Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
ReklamaOśrodek Jeździecki Końskie Zacisze - pensjonat dla koni, jazda konna, lokal do wynajęcia - Jankowa 47, 38-350 Bobowa - ZADZWOŃ  601 702 207
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikować

Podziel się
Oceń

Nasz Czytelnik, przebywający na co dzień w szwedzkiej Uppsali, trafił na niezwykły przedmiot – obraz, który kupił w jednym ze sklepów z używanymi rzeczami. Nie przypuszczał, że ta skromna grafika może skrywać historię związaną z naszym regionem. Na odwrocie dzieła widnieje ręcznie napisany tytuł: „Kościółek w Libuszy – XV w. pow. Gorlice”.
zdjęcie przedstawia obraz kościoła
Obraz Kościółka w Libuszy znaleziony przez naszego Czytelnika w Upssali (Szwecja).

Autor: nadesłane przez Czytelnika

 

Sztuka z Małopolski w Szwecji?

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Libuszy z XVI wieku był jedną z najcenniejszych gotyckich świątyń drewnianych w południowej Polsce, znana nie tylko mieszkańcom powiatu gorlickiego, ale również miłośnikom historii sakralnej architektury. Niestety w 1986 i 2016 kościół został strawiony przez pożar, a jego wizerunek – jak się okazuje – wciąż krąży po świecie.
 

Pisaliśmy o tym zdarzeniu w lutym 2016 roku.
 

 

Czytelnik, który podpisał się jako Danning, przyznał, że o obrazie nie wie nic więcej poza informacjami znalezionymi w Wikipedii. Zwrócił się do nas z pytaniem, czy ktoś potrafi określić czas powstania tej pracy. To właśnie ten apel zainspirował nas do nagłośnienia sprawy.

Czy ktoś rozpoznaje autora?

Obraz może być dziełem lokalnego artysty z Małopolski – być może kogoś, kto przed pożarem udokumentował wygląd kościoła. W grę wchodzi zarówno akwarela, jak i grafika lub litografia, wykonana na podstawie archiwalnej fotografii. Równie dobrze może to być pamiątkowa reprodukcja sprzedana przy okazji jednej z wystaw lub wydarzeń związanych z historią Libuszy.

Dlaczego obraz znalazł się w Szwecji? Tego zapewne już się nie dowiemy, ale nie jest tajemnicą, że wielu Polaków wyjeżdżających na emigrację zabierało ze sobą rodzinne pamiątki. Możliwe też, że był to element kolekcji, który trafił do obrotu wtórnego po latach przechowywania na półce lub w domowym archiwum.

Liczymy na pomoc Czytelników

Czy ktoś z Państwa rozpoznaje ten obraz? Może widzieliście podobne przedstawienie kościółka w Libuszy – w książkach, kalendarzach, zbiorach prywatnych lub archiwach? Może znacie artystów, którzy specjalizowali się w dokumentowaniu małopolskich zabytków?

Każda informacja może być cenna. Prosimy o kontakt z redakcją i udostępnianie tego artykułu – być może trafi on do osoby, która zna autora lub posiada więcej danych o okolicznościach powstania tego dzieła.

Obraz jako ślad przeszłości

Historia znaleziska pana Danninga to piękny przykład na to, że nawet w odległej Szwecji można natrafić na ślady naszej lokalnej kultury i dziedzictwa. Obraz, choć niepozorny, staje się symbolem łączności z przeszłością i rodzimą ziemią. Mamy nadzieję, że uda się poznać jego historię i przywrócić ją pamięci mieszkańców regionu.

Czekamy na Państwa wiadomości – wspólnie odkrywajmy zagadki przeszłości!

 

Obraz odnaleziony przez Czytelnika w Upssali w Szwecji, źródło: nadesłane przez Czytelnika

 

Obraz odnaleziony przez Czytelnika w Upssali w Szwecji, źródło: nadesłane przez Czytelnika

 


Napisz komentarz

Komentarze

Lolek 17.05.2025 20:29
Stanisław Hubner. Co do powiązań ze Szwecją naszego regionu to podobno mocne ślady genetyczne pozostały po wojnach Polsko-Szwedzkich. Historia rafinerii Braci Nobel, a później Nobel-Standard w Libuszy także powinna budzić zainteresowanie.

Jaro Maro 17.05.2025 16:11
Ja obstawiam Stanislaw Hubner to jest jego styl malowania i pisma.

. 17.05.2025 15:14
Może być p. Hübner Cepelia. Na stronie onebild. pl znalezione takie coś. Na jednym obrazie kościółek w Sękowej. Nawet rama taka sama

Sabina Karp-Chodyna 17.05.2025 14:23
Wygląda jak akwarela Anny Sroczanki ( cioci mojej mamy). Obraz przypomina mi jej inne akwarele.

Sabina Karp-Chodyna 17.05.2025 14:20
Dzień dobry, wygląda jak akwarela cioci mojej mamy -Anny Sroczanki. Obraz przypomina styl w jakim malowała.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12