O echach Beskidu Niskiego, które do tej pory są często słyszalne w otaczających nas „pustych lasach”

  • 07.05.2019, 08:27
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

O echach Beskidu Niskiego, które do tej pory są często słyszalne w otaczających nas „pustych lasach” Foto: Zagoda Maziarska w Łosiu
Już jutro (8 maja) o godz. 18.15 w sali Pod Sową Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach odbędzie się spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman i promocja jej najnowszej książki „Pusty las”.

Żyjąc, zajmujemy miejsce tych, którzy byli przed nami, taka jest oczywista kolej rzeczy. Jak jednak żyć w miejscu, w którym garstka ludzi zajmuje miejsce po ośmiuset, jak wypełnić taką przestronną pustkę? Szczególnie gdy tych ośmiuset nie odeszło tak, jak nakazuje czas, lecz zmiotła ich historia? Pusty las to opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie, Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców – czytamy na stronie Wydawnictwa Czarne, którego nakładem ukazała się książka „Pusty las”.

Jutrzejsze spotkanie poprowadzi Justyna Jupowicz-Kozak. A tuż przed nim, o godz. 18 w galerii Na piętrach MBP, odbędzie się otwarcie wystawy „Ludzie od Schmitzlera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatyna”.

Wystawa to opowieść o różnych aspektach życia w barwnej, wielokulturowej społeczności niewielkiego miasteczka, oparta przede wszystkim na zachowanych przedwojennych zdjęciach wykonanych przez lokalnego fotografa Ignacego (Jidla) Schmitzlera oraz wspomnieniach mieszkańców i ich rodzin. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Mobilna Przestrzeń Kultury we współpracy z Instytutem Historii PAN w Warszawie, Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie i Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Źródło info: MBP w Gorlicach / Wydawnictwo Czarne

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe