Prąd w niższej cenie? Ostatni dzwonek żeby złożyć wniosek!

  • 26.07.2019, 09:53
  • Aleksandra Nowak

Podziel się:

Oceń:

 Prąd w niższej cenie? Ostatni dzwonek żeby złożyć wniosek! Foto: ilustracyjne/pixabay.com
Obowiązek złożenia oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wprowadziła tak zwana ustawa o cenach prądu, która zakłada zamrożenie stawek – na poziomie z 2018 roku – przez cały 2019 rok. Weszła ona w życie 29 czerwca. A już w poniedziałek, 29 lipca, upływa termin składania wniosku!

Zamrożenie rachunków za energię elektryczną do końca 2019 roku – to główne założenie tak zwanej ustawy o cenach prądu. Ubiegać się o to mogą firmy, które mają miano mikro przedsiębiorstwa – zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót netto nie przekracza równowartości w złotych 2 milionów euro; oraz małego przedsiębiorstwa, czyli nie zatrudniono w ciągu roku więcej niż 50 pracowników i ich roczny dochód nie wyniósł powyżej 10 milionów euro. Do ulgi w cenach prądu kwalifikują się także szpitale i jednostki sektora finansów publicznych.

Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r.

Dla średnich i dużych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej kupionej, a zużytej w drugiej połowie 2019 roku ilości energii. Pomoc ta jest ograniczona do 200 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Ustawowy termin upływa 27 lipca 2019r. Ponieważ jest to sobota, ostatnim dniem, w którym można złożyć oświadczenie jest poniedziałek, 29 lipca.

Do poniedziałku, 29 lipca, można jeszcze złożyć oświadczenie o zamrożenie stawek za prąd. Będzie to podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. Pismo należy złożyć do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.

WZÓR OŚWIADCZENIA O UTRZYMANIE CENY PRĄDU TUTAJ

źródło: UM w Gorlicach, gov.pl, tvn24bis

Aleksandra Nowak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe