Czy Polska stanie się kolejną pustynią? Prognozy nie napawają optymizmem.

  • 24.07.2019, 12:37
  • Aleksandra Nowak

Podziel się:

Oceń:

Czy Polska stanie się kolejną pustynią? Prognozy nie napawają optymizmem.
Susza i niedobór wody w zbiornikach i ciekach stają się faktem. Widzimy to nie tylko obserwując stan naszych studni czy rzek, ale także... portfeli. Niestety prognozy pogodowe biorąc pod uwagę sytuację hydrologiczną nie są optymistyczne.

Sahara, Gobi, Kalahari… A teraz też Polska. Nasz kraj stał się miejscem, w którym króluje susza oraz znikome opady deszczu. Osobom, które wzięły urlop i wypoczywają w wakacje, w różnych zakątkach Polski, możemy jedynie zazdrościć aury i braku pogodowych zaskoczeń.

Jednak sytuacja jest poważna. Poziom wód podziemnych jest coraz niższy, rzeki wysychają i widać jedynie „plaże” na środkach zbiorników. Od dawna mowa w naszym kraju o suszy. Widzimy to nie tylko podczas spacerów w parku, ale także w portfelu. Niektóre warzywa, owoce są kosmicznie drogie, pomimo że jest na nie sezon, a wszystko za sprawą braku wody. Jak alarmują media w całej Polsce, od czterech lat nie mieliśmy tak niskich stanów rzek, a stan suszy obowiązuje w 14 województwach.

Źródło: pogodynka.pl

Na południowych krańcach Polski sytuacja nie wygląda tak groźnie, jak jest to na przykład w centralnej części kraju. W Warszawie stan wody w Wiśle jest do kolan, co oznacza, że zbliża się do rekordu z 2015 roku. Wtedy spod tafli wody widoczne były wraki statków i obiektów z potopu szwedzkiego. Dziś jest to już 44 centymetry, a prognozy pogody nie są sprzyjające dla tej sytuacji.

Do Europy przywędrowała ponownie fala upałów. W Paryżu, Barcelonie, Rzymie, Brukseli jest dzisiaj ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej. Wysokie temperatury w najbliższych dniach nie ominą także Polski. Więc na większe opady, które uratują nas przed staniem się kolejną pustynią, nie mamy co liczyć.

Hydrogeolodzy alarmują, że jeśli sytuacja z opadami deszczu się nie zmieni to w sierpniu 12 województw może mieć problemy z wodą w studniach. Co za tym idzie, można spodziewać się dużych ograniczeń na przykład związanych z podlewaniem roślin i trawników. Czyli nadal nie unikniemy drożyzny na rynkach z warzywami i owocami.

Jak sytuacja wygląda w naszym powiecie?

Sytuacja w Małopolsce i Podkarpaciu jest znacznie lepsza w porównaniu do innych województw w Polsce. Co za tym idzie, w Szymbarku stan rzeki Ropy wynosi 126.6 centymetrów, w Łosiu jest to już 104.8. Natomiast w Gorlicach, nasza Sękówka sięga 21.9 centymetrów.

Od początku wakacji musimy borykać się z małą ilością wody i ze skutkami, które ona powoduje. Musimy być świadomi, jakie prognozy nas czekają w najbliższym czasie, a tym samym przygotować się na nie. Pozostaje nam jedynie wypatrywać deszczowych dni… Nawet w wakacje.
 

Aleksandra Nowak

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

komin
komin 28.07.2019, 11:12
Za PO było wiecej wody
jer
jer 25.07.2019, 15:20
u nas w przeciagu 2 msc padalo dwa razy i to nie za wiele trawa kiepsko rosnie zniwa 2 tyg wczesniej ogrodek wysechl krowy cierpia ogolnie jest zle ... wolborka praktycznie wyschla
...
... 25.07.2019, 13:40
Lasy wycięte, szlaki zrywkowe jak kaniony, mokradła osuszone, rzeki wybetonowane i wyprostowane, żwir z rzek wywieziony. Ba nawet park narodowy z kanalizacją deszczową mamy. Państwo pozbywa się każdej kropli wody jaka spadnie na ziemię, skąd zdziwienie że jest susza? Tak jest jak ma się politykę wodną rodem z średniowiecza.
Fan łechtaczek
Fan łechtaczek 25.07.2019, 11:01
Coś mi się zdaje ze sie obudzimy z reka w nocniku. Juz dawno Panstwo(powiat nasz rowniez) winno inwestowac w jak najwieksza ilosc zbiornikow naturalnych.
pisdu
pisdu 24.07.2019, 20:28

niestety powoli trzeba się przyzwyczajać do braków wody. Klimat zmienia się w zastraszającym tempie. Nasze dzieci ten problem dotknie jeszcze bardziej a rząd udaje że problemu nie ma. Premie sobie przyznają bo im się należą
***
*** 24.07.2019, 17:51
Moja wina
Marek
Marek 24.07.2019, 14:38
Ej ludzie, ludzie. W artykule o wodzie, a wy wszędzie się polityki doszukujecie. Lepiej do studni zajrzyjcie. Tafla wody jak lustereczko - prawdę Wam powie.
Zbyszek
Zbyszek 24.07.2019, 16:44
U mnie wody jest już bardzo mało. dobrze, że akurat dziś trochę kropi. Ale zapowiadają znowu upały... no ten rok jest ciężki dla rolników.
pietruszka
pietruszka 24.07.2019, 14:24
Cytuję ,,Niektóre warzywa, owoce są kosmicznie drogie, pomimo że jest na nie sezon, a wszystko za sprawą braku wody. Jak alarmują media w całej Polsce, od czterech lat nie mieliśmy tak niskich stanów rzek, a stan suszy obowiązuje w 14 województwach.'' Coś tu nie rozumiem .To nie wina PIS ,że warzywa i owoce są tak drogie ? W TVn i tym podobnym mediom cały czas są rozmowy wybitnych polityków po ,wiosna ,nowoczesna itp,że to wina PIS. O co chodzi ?
anty
anty 24.07.2019, 16:29
a dlaczego w TVPpis ciągle mówia że to wina po
Marian Zielonka
Marian Zielonka 24.07.2019, 14:36
Wina Tuska! :D

Pozostałe