IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.

  • 12.08.2019, 10:05
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.
Grodzisko w Trzcinicy to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Środkowej Europie. Jest zlokalizowane na wzniesieniu dominującym nad płaskim dnem rzeki Ropy, które z trzech stron jest z natury obronne. To tutaj około roku 2000 przed Chrystusem zostało wzniesione pierwsze osiedle obronne przez ludność karpackiej grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej.

Ludność ta zdobiła swoje naczynia odciskami sznura, co jest bez wątpienia kontynuacją tradycji egzystującej w Karpatach kultury ceramiki sznurowej. Ludność tej kultury stanowili wędrowni pasterze, którzy jako pierwsi posługiwali się koniem wykorzystując go do jazdy wierzchem.

Po kulturze ceramiki sznurowej pozostały liczne kurhany rozsiane po szczytach wzniesień we wschodniej części Karpat. Uważa się, że była to pierwsza społeczność indoeuropejska w Europie Środkowej. Ich potomkowie, czyli grupa pleszowska kultury mierzanowickiej, zmienili tryb życia i stali się ludem osiadłym, żyjącym w dodatku w ufortyfikowanych osiedlach, co świadczy, że w początkach epoki brązu w Karpaty nie były regionem spokojnym.

Być może wpływ na te niepokoje miała migracja zza Karpat ludności kultury Otomani-Füzesabony, która ostatecznie przejęła gród w Trzcinicy w latach 1650-1600 przed Chrystusem. Była to ludność stojąca w tym czasie na bardzo wysokim stopniu rozwoju. Dalekosiężne związki kulturowe i handlowe są poświadczone znaleziskami wielu przedmiotów o południowym charakterze w warstwach z epoki brązu grodziska w Trzcinicy. Ludność ta rozwinęła nie tylko obróbkę brązu, ale i złota. Naczynia zdobione były guzami i charakterystycznymi motywami spirali. Ten pierwszy epizod osadniczy, datowany na epokę brązu, kończy się w Trzcinicy około połowy XIV stulecia przed Chrystusem, kiedy to gród został został definitywnie opuszczony.

W latach 770/780 po urodzeniu Chrystusa, czyli ponad 2000 lat od chwili opuszczenia osady w epoce brązu, miejsce to zostaje ponownie ufortyfikowane i rozbudowane. Powstaje jeden z największych grodów okresu plemiennego na ziemiach polskich. Zbudowano potężne wały, które jeszcze teraz mają 10 metrów wysokości, z dodatkowo ułatwiającymi obronę fosami. Być może, że starożytne fortalicjum w Trzcinicy spełniało też rolę refugium, czyli miejsca gdzie mogła się schronić miejscowa ludność w chwili zagrożenia.

Gród w Trzcinicy zakończył swój byt w czasach panowania króla Mieszka II, który był synem Bolesława Chrobrego. Za jego czasów doszło do zaburzeń wewnętrznych jak i skoordynowanego najazdu na Polskę władców sąsiednich państw. Prawdopodobnie w momencie upadku grodu został schowany na jego terenie skarb składający się z kilkudziesięciu wyrobów srebrnych i złotych.

Prowadzone przez wiele lat wykopaliska ujawniły wyjątkowość tego miejsca i w związku z tym, aby go chronić i popularyzować wiedzę o najstarszej przeszłości ludów zamieszkujących Polskę, powstał Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, który prowadzi działalność muzealną, turystyczna i edukacyjną, a także jest ważnym ośrodkiem archeologii eksperymentalnej i odtwórstwa historycznego.

Co roku w sierpniu u stóp legendarnego grodziska w Trzcinicy organizowany jest Karpacki Festiwal Archeologiczny, który przyciąga licznych odtwórców i zwiedzających.

W obozie historycznym gdzie w czasie imprezy mieszkają wojowie zarówno z Polski jak i z zagranicy, można zobaczyć życie codzienne ludności sprzed tysięcy lat, a także poznać rzemiosła, którym oddawali się ówcześni ludzie. Przez dwa dni trwania Festiwalu toczą się zmagania wojów w turniejach i wielkie bitwy o gród. Są to niezwykle spektakularne wydarzenia, które przyciągają wielu zwiedzających. Zwiedzający nie tylko mogą obserwować zmagania, ale organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcyjnych konkursów i zawodów gdzie sami mogą spróbować swoich sił chociażby w turnieju łuczniczym.

W trakcie Festiwalu warto także posłuchać koncertów zespołu wykonującego muzykę historyczną oraz zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Na pewno należy zwrócić uwagę na sektor hodowlany gdzie żyją zwierzęta dawnych ras podobne do tych, które hodowane były przez mieszkańców grodu w Trzcinicy, zarówno w epoce brązu jak i w okresie wczesnego średniowiecza. Z górującej nad grodziskiem platformy widokowej zwiedzający mogą obserwować nie tylko samo grodzisko, ale i panoramę wzniesień Pogórza oraz Beskidu Niskiego z przełęczami, przez które od starożytności wiodły szlaki handlowe na południe Europy.

Zapraszamy serdecznie na IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy 16-17 sierpnia 2019.


 

Justyna Miarecka

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe