Sztuka z Małopolski w Szwecji?
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Libuszy z XVI wieku był jedną z najcenniejszych gotyckich świątyń drewnianych w południowej Polsce, znana nie tylko mieszkańcom powiatu gorlickiego, ale również miłośnikom historii sakralnej architektury. Niestety w 1986 i 2016 kościół został strawiony przez pożar, a jego wizerunek – jak się okazuje – wciąż krąży po świecie.
Czytelnik, który podpisał się jako Danning, przyznał, że o obrazie nie wie nic więcej poza informacjami znalezionymi w Wikipedii. Zwrócił się do nas z pytaniem, czy ktoś potrafi określić czas powstania tej pracy. To właśnie ten apel zainspirował nas do nagłośnienia sprawy.
Czy ktoś rozpoznaje autora?
Obraz może być dziełem lokalnego artysty z Małopolski – być może kogoś, kto przed pożarem udokumentował wygląd kościoła. W grę wchodzi zarówno akwarela, jak i grafika lub litografia, wykonana na podstawie archiwalnej fotografii. Równie dobrze może to być pamiątkowa reprodukcja sprzedana przy okazji jednej z wystaw lub wydarzeń związanych z historią Libuszy.
Dlaczego obraz znalazł się w Szwecji? Tego zapewne już się nie dowiemy, ale nie jest tajemnicą, że wielu Polaków wyjeżdżających na emigrację zabierało ze sobą rodzinne pamiątki. Możliwe też, że był to element kolekcji, który trafił do obrotu wtórnego po latach przechowywania na półce lub w domowym archiwum.
Liczymy na pomoc Czytelników
Czy ktoś z Państwa rozpoznaje ten obraz? Może widzieliście podobne przedstawienie kościółka w Libuszy – w książkach, kalendarzach, zbiorach prywatnych lub archiwach? Może znacie artystów, którzy specjalizowali się w dokumentowaniu małopolskich zabytków?
Każda informacja może być cenna. Prosimy o kontakt z redakcją i udostępnianie tego artykułu – być może trafi on do osoby, która zna autora lub posiada więcej danych o okolicznościach powstania tego dzieła.
Obraz jako ślad przeszłości
Historia znaleziska pana Danninga to piękny przykład na to, że nawet w odległej Szwecji można natrafić na ślady naszej lokalnej kultury i dziedzictwa. Obraz, choć niepozorny, staje się symbolem łączności z przeszłością i rodzimą ziemią. Mamy nadzieję, że uda się poznać jego historię i przywrócić ją pamięci mieszkańców regionu.
Czekamy na Państwa wiadomości – wspólnie odkrywajmy zagadki przeszłości!


Napisz komentarz
Komentarze