MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach
MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach
MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach

Rowerem przez miasto? Na abonament? Za darmo z aplikacją?

  • 26.07.2019, 17:20
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Rowerem przez miasto? Na abonament? Za darmo z aplikacją?
O tym, że z roku na rok samochodów w Gorlicach przybywa, nie trzeba nikogo przekonywać.

Na Zawodziu korki, w centrum korki, na obwodnicy korki... a kierowcy chcąc przedostać się w jakiekolwiek miejsce w mieście muszą odstać swoje w ogonku aut. Nie inaczej jest na parkingach, gdzie w godzinach szczytu trudno szukać wolnego miejsca.

Czy lekarstwem na coraz większy uliczny ruch mogłyby być miejskie rowery na abonament?

Zdaniem wielu internautów Gorlice, wzorem innych miast, na przykład Tarnowa, czy Krakowa, powinny zastanowić się nad wprowadzeniem systemu rowerów miejskich ulokowanych w różnych punktach miasta, z których korzysta się na zasadzie abonamentów, czyli bierzesz z jednej bazy i odstawiasz w innej, np. po drugiej stronie miasta.

Miejsca do jazdy jest u nas pod dostatkiem, może samych ścieżek rowerowych jest niedobór, natomiast teren sprzyja rekreacji jednośladem.

Dobrym przykładem jest miasto z opolszczyzny, Kędzierzyn Koźle, gdzie istnieje system rowerów miejskich połączony z abonamentem w komunikacji autobusowej. W tym 54-tysięcznym mieście w ramach systemu rowerzyści mają do dyspozycji 14 stacji i 84 rowery, system abonamentowy jest całkowicie zautomatyzowany, rejestracja, logowanie, naliczanie opłat odbywa się za pomocą aplikacji.

Pewnie jesteście Państwo ciekawi ile kosztuje taka usługa?

Wypożyczenie każdego typu roweru do 20 minut jest bezpłatne. Wypożyczając rower standardowy od 21 do 60 minuty trzeba zapłacić 2 zł. Każda kolejna godzina to dodatkowo 4 zł. Opłaty za poszczególne godziny są sumowane i pobierane po zakończeniu wypożyczenia. Liczy się każda rozpoczęta godzina. Np. jeżeli wypożyczenie trwało 2,5 godziny to opłatę za przejazd należy zsumować następująco: 2 zł + 4 zł + 4 zł = 10 zł.

Co Państwo myślicie o takim pomyśle? Czy gorliczanie chcieliby zamiany wiodącego środka transportu? Czy zdrowie, rekreacja i ekologia wezmą górę nad wygodą?

Oddajcie głos w naszej ankiecie. 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dohc
Dohc 28.07.2019, 19:31
Dobry żart ok przyjdę na nogach z koniecznej i wypozycze rower! A moge przyjechac samochodem? Wiem że kazdy chce zarobic ale bicz plis nie lepiej zrobic zrzutke i poprosic? Jak na schronisku.....
xD
xD 30.07.2019, 12:51
Ale właściwie to o co Ci chodzi?
Grze
Grze 28.07.2019, 17:48
W Gorlicach ścieżki rowerowe nie są konieczne, za wyjątkiem obowdnicy i może Kościuszki. Na niektórych większych ulicach (11 Listopada) możnaby wydzielić farbą pas dla rowerów. Większość ulic w centrum miasta (np. Biecka) została przebudowana w ten sposób, że ruch samochodowy jest spokojny i da się tam bezpiecznie poruszać.

Miasto mogłoby jedynie wyznaczyć i oznakować system bezpiecznych tras pomiędzy centrum miasta, sklepami i dużymi osiedlami przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury (np. spokojniejszymi ulicami). Dzięki temu kierowcy zwracaliby większą uwagę na rowerzystów, a ci mieliby poczucie że nie są intruzem na gorlickich zakorkowanych ulicach.

Gorlice są małym miastem i rowerem można przejechać z jego jednego końca na drugi (np. z Siar na Górne Osiedle) w 20 minut. Zawsze będą ludzie którzy muszą skorzystać z samochodu, ale duża część narzekających w korkach mogłaby załatwić swoje sprawy na rowerze.
~~~~ja
~~~~ja 28.07.2019, 09:44
Co wy z tymi ścieżkami rowerowymi? Lata temu w ogóle nie było a rowerem dało się jeździć, tylko tyle że po prostu trzeba umieć.
Zdrowy Rozsądek
Zdrowy Rozsądek 28.07.2019, 19:34
I dla samochodów i dla rowerzystów to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja. Po prostu komfort.
jan
jan 28.07.2019, 06:46
kazdy by sobie rower sprawił jakby były sciezki rowerowe
pawel
pawel 27.07.2019, 11:05
dokładnie najpierw niech powstaną ścieżki tylko dla rowerów/rolkarzy itp! a nie jak ścieżka wzdłuż obwodnicy , idzie ci matka z 500 plus i ma do ciebie pretensje że jedziesz prawą stroną rowerem a dzieci biegają i pyskiem do mnie , w Polsce nigdy się ludzie starej daty nie nauczą jak to jest w innych krajach na ścieżkach!
marek
marek 26.07.2019, 21:36
Pytanie jest bez sensu. Nie ma ścieżek rowerowych. I gdzie niby te rowery miały by jeździć?
Go$ć
Go$ć 26.07.2019, 21:29
Tylko opłata powinna być za wykożystaną godzin€ a nie rozpoczętą
~~~~ja
~~~~ja 28.07.2019, 09:42
Tak i znalazłby się Janusz, który by zwracał w 59 minucie.
Za parking jak płacisz?
Wojciech
Wojciech 27.07.2019, 16:59
TAK! Po to, żeby Janusz mógł przyjechać 5 minut przed końcem mówiąc, że nie płaci, bo nie wykorzystał godziny?
Ja
Ja 26.07.2019, 20:31
'' Na Zawodziu korki, w centrum korki, na obwodnicy korki... ,,
A dlatego w mieście są korki bo samochodami poruszą się matołki !
siouks
siouks 29.07.2019, 05:47
faktycznie - wiele osób jakby nie wie że zielone światło oznacza "jedź" i nadal stoi, a na pewno nie wszyscy jeżdżą na systemie start-stop
R+
R+ 26.07.2019, 19:55
W Gorlicach nie ma ścieżek na rowery.
Fio
Fio 26.07.2019, 19:14
Najpierw trzeba by było stworzyć ścieżki rowerowe

Pozostałe