Kolejne połączenie weekendowe? Pociągiem do kurortu.

  • 12.09.2019, 09:20
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Kolejne połączenie weekendowe? Pociągiem do kurortu. fot. Koleje Małopolskie
Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się wprowadzić nowe połączenie, którego jednym z przystanków będzie stacja Gorlice - Zagórzany.

W tym momencie wiadomo, że 28 września bieżącego roku odbędzie się przejazd testowy. To właśnie wtedy będzie można przeprowadzić analizę, czy połączenie znajdzie zainteresowanie podróżnych.

Pomysł uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Biecz – Gorlice (Zagórzany) – Stróże – Grybów – Nowy Sącz – Krynica pojawił się już dwa lata temu. Projekt, choć ciekawy, nie znalazł uznania ani we władzach samorządowych województw małopolskiego i podkarpackiego, ani u przewoźników, którzy mogliby obsługiwać to połączenie.

W tym roku jednak, Adam Filar, koordynator kampanii KochamKolej.pl powrócił do dawnej koncepcji, czego konsekwencją było podjęcie przez niego i jego współpracowników kroków zmierzających do jej urzeczywistnienia. Tym samym, do urzędów marszałkowskich zarówno województwa podkarpackiego jak również małopolskiego trafiły precyzyjnie zredagowane wnioski, poparte rzeczową analizą korzyści, jakie płynąć będą głównie dla potencjalnych pasażerów w związku z uruchomieniem połączenia. Istotnym elementem, który miał zaważyć na podjęciu przez władze samorządowe oraz przewoźnika – Koleje Małopolskie sp. z o.o. pozytywnej decyzji w tej materii był raport z wyników ankiety internetowej przeprowadzonej w maju br. Jej wyniki nie pozostawiały wątpliwości.

W badaniu wzięło udział 1675 ankietowanych w tym 1258 osób, które podały jako miejsce zamieszkania Jasło i powiat jasielski. Aż 95,88% respondentów oceniło pomysł uruchomienia połączenia Jasło – Krynica – Jasło jako dobry. Co więcej 95,82% badanych zadeklarowało, że są gotowi korzystać z niego w przyszłości, jeżeli tylko pojawi się w rozkładzie jazdy.

Ktoś może powiedzieć, że to tylko jeden kurs i nie ma się czym podniecać. Nie zmienia to faktu, że 28 września pociąg wreszcie pojedzie na trasie z Jasła do Krynicy i z powrotem. Jestem przekonany, że z szansy odbycia podróży malowniczą trasą do popularnego uzdrowiska skorzysta mnóstwo osób, szczególnie, że przewoźnik zaproponował bardzo atrakcyjne ceny biletów. Dla mnie osobiście, informacja o uruchomieniu tego pociągu dała mnóstwo satysfakcji. Po raz kolejny uwierzyłem, że działając społecznie, w zdeterminowanym na osiągnięcie celu zespole można zrobić coś naprawdę pożytecznego. Cieszę się, że nasza praca i zaangażowanie w sprawy kolei po raz kolejny przyniosły efekty. Były to długie minuty rozmów telefonicznych, redagowanie i wysyłanie licznych pism, opracowanie ankiety i jej przeprowadzenie a następnie opracowanie raportu – mówi Adam Filar.

Choć to zaledwie jeden kurs, to daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

28 września mieszkańcy powiatów jasielskiego i gorlickiego otrzymają szansę na odbycie podróży pociągiem malowniczo położoną linią kolejową do popularnego kurortu. Zachętą do skorzystania z oferty Kolei Małopolskich będą z pewnością atrakcyjne ceny przejazdu. Przewoźnik poinformował, że bilety na to połączenie będą wydawane według taryfy „Bilet Górski”. Przykładowe ceny biletów w wybranych relacjach przedstawiają się następująco:

Jasło – Krynica-Zdrój 12,50 PLN

Jasło – Muszyna 11,50 PLN

Jasło – Nowy Sącz 9,50 PLN

Od podanych cen obowiązują ulgi ustawowe (np. ulga 51% dla studentów czy ulga 37% dla uczniów).

Nie mniej istotnym jest fakt, że kurs ten zostanie obsłużony nowoczesnym pojazdem Newag Impuls, który dobrze znany jest podróżnym korzystającym z połączeń Jasło – Kraków. Rozkład jest już znany. Odjazd z Jasła godz. 7.35, przyjazd do stacji Gorlice - Zagórzany 8.10, odjazd  8.11, przyjazd do Krynicy godz. 10.49 powrót z Krynicy godz. 17.56 przyjazd do Jasła godz. 20.58.

materiał zawiera wypowiedź jaka ukazała się na portalu jaslo4u.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Monika Swierz
Monika Swierz 18.09.2019, 11:51
Super pomysł popieram???
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.09.2019, 15:31
Mieszkańcy Krygu zróbcie referendum i odłączcie się od gminy Lipinki bo Wam do Lipinek i tak nie po drodze a gmina Gorlice przywróci połączenia i zrobi chodniki jak w Mieście.
Ks.
Ks. 14.09.2019, 17:24
Czy to prawda że Kryg przechodzi pod gminę Gorlice?
Anita
Anita 14.09.2019, 09:19
W czasach gdy rzad przywraca polaczenia autobusowe wojt gminy lipinki zabiera mieszkancom krygu linię nr 5 (kryg-libusza-ogniwo) a na jej miejsce zamawia zdezelowane trupy od nowexa.
Wstyd panie Rakoczy.
Xyz
Xyz 13.09.2019, 18:04
A dlaczego pociąg nie jedzie do stacji Gorlice tylko Gorlice-Zagórzany.
gorliczanin2
gorliczanin2 12.09.2019, 12:25
cena biletu Gorlice-Krynica-Zdrój autobusem: 11,50, pociągiem: bezcenne
gorliczanin
gorliczanin 12.09.2019, 12:24
podróż z Gorlic do Krynicy samochodem około 50 minut, autobusem 70 minut, pociągiem 160 minut - bezcenne
Bercik
Bercik 12.09.2019, 21:46
Tak ale trasa pociągu z jasła do krynicy to około 150 km a do tego bardzo malownicza
Monia
Monia 12.09.2019, 12:14
Tylko nie ma chyba połączeń MZK do Zagórzan ani podglądowego rozkładu jazdy na przestankach MZK.
Malwi
Malwi 12.09.2019, 11:40
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Pociągi weekendowe nie rozwiązują problemu. Pojeździ chwile i skończy się jak zawsze. To samo tyczy się połączeń z Krakowem i Rzeszowem. W dalszym ciągu brak regularnych połączeń - czytaj kilku dziennie tak żeby przyciągnąć podróżnych.

Pozostałe