Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP
Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP
Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP

Czy policjanci mają prawo nagrywać obraz i dźwięk, podejmując interwencję w miejscu prywatnym?

  • 11.09.2019, 10:42
  • Barbara Ćmiech
Podziel się:
Oceń:
Czy policjanci mają prawo nagrywać obraz i dźwięk, podejmując interwencję w miejscu prywatnym? Foto: ilustracyjne/rp.pl
Nowym pomysł informacyjno-edukacyjny, który mundurowi nazwali „Czy wiesz, że?”.

Czy wiesz, że Policjanci mają prawo nagrywać obraz i dźwięk, podejmując interwencję w miejscu prywatnym?

 

Policjanci wezwani na interwencję związaną na przykład z zakłóceniem ciszy nocnej w mieszkaniu mają prawo włączyć kamerę służbową umieszczoną na mundurze i nagrywać cały przebieg wydarzeń.  W miarę możliwości policjanci uprzedzają o fakcie rejestracji osobę, wobec której podejmowane są czynności służbowe. Policjant powinien uruchomić nagrywanie przed podjęciem interwencji i wyłączyć nagrywanie po jej zakończeniu. Wizerunki osób nie mogą być jednak zamieszczane w Internecie lub udostępniane osobom prywatnym. Na rejestrowanie interwencji pozwala polskie prawo – art. 15 pkt 5b ustawy o Policji.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marysia
Marysia 15.09.2019, 20:38
Najwięcej interwencji to jest przy ulicy Kościuszki bo tam mieszkają same problemy.
Ona
Ona 15.09.2019, 15:34
Każdy powinien mieć w domu monitoring przynajmniej tam gdzie może być Policja czyli przy wejściu.
Kolega
Kolega 11.09.2019, 23:06
Pogodzą Wszystkich. Pawlak wezwie Policje że Kargul zakłóca cisze nocną a to jest wykroczenie lub o coś podobnego. Policja na posterunku przejrzy zapis z kamery ze 100 razy i znajdzie na Pawlaka jakieś przestępstwo i Pawlaka zamkną, bo jak ktoś coś szuka to zawsze znajdzie i Pawlakowi się odechce donosów.
~~~~ja
~~~~ja 11.09.2019, 13:04
Maja prawo czy obowiązek? Moim zdaniem powinni mieć obowiązek gdyż czasem w tracie takich interwencji pozwalają sobie na zbyt wiele a później w przypadku zażalenia nie ma dowodów. Gdyby był obowiązek to policjant musiałby pokazać nagranie z jej przebiegiem i to mogłoby być dowodem w sprawie.
Gość
Gość 11.09.2019, 17:41
Pozwalaja czasem sobie ale dlatrgo ze ciagle maja do czynienia z patologia kazdego typu . Tym co nas kowaslkich moze spotka raz w zyciu to dla nich chleb powszedni więc jesli ktos pod wpływem uzywek krzyczy Ty H*** itp to on nie bedzie mowil prosze pana
anna
anna 13.09.2019, 20:57
tez sue z tym zgadzam. Ktoras z kolei interwencja dziennie i słuchanie pijaków czy awanturników. A nagrywanie dla obopólnego dobra gdyż będzie to dla nas obywateli możliwością odwołania czy skargi ale tez dla policjanta który rożne sytuacje zastaje. a ludzie jak ludzie - sa problemowi i czasem wymyślają coś czego nie było.
~~~~ja
~~~~ja 13.09.2019, 06:09
Niestety, właśnie jednak powinien to jedno a drugie policjant też miałby podstawy aby wobec takiego typa wyciągnąć PRZEWIDZIANE PRAWEM konsekwencje.
Nie jestem typem "JP na 100%" ale wiem jak wyglądają interwencje, bo nie jedno się widziało i słyszało i nikt mi nie powie, że policja jest święta.
kk
kk 11.09.2019, 11:41
Jestem za nagrywaniem interwencjj.

Pozostałe