Umowa podpisana, przekazana, czas na kolejne scalenia.

  • 12.08.2019, 08:15
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Umowa podpisana, przekazana, czas na kolejne scalenia.
1 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego została podpisana umowa na wsparcie finansowe przeprowadzenia prac scaleniowych i zagospodarowania poscaleniowego w Rożnowicach (gmina Biecz), pomiędzy Powiatem Gorlickim a Samorządem Województwa Małopolskiego. Natomiast dzisiaj (12 sierpnia) w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach odbyło się uroczyste przekazanie umowy przez Łukasza Smółkę, wicemarszałka Województwa Małopolskiego.

Wartość projektu to opiewa na ponad 14 mln złotych. W ramach prac zostanie wykonanych 13,4 km nowych dróg, a 16 km dróg rolniczych zostanie przebudowanych. Natomiast konserwacji i korekcie przebiegu poddanych zostanie 5,8 km rowów melioracyjnych, wybudowane zostaną również 22 przepusty, a rekultywacją objętych zostanie 5,5 ha.

Przypomnijmy, że w latach 2012-2015 przeprowadzony został proces scaleń i zagospodarowania poscaleniowego w Męcinie Wielkiej za kwotę ponad 7 mln zł. Łączny obszar wyniósł 938 ha, były to 1183 działki ewidencyjne należące do 190 gospodarstw. Wybudowano wtedy 2,5 km nowych dróg rolniczych i dojazdów do zabudowań oraz przebudowano 14,7 km istniejących dróg wraz z wykonaniem przepustów i zjazdów na drogę powiatową.

Sękowa i Racławice to kolejne miejscowości objęte postępowaniem scaleniowym i zagospodarowaniem poscaleniowym. Wartość projektów to kwota prawie 21 mln złotych. W Sękowej scalaniem zostało objętych 1158 ha gruntów i 250 gospodarstw, w Racławicach 634,5 ha gruntów i 170 gospodarstw.

Przygotowany został również, i co ważne otrzymał wysoką lokatę w rankingu województwa, projekt dotyczący scaleń i zagospodarowania poscalenowego w Siarach, który jednak teraz nie może być wdrożony do realizacji z uwagi na zbyt krótki termin na wykonanie prac scaleniowych i zagospodarowania poscaleniowego, a także rozliczenie projektu w wyznaczonych ramach czasowych. Przedsięwzięcie prawdopodobnie zostanie zrealizowane w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kaziuk
Kaziuk 12.08.2019, 19:44
Zbliża się czas zmienić coś w Gorlicach!!! Już wiadome pani poseł idzie do domu
Anastazja
Anastazja 12.08.2019, 09:36
Tak , mieszkańmcy Meciny Wielkiej do dnia dzisiejszego wspominają to scalanie i prace urzędników starostwa, koszmar. Tera na dodatek policja jeździ sprawdzać autentyczność podpisów. Porażka

Pozostałe