XXV Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami

  • 26.04.2019, 13:45
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

XXV Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami
W tym roku odbędzie się jubileuszowa 25. Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami. Imprezę uświetni recital Stanisława Soyki, a przed koncertem odbędzie się prezentacja okolicznościowej publikacji związanej z jubileuszem „Bitwy”.

data: 2 maja 2019 (czwartek)

godzina: 20.30

miejsce: Gorlickie Centrum Kultury.

 

W 1995 roku miasto Gorlice hucznie obchodziło 80-tą rocznicę słynnego wydarzenia historycznego zwanego Bitwą pod Gorlicami.

Ówczesne władze miasta zwróciły się z apelem do placówek kultury, szkół i instytucji o włączenie się w obchody. Wspólnie z grupą młodzieży – Sobiesław Pawlikowski, Tomasz Kubala, Tomasz Budzioch, Anna Piecuch, Grzegorz Bochniak i.in. postanowiliśmy, korzystając z rocznicowej okazji, wypromować konkurs piosenki literackiej, nadając mu nośną nazwę „Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami”. Pomysł został z entuzjazmem zaaprobowany i dofinansowany przez decydentów.
Dzięki dobrym kontaktom w środowisku wykonawców „piosenek z tekstem”, gwiazdą pierwszego konkursu była „Wolna Grupa Bukowina”, a wydarzenie promowane było w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Audycję poświęcił mu w swoim „kultowym” programie „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem, który wraz z ekipą programu III PR odwiedził i nagrał imprezę. Od tego czasu „… Bitwa …” regularnie gości u red. Deblessema.

Wsparcia medialnego, a przede wszystkim eksperckiego udziela nam od pierwszego konkursu pan redaktor Jan Poprawa, niekwestionowany guru i propagator piosenki poetyckiej w Polsce.
To właśnie dzięki niemu impreza nabrała artystycznego i środowiskowego znaczenia, ponieważ redaktor Poprawa wpisał ją na listę konkursów eliminacyjnych Przeglądu Piosenki Studenckiej.

W latach 1995 – 2007 na estradzie „Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami” gościli niemal wszyscy znaczący wykonawcy gatunku, między innymi: „Wolna Grupa Bukowina”, „Stare Dobre Małżeństwo”, „Raz, dwa, trzy …”, „Czerwony Tulipan”, Elżbieta Adamiak, Robert Kasprzycki, Mirosław Czyżykiewicz, Leszek Wójtowicz, Antonina Krzysztoń, Ewelina Marciniak, Barbara Stępniak-Wilk, Martyna Jakubowicz i.in.

Triumfatorami Złotego, Srebrnego i Brązowego Gryfa byli m.in. Anna Piecuch, Iwona Śliwa, Barbara Stępniak, Piotr Rogucki, Ewelina Marciniak, … .

Po latach pracy dyrektorów Bogusława Diducha, Ewy Plucińskiej i Tomasza Kubali „Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami” nabrała znaczenia w środowisku śpiewających autorów, wypromowała znanych dziś powszechnie artystów, wykonawców, tekściarzy i kompozytorów i znalazła trwałe miejsce na mapie ambitnych imprez muzycznych kraju.

Więcej szczegółów o programie imprezy już wkrótce.

Serdecznie zapraszamy!

Justyna Miarecka

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomik
tomik 29.04.2019, 11:16
wtedy zaczynał Sobiesław Zawalich,Krzysztof Zakrzewski,Bogusłw Diduch i inni którzy w latach 90 organizowali w gck i w plenerze koncerty w Gorlicach

Pozostałe