Gigantyczna kara dla firmy oszukującej seniorów na pokazach

  • 06.08.2019, 11:19
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gigantyczna kara dla firmy oszukującej seniorów na pokazach Foto: ilustracyjne/pixabay.com
Nagroda dla każdego i losowanie atrakcyjnych prezentów – tak firma Exito z Opalenicy zachęcała konsumentów do udziału w pokazie. Nagrody nie istniały, a za prezent trzeba było zapłacić. Za oszukiwanie seniorów prezes UOKiK nałożył prawie 4 mln zł kary.

Exito z Opalenicy (Wielkopolska) to firma, która sprzedaje na pokazach maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne, oczyszczacze powietrza i inne. Swoją ofertę kieruje w dużej mierze do seniorów. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływało wiele skarg, które dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Exito w maju 2019 roku.

Firma obiecywała prezent dla każdego uczestnika, za udział w pokazie. Co więcej, pracownicy spółki informowali, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród. W rzeczywistości upominki nie istniały, wylosowana „nagroda” tak naprawdę była płatna, a pracownicy przedstawiali umowę jej zakupu.

Exito prezentowała ofertę jako szczególnie atrakcyjną, twierdząc, że konsument może zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tymczasem koszt zestawów był sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały.

Według firmy konsumenci nie mogli zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne. Jest to niezgodne z prawem – każda osoba, która zawiera umowę na prezentacji, może odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni.

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito prawie 4 mln zł kary (3 936 270 zł). Firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności. Klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów – Krzysztof Majcher
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
ul. Biecka 3
tel.18 35-48-780;
email: [email protected]

Źródło info: UOKIK

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe