Ostrzeżcie mieszkańców, ktoś włamuje się na Messengera i wysyła prośby o kod do aplikacji BLIK

  • 12.08.2019, 19:39
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Ostrzeżcie mieszkańców, ktoś włamuje się na Messengera i wysyła prośby o kod do aplikacji BLIK
Nasza Czytelniczka dostała lawinę wiadomość od znajomych, do których miała rzekomo wysłać prośbę o zapłacenie rachunku. Ci, którzy odmówili podszywającemu się pod nią oszustowi, dostała się wulgarna bura.

Najpierw zadzwonił brat, dopytać, o co chodzi z tym rachunkiem, o którym pisałam na Messengerze – mówi nasza Czytelniczka, poirytowana całą sytuacją, która wydarzyła się dzisiejszego popołudnia. I dodaje: Później dostałam kolejne wiadomości za pośrednictwem komunikatora od znajomych zaniepokojonych moją prośbą.

Kobieta sprawę zgłosiła, dzwoniąc pod numer 112. Dyspozytor kazał zrobić jej zdjęcia wiadomości i zgłosić sprawę mundurowym. Facebookowe konto udało się już zablokować.

Wiem, że to nie tylko mój problem, bo znajomi mówią, że podobne wiadomości dostali nie tylko z mojego konta – podkreśla.

O nowym sposobie działania internetowych oszustów podszywających się pod rodzinę lub znajomych pisaliśmy już w kwietniu. Polega ona na prośbie przesłanej na Messengerze o kod do aplikacji BLIK, by dokonać płatności w awaryjnej sytuacji.

Czym jest BLIK?

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła, włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas, proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy za wysoki rachunek to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK, kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Co zrobić, jeśli ktoś ze znajomych zwróci się do Ciebie za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

 

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 12.08.2019, 22:31
Od pół roku są już takie sytuacje.

Pozostałe