Premiera spektaklu „Ja jestem pamięcią” na deskach Gorlickiego Centrum Kultury

  • 07.08.2019, 21:24
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Premiera spektaklu „Ja jestem pamięcią” na deskach Gorlickiego Centrum…
Aktorzy zabrali nas na wyprawę do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

 

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię „śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce, pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy. Wiele w tym winy akcji przesiedleńczych, które miały doprowadzić do zatracenia ich tożsamości kulturowej związanej z zamieszkiwanymi przez nich terenami.

„Ja jestem pamięcią” to spektakl, który powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

Chcieliśmy skłonić naszych widzów do refleksji, być takim swego rodzaju „megafonem” naszego wielokulturowego regionu. Mieszkańców, którzy nie mogli być z nami dzisiaj, zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury w najbliższą niedzielę, na godz. 19 – mówi Jakub Kruczek, jeden z aktorów, występujących w spektaklu „Ja jestem pamięcią”.

Reżyseria i scenografia: Wojtek Faruga
Muzyka: Steve Nash
Występują: Jakub Kruczek, Krystian Daniel Łysoń, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Barbara Fugiel, Maria Haluch-Grądalska, Kamil Hudzik, Katarzyna Cetnarowska, Małgorzata Bania, Marlena Pachla, Agnieszka Witusik, Jacek Leśniak, Aneta Karpińska, Natalia Małecka, Apolonia Geppert, Weronika Wronowska, Oliwia Świątek Izabela Krzyszycha, Oliwia Przybyłowicz, Karolina Tomasik, Zofia Krzyszycha

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Odyseja Łemkowska” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator projektu:
Gorlickie Centrum Kultury

Partnerzy projektu:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Jasielski Dom Kultury
Polski Ośrodek Międzynarodowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ

Pokazy:

9 sierpnia – Jasielski Dom Kultury 
11 sierpnia – Gorlickie Centrum Kultury
22 sierpnia – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jakub
Jakub 07.08.2019, 23:13
Modernizacja gck już niebawem! :)
Ice Man
Ice Man 07.08.2019, 23:02
kiedy klima trafi do GCK?

Pozostałe