Biologia – dziedzina wiedzy bardzo przydatna w życiu

  • 29.04.2019, 15:57
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

 Biologia – dziedzina wiedzy bardzo przydatna w życiu
Biologia to jedna z nauk przyrodniczych, to szeroka dziedzina wiedzy mieszcząca w sobie bezgraniczną liczbę zjawisk natury, które człowiek bada, poznaje i analizuje. Biologia to nauka o życiu, o organizmach żywych, o budowie ciała, zasadach funkcjonowania organizmu żywego i procesach w nim zachodzących. Aby całkowicie opanować tę naukę, trzeba poznać wszystkie rośliny, zwierzęta, organizm ludzki oraz niewidoczne przez ludzkie oko organizmy.

Działy biologii

Termin „biologia” wywodzi się z łaciny. Łączy w sobie dwa słowa: „bios” – życie oraz „logos” – nauka. A więc biologia to nauka o życiu. Do działów biologii należą:

  • Anatomia – nauka wyjaśniająca osobliwości budowy ludzkiego ciała, zasady funkcjonowania organów, układów i tkanek, z których składa się organizm ludzki.
  • Zoologia – nauka o zwierzętach – od największych do najmniejszych, o budowie i funkcjonowaniu ich organizmów.
  • Botanika – nauka o roślinach, o ich budowie, rozwoju cyklicznym. Oddzielną nauką o grzybach jest mikologia.
  • Mikrobiologia – to oddzielny rozdział w biologii, o egzystencji organizmów niewidocznych gołym okiem, a widocznych jedynie pod mikroskopem.

Dzięki nauce biologii rozumiemy świat, który nas otacza. Rozumiemy zasady działania naszego organizmu i innych organizmów żywych. Dzięki nauce biologii łatwiej jest nam zadbać o swoje zdrowie, uchronić się przed niektórymi chorobami, rozpoznać oznaki chorób oraz świadomie uczestniczyć w procesie leczenia.

Nauka biologii bardzo korzystnie wpływa na myślenie przyczynowo – skutkowe, rozwija je. Rozwija także zdolność analizy.

Jak skutecznie nauczyć się biologii?

Biologia to przedmiot, który wielu uczniów zdaje na egzaminie dojrzałości. Przede wszystkim zdają go maturzyści pragnący dostać się na studia medyczne. Biologia to nauka polegająca na szukaniu ciągów przyczynowo – skutkowych. Nie wystarczy wykuć na pamięć suchych faktów. Trzeba umieć łączyć ze sobą różne zjawiska, składać je w całość i potrafić znaleźć odpowiedzi na pytania.

Aby wnikać w przyczyny i udzielać odpowiedzi na pytania, trzeba uzbroić się w solidną wiedzę biologiczną. Pomogą w tym materiały z serii biologia na czasie. Zawierają testy i zadania maturalne, karty pracy, zwięźle wyjaśnione trudniejsze zagadnienia, dodatki multimedialne. Przygotowują do matury zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Zarówno do matury, jak do każdego innego egzaminu z biologii należy uczyć się systematycznie. Zdobytą wiedzę należy powtarzać i utrwalać.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Biolog
Biolog 29.04.2019, 19:22
Polecam Mikrobiologie super sprawa.

Pozostałe