednym słowem jakby na to nie patrzeć policja podkopała i tak nadwątlone do niej zaufanie społeczne.Przykre ale prawdziwe.
Hmm
Hmm 16.04.2019, 16:33
Mandat po dwoch miesiacach?
Policjant na ukaranie mandatem ma 14 dni od wykroczenia. Po dwoch miesiacach jedynie skierowanie sprawy do sadu.
obiektywny
obiektywny 15.04.2019, 20:02
Dlaczego nie podano konkretnego powodu ukarania kierowcy OSP , za jakie wykroczenie, z jakiego paragrafu KW . Dlaczego karał policjant
z Komisariatu w Bieczu ? Wiele pytań dla przeciętnego czytelnika.
Nie jestem policjantem , ale podając taką informację należy podać konkretne zarzuty .facioo
facioo 15.04.2019, 18:48
Co robił policjant z Biecza w Stróżnej? Czyżby policjanci z Bobowy strajkowali a bieccy to łamistrajki?

Pozostałe