Cmentarz wojenny nr 66 w Małastowie powoli odzyskuje dawny blask

  • 11.07.2019, 09:03
  • Aleksandra Nowak

Podziel się:

Oceń:

Cmentarz wojenny nr 66 w Małastowie powoli odzyskuje dawny blask Foto: KaOSG
Cmentarz z czasów I wojny światowej nr 66 w Małastowie jest sukcesywnie remontowany. A to wszystko dzięki pracy funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Szlak cmentarzy wojennych z okresu I Wojny Światowej, położonych na terenie powiatu gorlickiego obejmuje 83 miejsca pochówku. Spoczywają tam żołnierze trzech walczących armii, w których szeregach byli żołnierze z Austrii, Polski, Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Serbii, Bośni, Słowacji, Ukrainy i Żydzi. Szczególnie tragiczny był los Polaków, którzy zmobilizowani do trzech zaborczych armii walczyli tu często przeciwko sobie. Na cmentarzu nr 66 w Małastowie pochowano 118 żołnierzy: 77 Rosjan i 41 Austriaków poległych w 1915 roku. Zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej zaprojektował niemiecki architekt Hans Mayr, a dziś jest sukcesywnie remontowany!

Od 2016 roku Karpacki Oddział Straży Granicznej sprawuje patronat nad zabytkowym cmentarzem wojennym nr 66 w Małastowie. Funkcjonariusze wykonują od tego czasu szereg prac renowacyjnych i porządkowych. Oprócz systematycznego odkrzaczania i wykaszania terenu odbudowana została część ogrodzenia z ciosanego kamienia oraz obelisku cmentarnego. Pomalowano żeliwne krzyże oraz zabezpieczono przed wodą betonowe daszki ogrodzeniowe. Wykonano również nową furtkę wejściową na cmentarz. Wszystkie prowadzone prace zostały prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków na podstawie dokumentacji historyczno-odtworzeniowych.

Obecnie trwają pracę nad usytuowaniem na cmentarzu wielkiego drewnianego krzyża. Wykonana z modrzewia konstrukcja o wysokości 5,5 m i rozpiętości ramion 2,2 m jest już praktycznie skończona. Gotowy jest już fundament pod figurę. Przy okazji zadbano o odpowiednie odwodnienie dolnego muru cmentarnego, który niebawem również będzie wymagał interwencji. Usytuowanie krzyża na cmentarzu nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Więcej zdjęć na stronie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej TUTAJ

źródło: https://www.karpacki.strazgraniczna.pl/

 

Aleksandra Nowak

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

End
End 16.07.2019, 20:25
Tak, masz rację Patria. W samej Sękowej cmentarze wojenne aż krzyczą o remont, ale Wójcina ma to gdzieś. Woli betonować wieś... i zbierać profity. Wielka władza ze słomą w gumiokach :))
Patria
Patria 11.07.2019, 10:13
PS. DZIĘKUJE. Piękny gest. Dobro wraca dwa razy, a Wasze zaangażowanie w tak szczytny cel to pokaz patriotyzmu. Szkoda że w okolicy Sękowej jest więcej cmentarzy zaniedbanych.

Pozostałe