Zabytki na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej będą zamknięte? AKTUALIZACJA

  • 14.06.2019, 08:04 (aktualizacja 14.06.2019, 09:58)
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Zabytki na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej będą zamknięte? AKTUALIZACJA Foto: wikipedia.org Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu jest wpisana na Listę UNESCO
Kilka dni temu przewodnicy i proboszczowie opiekujący się zabytkami wpisanymi na SAD otrzymali pismo z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która realizuje projekt.

W piśmie czytamy:

W bieżącym roku w związku z trudnościami formalno-organizacyjnymi Samorząd Województwa Małopolskiego zadecydował o zawieszeniu przekazywania dodatkowych środków na realizację projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”. Dlatego też Małopolska Organizacja Turystyczna z przykrością zmuszona jest zawiesić jego realizację w dotychczasowej formule. W okresie letnim drewniane obiekty znajdujące się na SAD w Małopolsce nie będą udostępniane w sposób zorganizowany przez MOT. Do końca roku konturowane będzie udostępnianie jedynie drewnianych świątyń wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

MOT tłumaczy swoją decyzję przede wszystkim wysokimi kosztami utrzymania SAD, które w ubiegłym roku wyniosły około 1 060 000,00 zł i niemal w stu procentach pochodziły ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego.

Oznacza to, że w świątyniach wpisanych na SAD i niebędących zabytkami UNESCO najprawdopodobniej nie spotkamy już, przynajmniej w tym sezonie, przewodników, którzy z ogromnym zamiłowaniem zajmowali się oprowadzaniem turystów.

W roku bieżącym przy wzroście kosztów zatrudnienia oraz zawieszenia przekazania dodatkowych środków Województwa Małopolskiego, MOT nie jest w stanie finansować realizowanego projektu w dotychczasowej formule.

Decyzja ta może być dla Gorlickiego (i nie tylko) fatalna w skutkach, bo to właśnie zabytki na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej przyciągały do nas turystów, którzy już teraz odbiją się od zamkniętych drzwi. Jeszcze kilka dni temu chyba nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się w ogóle wydarzyć, ale argument o setkach tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzali zabytki wpisane na SAD, jest chyba niewystarczający...

AKTUALIZACJA

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o dofinansowaniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej dodatkową kwotą 700 tys. zł. Kwota ta umożliwi m.in. dalszy rozwój Szlaku Architektury Drewnianej i promocję Małopolskiej Trasy Smakoszy.

Pomysł utworzenia Szlaku Architektury Drewnianej narodził się blisko 20 lat temu z inicjatywy władz Małopolski. Obecnie szlak liczy 255 obiektów, które są zlokalizowane na terenie wszystkich małopolskich powiatów, w ponad 100 gminach.

Obiekty należące do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej to prawdziwe turystyczne perełki. Zależy nam na dalszym rozwijaniu tej inicjatywy, stąd decyzja o przyznaniu dodatkowych środków, które pozwolą zachować piękno naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Barbara Ćmiech

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ania
Ania 15.06.2019, 06:55
Dlaczego nie interweniują nasze posłanki, które przed każdymi wyborami deklarują pomoc w różnych sprawach, byle dostać głosy a potem nic nie robią? Powinno im zależeć na promocji tych miejsc i ściąganiu turystów w Beskid Niski a nie tylko myśleć o sobie.
Ala
Ala 14.06.2019, 17:12
A gdzie nasze rodowite panie polityczki, które miały tyle dobrego robić dla swoich wyborców? Nabierajcie się dalej, jeszcze niejedno rozczarowanie przeżyjemy.
Trol
Trol 14.06.2019, 08:58
We wszystkich partiach, rządzie, aferach nie takie miliony uciekają a tu na najpiękniejsze oryginały nie ma.

Pozostałe