Nekropolia w Małastowie doczekała się nowego drewnianego krzyża, a cmentarz w Lipnej – nowego ogrodzenia

  • 30.07.2019, 09:10
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Nekropolia w Małastowie doczekała się nowego drewnianego krzyża, a cmentarz w Lipnej – nowego ogrodzenia Foto: Karpacki Oddział Straży Granicznej
Odtworzony wielki drewniany krzyż oraz nowe ogrodzenie – to efekty ubiegłotygodniowych prac renowacyjnych na cmentarzach wojennych położonych w Beskidzie Niskim.

Od czwartku (25 lipca) do niedzieli (28 lipca) zorganizowana została akcja renowacyjna cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, położonych na ziemi gorlickiej. Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, członkowie Klubu Górskiego Orły (przy Komedzie Stołecznej Policji) oraz pasjonaci historii prowadzili prace odtworzeniowe na cmentarzu wojennym nr 66 w Małastowie oraz cmentarzu wojennym nr 45 w Lipnej.

Nekropolia w Małastowie – nad którą od 2016 roku patronat honorowy sprawuje Komendant KaOSG – doczekała się nowego drewnianego krzyża centralnego. Usytuowanie go na cmentarzu było utrudnione ze względu na bardzo skomplikowany dojazd oraz brak możliwości użycia ciężkiego sprzętu. Modrzewiowy krzyż o wymiarach 5,5 m x 2,2 m, wadze około 500 kg został ręcznie wniesiony i usytuowany w centralnej części miejsca spoczynku żołnierzy poległych w walkach podczas I wojny światowej.

Dużo wysiłku włożono również w budowę nowego ogrodzenia na cmentarzu wojennym nr 45 w Lipnej. Samo wniesienie materiału i narzędzi, do usytuowanego na leśnym wzgórzu miejsca pamięci, kosztowało sporo sił. Finalnie udało się zamontować główne filary ogrodzeniowe oraz wykonać część przęseł. Dodatkowo ogrodzenie zostało odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Wszystkie przedsięwzięcia wykonywane na cmentarzach wojennych przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału SG oraz policjantów z Klubu Górskiego Orły są zgodne z dokumentacją historyczną i prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. 

Źródło info i foto: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (17)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wieś
Wieś 30.07.2019, 09:54
Pełen szacunek dla wszystkich pracujących przy tym projekcie

Pozostałe