Czym jest nowoczesne konto bankowe? Jakie warunki musi spełniać?

  • 29.04.2019, 12:47 (aktualizacja 29.04.2019, 13:02)
  • Kamila Prokop

Podziel się:

Czym jest nowoczesne konto bankowe? Jakie warunki musi spełniać?
Nowoczesne konto bankowe pozwala bankować wygodnie i komfortowo – także mobilnie i przez internet. Jest niedrogie i zapewnia użytkownikom dodatkowe profity ułatwiające codzienność. Jak znaleźć ROR, który odpowie na potrzeby współczesnych klientów?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Służy on przede wszystkim do otrzymywania i gromadzenia wpływów z tytułu dochodów i świadczeń, wykonywania przelewów i zleceń stałych oraz realizacji płatności bezgotówkowych. Jak pokazują dane udostępnione przez PRNews – na koniec 2018 roku polskie banki prowadziły prawie 33 mln ROR-ów. To o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku!

Nowoczesne konto bankowe

Podstawowe usługi oferowane w ramach ROR-u to dziś zdecydowanie zbyt mało, by zainteresować klienta ofertą banku. Wybierając konto osobiste, Polacy szukają dzisiaj dodatkowych funkcjonalności, które ułatwią codzienność. Jakie profity zapewniają nowoczesne konta osobiste?
    • Możliwość bankowania przez aplikację mobilną. Coraz więcej Polaków rezygnuje z wizyt w oddziałach na rzecz aplikacji mobilnych. Dzięki aplikacji zrobisz przelew, założysz konto oszczędnościowe i zdefiniujesz zlecenie stałe w dowolnym miejscu i czasie. Niezależnie od godzin pracy i lokalizacji oddziałów.
    • Możliwość korzystania z przyjaznej platformy internetowej. Nie chcesz lub nie możesz skorzystać z bankowej aplikacji mobilnej? Zadbaj o to, aby mieć dostęp do wielofunkcyjnej platformy internetowej. Korzystając z usług banku przez internet, wykonasz większość operacji bez konieczności wizyty w oddziale.
    • Dostęp do depozytów i kont oszczędnościowych z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Atrakcyjne oprocentowanie, które przekłada się na wyższe zyski, będzie skuteczną motywacją, aby wreszcie zacząć oszczędzać. Jeśli otworzysz depozyt lub konto oszczędnościowe, twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać. Nawet wtedy, gdy śpisz, uprawiasz sport lub oglądasz ulubiony serial.
    • Dostęp do linii debetowej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie choćby niewielkiej poduszki finansowej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nie masz w skarbonce ani złotówki? Sięgnij po konto z odnawialną linią debetową. Jeśli na twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, pieniądze będą na wyciągnięcie ręki. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
    • Programy lojalnościowe, rabaty na zakupy i systemy poleceń. Chcesz oszczędzać zupełnie bez wysiłku, robiąc zakupy w ulubionych sklepach i polecając je znajomym? Jeśli wybierzesz konto wyposażone w takie udogodnienia, w twoim portfelu zostanie nawet kilkaset złotych rocznie.
    • Możliwość korzystania z narzędzi ułatwiających zarządzanie domowym budżetem. Umiejętność zarządzania własnymi finansami jest dziś niezwykle cenna. Aby ułatwić sobie to zadanie, znajdź ROR zapewniający dostęp do Managera Finansów. Kategoryzuj wydatki, sprawdzaj, ile wydajesz i oszczędzaj.
    • Płatności BLIK. Płatności BLIK to nowoczesna usługa, która pozwala płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych, wypłacać pieniądze z bankomatu, a nawet wystawiać czeki przy pomocy 6-cyfrowych kodów generowanych przez aplikację mobilną. Wybierz konto z BLIK-iem i płać wygodnie smartfonem.
    • Wsparcie banku w trudnych sytuacjach życiowych. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją konta osobiste oferujące polisy Assistance zapewniające dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej. Twoje dziecko złapało grypę, pralka odmówiła posłuszeństwa, a na domiar złego zgubiłeś klucze? Już jeden telefon na infolinię wystarczy, aby ubezpieczyciel pospieszył ci z pomocą.

Co z kosztami?

Czy ceną za nowoczesne dodatkowe usługi muszą być wyższe opłaty? Na szczęście nie! Aby ochronić portfele swoich klientów przed kosztami, wiele banków całkowicie rezygnuje z opłat w zamian za spełnienie określonych warunków. Może być to np. comiesięczne zasilanie konta konkretną kwotą czy wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych. Konto warunkowo bezpłatne okaże się dobrym wyborem wyłącznie wtedy, jeśli wskazane przez bank kryteria spełnisz bez szczególnych starań. Dzięki temu unikniesz opłat zupełnie bez wysiłku. Nie będziesz musiał się pilnować, pamiętać o terminach i kwotach. Jeśli spełnienie bankowych wymagań będzie się wiązać z dodatkowym wysiłkiem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że twoja motywacja z miesiąca na miesiąc będzie malała, a po jakimś czasie zupełnie zniknie. Bank naliczy dodatkowe opłaty, a ty, przyzwyczajony do konta, „machniesz na nie ręką”, tracąc nawet kilkaset złotych rocznie.

 

Kamila Prokop

Pozostałe