Leasing w Polsce. Raport z rynku.

  • 23.08.2019, 15:48
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Leasing w Polsce. Raport z rynku.
Ostatnie 25 lat to dla polskiej branży leasingowej czas nieustannego rozwoju. O ile w 1995 roku wartość inwestycji finansowanych za jej pośrednictwem wynosiła 1,5 mld zł, o tyle w 2018 roku – po gigantycznych skoku – uplasowała się na poziomie 628,2 mld zł. To różnica, której nie da się przemilczeć. Jaka jest geneza tak intensywnego wzrostu? Kto decyduje się na leasing? Skąd taka popularność tego rozwiązania? Sprawdzamy.

Polska leasingiem stoi

Leasing z roku na rok staje się coraz popularniejszą formą finansowania różnego rodzaju inwestycji. Decydują się na niego użytkownicy prywatni, ale to dla właścicieli firm stanowi atrakcyjną alternatywę i korzystny sposób nabywania sprzętów czy kompletowania floty samochodowej. Nic dziwnego, że wartość zakupów sfinansowanych leasingiem rośnie w porażającym tempie. Średnioroczna dynamika branży w Polsce w latach 1995-2018 wynosiła 19%, a skumulowana wartość inwestycji przez nią sfinansowanych wzrosła z 1,5 mld zł w 1995 roku do 628,2 mld zł w 2018 roku.

Ale to nie wszystko. Branża ma również wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Jak wskazują dane, rola leasingu w tym zakresie stale rośnie – od 3,2% aktywów finansowanych za jego pośrednictwem w 1995 roku do 29,3% w roku 2018.

Dobre oferty

Wysokie zainteresowanie konsumentów tym rodzajem finansowania nie dziwi. Leasing operacyjny niesie za sobą masę korzyści dla przedsiębiorców, a inwestycją, za którą najczęściej płacimy w ten sposób, wciąż są samochody. Santander Consumer Multirent oferuje właścicielom firm świetne warunki leasingowania pojazdów osobowych i dostawczych. Elastyczne finansowanie dla biznesu, opłata wstępna od 0% wartości auta, okres leasingu do 60 miesięcy, proste i sprawne procedury składania wniosków. Nie należy się więc dziwić, że ta branża w Polsce kwitnie. Korzystanie z leasingu operacyjnego jest dla większości przedsiębiorców znacznie bardziej opłacalną opcją niż zakupy na kredyt lub wykładanie całej kwoty z kieszeni. W tym właśnie tkwi sukces tego rozwiązania.

Nie do przecenienia jest również fakt, że usługa tego typu jest dostępna dla wielu – od podmiotów gospodarczych, przez osoby fizyczne prowadzące działalność, rolników i spółki cywilne aż do spółek prawa handlowego. Każdy znajdzie tu ofertę dopasowaną do jego potrzeb, oczekiwań i możliwości.

Tomasz Stasiowski


Pozostałe