Pomóżcie nam stworzyć Wystawę Pamiątek Wojennych!

  • 06.09.2019, 12:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
„Wojenna Witryna” to tytuł projektu realizowanego przez MBP w Gorlicach, z programu „Koalicja dla Niepodległej”. W ramach tego działania zaplanowano zorganizowanie wystawy w setną rocznicę pierwszej publicznej ekspozycji pamiątek wojennych.

W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wyjątkowego wydarzenia. Chcemy przypomnieć tragiczne losy miasta i jego odbudowę oraz przywołać pamięć o tych, którzy już cztery lata po bitwie, praktycznie w ruinach, zorganizowali wystawę pamiątek po działaniach wojennych, które przyniosły Gorlicom i Polsce wolność – podkreśla Joanna Kalisz-Dziki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

Chodzi przede wszystkim o pamiątki w formie papierowej, o słowo pisane z okresu bitwy i o bitwie (np.: korespondencja, pamiętniki, fotografie, dokumenty). Biblioteka podjęła współpracę również z regionalnym muzeum i grupami rekonstrukcyjnymi, od których bibliotekarze zamierzają wypożyczyć co cenniejsze eksponaty.

Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak wkład gorliczan, którzy będą mogli dołożyć swoją cegiełkę do tworzenia tej wystawy, poprzez wypożyczenie pamiątek, które posiadają w swoich zbiorach.

Więcej informacji o wystawie udziela w naszym materiale Urszula Karasińska z Biblioteki Naukowo-Technicznej, która jest pomysłodawczynią projektu.

Chętnych do podzielenia się pamiątkami z bitwy gorlickiej zapraszamy do kontaktu z Miejską Biblioteką Publiczną w Gorlicach, tel. 18 352 19 62, ul. Jagiełły 1 (Czytelnia Główna na I piętrzę, sala nr 3) lub Filią Biblioteki – Biblioteką Naukowo-Techniczną, ul. Michalusa 1G w Gliniku, tel. 18 534 65 65. W godzinach pracy.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe