Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Domy szkieletowe, energooszczędne i pasywne- F.H.U. AS Artur Sasak
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!
Malutka Asia skazana na kalectwo. Razem możemy odmienić los dziewczynki!

Bilety jednorazowe na przejazd komunikacją miejską będą dużo droższe. Co z miesięcznymi?

  • 29.08.2019, 11:13
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Bilety jednorazowe na przejazd komunikacją miejską będą dużo droższe. Co z miesięcznymi? fot. MZK Gorlice
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta zapadły decyzje w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe prowadzone w obrębie miasta oraz gmin ościennych.

Przy pozytywnej opinii Komisji Budżetowej i Finansów oraz Infrastruktury, radni przegłosowali przyjęcie projektu uchwały, za było 18 radnych, przeciwko 2, jeden z radnych wstrzymał się od głosu.

Uchwała ta zakłada znaczne podwyżki w cenach wszystkich rodzajów biletów jednorazowych oraz miesięcznych, np. w strefie miejskiej zamiast 1,90 zł zapłacimy 2,90 zł. Urzędnicy tłumaczą to rosnącymi kosztami pracy i paliwa. Przy okazji proponują przyznanie wielu nowych ulg dla poszczególnych grup pasażerów oraz znacznych obniżek na bilety miesięczne, sięgających nawet 65% dla przeważającej grupy pasażerów.

Projekt uchwały zaprezentował zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz:

Uchwała obejmuje strefy biletowe w strefach, które są obsługiwane przez Miasto Gorlice oraz na obszarze gmin, które przystąpiły do porozumień (...). Strefy te składają się z 8 punktów.

Jeśli chodzi o ceny biletów to będą one teraz wynosić:

  • w strefie miejskiej 2,90 zł
  • w I strefie podmiejskiej 3,60 zł
  • w strefie II podmiejskiej 3,80 zł
  • tylko w strefie podmiejskiej 3,00 zł

Bilety miesięczne:

  • w strefie miejskiej 80,00 zł
  • w I strefie podmiejskiej 85,00 zł
  • w strefie II podmiejskiej 96,00 zł
  • tylko w strefie podmiejskiej 52,00 zł
  • bilet sieciowy na wszystkie linie 120 zł

Miasto proponuje również szereg ulg, z jakich będzie można skorzystać:

  • przejazd darmowy dla dzieci do lat 4 oraz powyżej 70 roku życia,
  • 100% ulgi dla osób ociemniałych lub dotkniętych znacznym stopniem inwalidztwa,
  • 100% osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie,
  • 100% posłowie, senatorowie,
  • 50 % na przejazdy jednorazowe dla studentów,
  • 30% dzieci i młodzież na przejazdy jednorazowe,
  • 65 % ulgi na bilety miesięczne dla dzieci i młodzieży, ta grupa jest głównym beneficjentem usług.
  • pełna lista ulg wkrótce na stronie MZK Gorlice (przyp. red)

 

Dlaczego miasto zdecydowało się na tak znaczne podwyżki biletów?

Miasto dokłada do przewozów rocznie blisko 2 mln złotych, ceny biletów nie były zmieniane od kilku lat, cena benzyny i kosztów pracy stale rośnie. Uważamy, że te ceny są na optymalnym poziomie, są niższe od biletów przewoźników prywatnych. To właśnie oni zwracali nam uwagę, że nasze bilety są niższe, wręcz wnioskowali o to, żeby ceny tych biletów były jeszcze wyższe. Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom, żeby te ceny nie były zbyt wygórowane, zależy nam na sprzedaży większej ilości biletów miesięcznych, dlatego ta ulga na cenę jest znaczna, bo aż 65%. Mamy nadzieję, że nasz nowy tabor zachęci mieszkańców do tego, że ich ilość będzie rosnąć, a siłą rzeczy te koszty, które będziemy ponosić, będą niższe, im więcej sprzedanych biletów, tym koszty niższe - mówi Łukasz Bałajewicz.

Poniżej znajdą Państwo dla porównania stary cennik biletów MZK, obowiązujący od 7 stycznia 2014.
 

Co Państwo myślicie o takiej polityce zarządzania komunikacją zbiorową, na jaką zdecydowała się nasza Rada Miasta?
 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zaradny
Zaradny 03.09.2019, 12:19
Każdy kierowca sobie pilnuje ile Osób siada do Autobusu bez biletu. Bo skończyli się czasy kasowników gdzie przebijało się kartki z papieru by tylko kierowca widział.
Ks.
Ks. 03.09.2019, 11:44
Skoro gmina Gorlice jest lepsza to dlaczego Kryg się nie odłączy od gminy Lipinki a jest okazja do dobrych czasów.
zoo
zoo 01.09.2019, 15:49
w strefie miejskie 3,80 zł ?
Monika
Monika 01.09.2019, 15:47
00% ulgi dla osób ociemniałych lub dotkniętych znacznym stopniem inwalidztwa, 100% osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, 100% posłowie, senatorowie,
Ks.
Ks. 31.08.2019, 18:39
Drodzy i Kochani Ludzie Gorlic od tego jest Pan Zbigniew Ziobro i już czeka na pisma.
anita
anita 31.08.2019, 18:00
W czasach gdy rzad przywraca polaczenia autobusowe wojt gminy lipinki zabiera mieszkancom krygu linię nr 5 (kryg-libusza-ogniwo). Mieszkancom nie pozostaje nic innego jak napisanie prosby do ministra infrastruktury pana Andrzeja Adamczyka o przyjrzenie sie tej cuchnacej sprawie.
zainteresowana
zainteresowana 01.09.2019, 08:08
droga pani prosimy o pomoc w tej sprawie. nie moze tak byc ze wojt zabierze nam emkaesy
anita
anita 02.09.2019, 10:26
Witam, z przyjemnoscia panstwu w sprawie autobusow pomoge bo sama wychowalam sie w Krygu. Swrdecznie pozdrawiam.
Pol
Pol 30.08.2019, 19:32
Mzk -jeszcze poprawcie czystosc w autobusach,bo uprzejmosc i fachowosc kierowcow tego nie nadrobo (kierowcy sa ok
)
Pol
Pol 30.08.2019, 19:25
Przeanalizujcie ceny z busow na wsxystkicjh liniach ,a nie tylko najtansze,jest jeszcze jedna linia bus,gdzie przejechanie 3 przystankow na terenie miasta za 3 zl.to raczej "kosmos".
zainteresowany
zainteresowany 30.08.2019, 11:35
Czy mzk będzie jeździła po gminie Lipinki czy nie? Czy w ogóle "5" wycofuje się z obiegu?
xyz
xyz 31.08.2019, 17:40
Wojt gminy lipinki wycofal 5 z obiegu a na jej miejsce beda jezdzily zdezelowane trupy z novexa. Wstyd i chanba panie Rakoczy.
mieszkanka
mieszkanka 31.08.2019, 20:32
Z opinii mieszkańców miejscowości które obsługuje przewoźnik Nowex wiem, że autobusy te są niewygodne, ciasne a starsze osoby mają problemy z wejściem do takiego środka lokomocji. Apelujemy do pana wójta o odrobinę empatii i utrzymanie dotychczasowego połączenia.
trucker
trucker 31.08.2019, 19:40
Jestem ciekaw jak starsi ludzie dostaną sie teraz na wizyte do lekarza. Rakoczy zamiast klepać te koronki o 15 powinien pochylić sie nad losem mieszkańców i przywrócić połączenie MZK.
xyzq
xyzq 01.09.2019, 09:41
Odnoszę wrażenie, ze wójt próbuje się mścić na mieszkańcach Krygu za to, że pokazali wójtowi czerwoną kartkę, więc likwiduje ludziom godziwe połączenie autobusowe.
Panie wójcie proszę pomyśleć jak spojrzy pan w oczy dzieciom uczęszczającym do szkół ponadgimnazjalnych i osobom, które dojeżdżają codziennie do pracy.
