W niedzielę Święto Maziarzy! Program imprezy jest wypełniony warsztatami, koncertami i atrakcjami dla najmłodszych.

  • 02.08.2019, 12:18
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę Święto Maziarzy! Program imprezy jest wypełniony warsztatami, koncertami i atrakcjami dla najmłodszych.
Z Klaudią Zbiegień, kierownikiem Zagrody Maziarskiej w Łosiu rozmawiamy o niedzielnym (4 sierpnia) Święcie Maziarzy.

Święto Maziarzy kojarzy się z zakończeniem wakacji, z ostatnim weekendem sierpnia. Dlaczego w tym roku zmienił się „standardowy” termin imprezy?

Powód jest jeden – liczymy, że w najbliższą niedzielę pogoda będzie nam sprzyjała bardziej, niż w ostatnich latach. I wszystkie znaki na ziemi i niebie (i w prognozach pogody) wskazują, że tak będzie. Cieszymy się z tego bardzo, bo w ubiegłym roku z powodu fatalnych warunków atmosferycznych musieliśmy przenieść imprezę do remizy i chociaż na brak zainteresowania ze strony mieszkańców i turystów nie narzekaliśmy, to jednak uważamy, że Święto Maziarzy powinno odbywać się w zagrodzie.

Jaki w tym roku wybraliście motyw przewodni imprezy?

Ropa, czyli podstawowy składnik produktów wytwarzanych przez maziarzy.

Na warsztat też weźmiecie ropę?

Oczywiście! Będą warsztaty edukacyjne i takie zupełnie rozrywkowe. Będzie można wziąć udział w pokazie destylacji ropy naftowej i tradycyjnie już – w dziegciarskim, a każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własne złoże ropy naftowej. Do tego warsztaty kosmetyczne, podczas których dowiemy się, jaki wpływ na naszą skórę mają specyfiki ze składnikami ropopochodnymi. Pokażemy też uczestnikom, że ropa to nie samo „dobro”, ale i katastrofy. Jak na Święto Maziarzy przystało, podczas rodzinnych zajęć stworzymy wozy maziarskie. Nie zabraknie również warsztatów ludowych, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem – będą parafinowe tabliczki, wianki z kwiatów i ziół, haftowanie. Wspólnie zrobimy też kartki z Ropy.

Święto Maziarzy nie może się odbyć bez konkursu toczenia beczki!

I konkurs się odbędzie, ale w tym roku postanowiliśmy skutecznie utrudnić panom zmagania o miano mistrza, ale szczegółów nie mogę zdradzać.

Powiedzmy jeszcze kilka słów o części kulturalnej Święta Maziarzy. Kogo zobaczymy na łosiańskiej scenie?

Najpierw obędzie się rozstrzygnięcie Konkursu Rysunku Satyrycznego i Ilustracji „Roponioska 2019”, na który nadesłano ponad 100 prac. Potem na scenie zobaczymy Darię Kosiek z zespołu Widymo i frontmankę Orkiestry Na Dobry Dzień z repertuarem pieśni karpackich. Później zaprezentują się panie z Ruty Uwite, które wraz z Julią Doszną wykonają ponad dziesięć zapomnianych pieśni miejscowych. A o godz. 17 zapraszamy na koncert Orkiestry Świętego Mikołaja, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Zapraszamy wszystkich w niedzielne popołudnie do Zagrody Maziarskiej w Łosiu!

Święto Maziarzy odbywa się od 9 lat. W tym roku w organizacji imprezy Zagrodę Maziarską w Łosiu, która jest częścią Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, wspiera Gminny Ośrodek Kultury w Ropie i sanocki oddział PGNiG.

 

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe