Uwaga! Intensywne opady deszczu i burze. Są już pierwsze podtopienia.

  • 21.05.2019, 19:32
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

2019.05.21-Sękówka po obfitych opadach deszczu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Deszcz pada nieprzerwanie od kilkunastu godzin, a woda w rzekach i potokach Gorlickiego jest coraz wyższa. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja.

Pogodowy alert zapowiada, że w najbliższych godzinach mogą wystąpić podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Jeśli to możliwe powinniśmy zostać w domu, a jeśli musimy wyjść, unikajmy chowania się pod drzewami.

Według wskazań monitoringu powodziowego stan rzeki Sękówki w Gorlicach o godzinie 7 wynosił 39,7 cm a o godz. 20 – 128,4 cm.

Jak zapewnił nas młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach – strażacy są w pełnej gotowości, podobnie pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, a straż miejska ma dzisiaj dyżurować do północy i monitorować sytuację w Gorlicach.

Wiemy, że w Ropicy Polskiej woda zalała piwnice, podobnie w Bieczu, gdzie według zgłoszenia woda sięga już do wysokości kolan. Strażacy dostają też telefony od mieszkańców zaniepokojonych sytuacją na potoku Stróżowianka, gdzie woda ledwo mieści się pod przepustem. Kolejne zgłoszenia są z Binarowej i Łużnej.

Tuż po godz. 21 koparka usunęła mostek na Stróżowiance, bo tamował wodę na tyle, że ta zaczęła wylewać się na jezdnię, utrudniając przejazd samochodom. Na miejsce przyjechał burmistrz Rafał Kukla i jego zastępca – Łukasz Bałajewicz.

Szykuje się pracowita noc dla strażaków i druhów z okolicznych jednostek OSP.

Sytuacja na Stróżowiance w Gorlicach (przed g. 20), na wysokości sklepu spożywczego:
 

Sytuacja na Sękówce w Gorlicach (przed g. 20), na wysokości stadionu:

Sytuacja na Ropie w Gorlicach (przed g. 20), na wysokości ul. Nadbrzeżnej:

Aktualizacja, godz. 21.10:

Burmistrzowie Rafał Kukla i Łukasz Bałajewicz są na ul. Stróżowskiej, gdzie prowadzone są prace związane z udrożnieniem potoku Stróżowianka, wody przybywa z minuty na minutę.

 

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (16)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jann
jann 22.05.2019, 08:01
CO ZA PROBLEM pogłębić stróżowianke
m_w
m_w 22.05.2019, 06:56
Naturalne rozlewisko na łąkach zlikwidowane. Pieniądze źle wydane w urzędzie powinni przeznaczyć na pogłębienie koryta stróżowianki.
gorliczanin
gorliczanin 21.05.2019, 23:59
i znowu powodzie jak w roku 2010 do końca maja ma padać
Mieszkanka gorlic
Mieszkanka gorlic 21.05.2019, 21:29
I znowu sie zaczyna tak bylo w 2010roku i 2014 i niedawno
Miro
Miro 21.05.2019, 20:38
I znów to samo. Trochę większe opady i już podtopienia i obawy. Czemu? Pozatykane rowy, przepusty. Wszyscy krzyczą "sadzić drzewa", ale nikt po nich nie sprząta, nikt nie wycina gałęzi, traw, nie udrożnia przepustów, stare igły, liście i gałęzie przytykają kanalizację i rowy i jest jak jest.

Pozostałe