Nowex nie ma dobrej opinii wśród ludzi, wręcz przeciwnie starsze osoby i mamy z dziećmi narzekają na ciasne wejścia do busów, nieuprzejmych kierowców i ich niepunktualność.
W oczach wsi wójt okazał się małym człowiekiem.
LEKARZ ORZECZNIK.
LEKARZ ORZECZNIK. 30.08.2019, 10:21
ŻADNE MIASTO. KAŻDY POWINIEN PONOSIĆ KOSZTY SWOJEGO UTRZYMANIA NO CHYBA ŻE RENCISTA, EMERYT, NIEPEŁNOSPRAWNY LUB W CIĄŻY.
kriss
kriss 30.08.2019, 08:37
W Nowym Sączu bilet po mieście kosztuje 2.60 zł w Jaśle 2.30 zł te miasta są wieksze od Gorlic i komunikacja jest rozwinięta . W Gorlicach tabliczki z rozkładem jazdy zatrzymały się w latach 90. Autobusòw coraz mniej a cena w gòrę. Panie Burmistrzu kiedy ostatnio jakaś nowa linia powstała w MZK ? Po co te nowe autobusy skoro cena idzie w gòrę. Do Biecza bus jedzie za 3 zł a MZK ma tam jeździć za 3.80 ? Gdzie tu logika ?
Polak
Polak 29.08.2019, 20:43
pitolicie i pitolicie. Kto będzie miał jechać i tak pojedzie, nawet jak bilet miałby kosztować 10zł, bo nie będzie miał innego wyboru., Tak jak na trasie gorlice-n. sącz czy gorlice-wysowa. Pewna firma może narzucić nawet 30zł na taki przejazd i ludzie będą jeździć, bo nie mają innej możliwości dojazdu do pracy czy szkoły.
Cypis
Cypis 29.08.2019, 22:23
A gowno prawda.... zamiast dwójki, trójka ? 50% więcej? Helou
Info
Info 29.08.2019, 19:12
Mam pytanie. Czy mzk będą jeżdzić do biecza???????
K
K 29.08.2019, 17:29
Co pan Bałajewicz opowiada? Przecież obecnie i MZK, i np coliber, i tranzit w strefie miejskiej kosztuje 1,90 zł. Gdzie tu niby MZK jest tańsze od prywaciarzy?
Marek
Marek 29.08.2019, 17:14
Bilety kosztowac powinien 1zl a nie 2.90 jezeli chca miec wiecej klijentow .klijenta sie przyciaga nizsza cena a nie ostrasza wyzsza cena
Ktos
Ktos 29.08.2019, 16:57
Teraz jeszcze więcej osób będzie jeździć bez biletów
Ten kraj to dno
Ten kraj to dno 30.08.2019, 14:36
Zapewne przybedzie tez kanarów bo będą się tego spodziewac
Kuba
Kuba 29.08.2019, 16:26
Polska - ceny europejskie, zarobki polskie
Gorlice - ceny biletów polskie, zarobki gorlickie
Jest jeden plus. Jak już upadnie cały ten cyrk to tyle etatów się zwolni, że miasto zarobi więcej niż na biletach przez 5 lat.
Kol
Kol 29.08.2019, 15:57
A co prywatni przrewoznicy maja do gadania,sugerowania odnosnie poziomu cen w mzk ,kazdy ustala swoje.Beda na poziomie to pasazerowie beda z nich korzystac i tyle.bardzo proste powiazanie.

Jalo
Jalo 29.08.2019, 15:52
A gdzie ulgowe dla emerytow,a tych duzo jezdzi autobusami.lepiej jezdzic mzk niz prywatnymi rozsypujacymi sie i ciasnymi busami!!!!! Radni zrobic korekte wszyscy beda Wam wdzieczni za ten gest. Pozdr.
kriss
kriss 29.08.2019, 15:04
W Krośnie cena biletu w strefie miejskiej wynosi 1.80 zł
Krosno jest dwa razy większe od Gorlic i nowe autobusy też jeżdżą
Polityka jest prosta niższa cena więcej pasażeròw
W Gorlicach tego nie rozumieją bus pojedzie za 2 zł a MZK za 2.90 zł
Gratulacje dla radnych za rozeznanie cen w busach

Pozostałe