Przetrwały setki lat historycznych zawirowań, pożar strawił je w kilka godzin.

  • 16.04.2019, 19:11
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Przetrwały setki lat historycznych zawirowań, pożar strawił je w kilka… fot. własne / TVN
Dokładnie 24 godziny temu z emocjami śledziliśmy przekaz telewizyjny z Paryża, gdzie paliła się jedna z najważniejszych budowli sakralnych świata, Katedra Notre-Dame.

Ta gotycka archikatedra, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco, szczyci się bezcennymi eksponatami, które na całe szczęście udało się w części uratować. Skala zniszczeń mimo wszystko jednak ogromna, wartość strat jest w tym momencie nie do oszacowania i mówi się, że proces odbudowy może potrwać nawet kilkanaście lat.


Przypadków pożarów, mówiąc potocznie, z naszego podwórka nie trzeba daleko szukać. Czarnymi zgłoskami na kartach historii zapisała się noc, 2 lutego 2016 roku, gdy spłonął doszczętnie kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Libuszy (pisaliśmy o tym w osobnym artykule - LINK), który nie zostanie odbudowany i zniknie z naszego krajobrazu bezpowrotnie.

Powracając do międzynarodowej listy dziedzictwa kulturowego, okazuje się, że polska lista obiektów Unesco jest bardzo bogata. Mało tego, na mapie tej prestiżowej organizacji można znaleźć kilka obiektów, które znajdują się blisko nas.


W obliczu tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły paryską katedrę, powracają pytania o stan zabezpieczeń przeciwpożarowych, w jakie wyposażone są obiekty sakralne o największym znaczeniu historycznym, również z naszego otoczenia.


Co z przygotowaniem strażaków w przypadku akcji przy kościołach, przeważnie drewnianych, mających znaczne rozmiary?

W sumie na terenie powiatu gorlickiego znajdują się 44 drewniane kościoły, cerkwie i kaplice cmentarne, pięć z nich to prawdziwe perełki znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego Unesco - mówi nam rzecznik gorlickich strażaków mł. bryg. Dariusz Surmacz.

Strażacy każdego roku prowadzą ćwiczenia, które mają za zadanie przetrenować wszystkie możliwe scenariusze związane z wypracowaniem możliwości rozwinięć taktycznych, poznaniem dojazdu do obiektów, możliwości użycia podnośników hydraulicznych i drabin, działek przenośnych, sprawdzeniem zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru oraz możliwości dostarczenia wody na miejsce pożaru. Takich działań w ciągu kilku ostatnich lat było kilkanaście, na obiektach o różnym charakterze, w zeszłym roku było ich przynajmniej 10.

Przez cały czas prowadzona jest również weryfikacja zabezpieczeń pod względem wyposażenia przeciwpożarowego.

Niestety w 59% drewnianych obiektów sakralnych w naszym powiecie nie ma systemu wykrywania  pożaru z automatycznym systemem przesyłania informacji do stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Błyskawiczna akcja gaśnicza ma wtedy sens, gdy pożar zostanie w porę zauważony. W przypadku obiektów drewnianych można powiedzieć, że czas biegnie dwa razy szybciej i tylko zduszenie ognia w zarodku może skutkować skutecznym ugaszeniem pożaru bez większych strat.


Jak do pożaru przygotowane są gorlickie kościoły?

Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi służbami ratowniczymi, spełniamy normy pożarowe i myślę, że możemy być spokojni - mówi proboszcz Parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, ks. Jerzy Gondek.

Jedyne co może być niepokojące to parkowanie samochodów podczas uroczystości i mszy świętych. Niestety plac w bezpośrednim otoczeniu kościoła jest pełen samochodów, często stojących na drogach przeciwpożarowych. Uczulamy kierujących, by stosowali się do przepisów, bo zdarzenia typu pożar, zasłabnięcie mogą zdarzyć się w każdym momencie, a czas dojazdu służb jest wtedy kluczowy.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Była parafianka
Była parafianka 17.04.2019, 11:01
Kościołowi św. Jadwigi nie grozi pożar. Jest wyjątkowo doskonale okamerowany we wnątrz. Wierni czują się bardzo bezpieczni.

Pozostałe