Nie ma Twojego leku w aptekach? Co robić?

  • 12.07.2019, 11:17
  • Aleksandra Nowak

Podziel się:

Oceń:

Nie ma Twojego leku w aptekach? Co robić? Foto: ilustracyjne/pixabay.com
Coraz częściej pacjenci aptek są odsyłani z kwitkiem, brakuje popularnych i niezbędnych leków, często na choroby przewlekłe. Sytuacja ta jest o tyle poważna, że są to preparaty przyjmowane przez setki tysięcy osób dziennie a nie mogą one sobie pozwolić na przerwę w dawkowaniu.

W całej Polsce pojawił się bardzo poważny problem z dostępnością niektórych ważnych leków na receptę.

Są to między innymi leki na cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, POChP oraz alergię. Trudno dostępne są także szczepionki Priorix przeciwko odrze, śwince i różyczce, szczepionek Cervarix – przeciwko HPV, Menveo – przeciwko meningokokom, Havrix – przeciwko żółtaczce typu A czy Rabipur – przeciwko wściekliźnie.

W przypadku leków aptekarze często proponują zamienniki, które mają podobny skład, ale mogą zawierać inne substancje i przez to wywołać niepożądane skutki u pacjentów, a na ogół są droższe. Problem z zaopatrzeniem wynika z nierozwiązanego problemu importu, często wywożone są w naszego kraju medykamenty ze względu na niższą cenę niż te, które są za granicą. Ministerstwo systematycznie ostrzega o zmniejszonej liczbie danego leku, a przez to chorzy zostają zmuszeni są do zrobienia natychmiastowych zapasów, ponieważ muszą przyjmować je codziennie.

Taka sama sytuacja dotyczy szczepionek, których także jest mało, a konieczne jest, aby przyjmować je w odpowiednim odstępie czasowym. Przykladem mogą być tu szczepionki przeciwko HPV, nie ma ich wystarczającej ilości, producent nie nadąża z jej wytwarzaniem przez to, że stała się ona tak popularna.

W Internecie można spotkać wiele ofert osób, które sprzedają brakujące leki. Oczywiście w znacznie wyższych cenach niż te w aptekach.

Jak dowiedzieć się skąd wziąć potrzebne leki?

Nie jest konieczne wychodzenie z domu i zaglądanie do każdej z aptek. Wystarczy wyszukać w Internecie strony, które ułatwiają znalezienie danego leku w miejscowości. Są to na przykład ktomalek.pl czy gdziepolek.pl. Należy wpisać miasto, produkt, którego szukamy i możemy zarezerwować go telefonicznie w danej aptece.


Oprócz tego, od poniedziałku (15 lipca) zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się, w której aptece możemy otrzymać dany lek, taką informację będziemy mogli uzyskać pod nr tel. 800 190 590.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, problem ma być w najbliższym czasie rozwiązany. Jak długo to potrwa? Nie wiadomo.

Aleksandra Nowak

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dostawca
Dostawca 13.07.2019, 10:14
Dlaczego nikt nie kontroluje zwrotów z aptek i w jakich warunkach są przechowywane. Dlaczego apteki nie są wyposażone w rejestratory temperatur. Może ktoś w końcu się tym zajmie
Psycholog
Psycholog 14.07.2019, 15:57
Bez zgłoszenia nikt niczym się nie zajmie bo nikt nie jest Jasnowidzem.
Farm
Farm 12.07.2019, 22:28
Tylko trzy miesiące może wytrzymać wątroba po zażyciu trzech rodzajów leków jednocześnie.
Lekarz
Lekarz 12.07.2019, 21:53
Jak ktoś stwarza problemy to najlepsze są leki i Kynoterapia

Pozostałe