Początek sezonu grzewczego. Czujniki świecą na żółto i czerwono.

  • 24.09.2019, 22:12
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Początek sezonu grzewczego. Czujniki świecą na żółto i czerwono. fot. airly
Lato minęło bezpowrotnie, zrobiło się chłodniej i cóż, powietrze znowu czuć i widać, bo „kopciuchy” poszły w ruch.

Nad gorlickim niebem znowu pojawiła się brudna smogowa mgła. Wskazania gorlickich czujników, jak również w innych ościennych miejscowościach, nie pozostawiają złudzeń. Na mapie przeważa kolor żółty i czerwony, oznaczający podwyższoną zawartość pyłów zawieszonych.

Sezon grzewczy można uznać za rozpoczęty. A tu nawet wrzesień się nie skończył...  Niestety dalej będzie już tylko gorzej. Czy mogą to zmienić ustawowe przepisy?

Przypomnijmy, że od marca terenie całej Polski obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów niespełniających norm emisyjnych. To wynik nowelizacji rozporządzenia z 2017 roku, które wprowadzało normy dla pieców, ale było łatwe do obejścia i ciągle można było kupić kotły wysokoemisyjne.

Najcięższe działa w walce ze smogiem wypowiedział Kraków, gdzie  od pierwszego września 2019 roku obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Zakaz dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów.

Zapraszamy Państwa do wypowiedzenia się w kwestii zakazu palenia w piecach węglem i drewnem w Gorlicach, poniżej ankieta.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mignon
Mignon 10.10.2019, 08:46
Widać, że w Bieczu przoduje tartak 😕
ZaGorlicki
ZaGorlicki 25.09.2019, 20:41
Większość polskich rodzin dzięki poprzedniej i obecnej władzy nie stać na docieplenie domów, a co dopiero na ogrzewanie tychże domów gazem... I wbrew sianej propagandzie, koszt ogrzewania gazem nie jest "trochę wyższy" a wyższy od 30 do 50% w porównaniu z paliwami stałymi.
Druga sprawa jest taka, że to nie węgiel czy drewno powodują smog, a palenie w piecu butelkami, reklamówkami i wszelkiej maści odpadami plastikowymi, a także tzw. mułem węglowym. Dobrej jakości węgiel czy sezonowane drewno, spalane w dobrym kotle powodują naprawdę niewielkie zanieczyszczenie. Tak więc, to nie wina złego węgla czy drewna, a tego, że ludzie pchają w piec co się da, żeby tylko zaoszczędzić 2zł.
ed
ed 25.09.2019, 20:28
A elektrocieplownię to też też wygaszą
Rysio
Rysio 25.09.2019, 13:36
Sezon grzewczy rozpoczęty, w mieszkaniach zimno, bo jak zwykle spółdzielnie ( przoduje w tym osiedle Hallera) opóźniają ile się tylko da puszczenie ciepła z wymiennikowni. Zupełnie jak za komuny
ala
ala 25.09.2019, 09:22
Problemem nie jest palenie w piecach, ale ogromna ilosc aut-kopciuchow powyzej 10 letnich wyjezdzajacych codziennie na drogi.
Da
Da 25.09.2019, 17:43
Latem samochody też jeżdżą, i nawet więcej, bo przyjeżdża więcej turystów, a smogu nie ma.
Zdrowy Rozsądek
Zdrowy Rozsądek 25.09.2019, 09:38
Problemem jest palenie śmieciami w piecach. To główna przyczyna. Spaliny samochodowe to niewielki procent udziału w zanieczyszczeniach. Choć nie zgadza się to na chłopski rozum, to są to fakty.
Ella
Ella 10.10.2019, 08:49
Dokładnie. Widac to w Krakowie po wprowadzeniu ustawy. Zatruwają ich sąsiedzi.
oko
oko 25.09.2019, 08:30
Na Kościuszki jak nikt nie zgłasza, bo w sumie nie ma gdzie, bo Straż Miejska nie jest całodobowa, to palą wieczorami plastikami w starych domach jednorodzinnych i trują ludzi, bo tak najtaniej.
Tereska
Tereska 25.09.2019, 09:21
Na Blichu tak samo.. Zimą nie da się przejść przed Dworzysko, bo takie aromaty się unoszą z kamienic znajdujących się na skarpie...
Z powiatu
Z powiatu 25.09.2019, 07:18
A może by tak po wioskach się przejechac i wziąść się za tych co palą liście odpady zielone itp na ogniskach. To tu jest problem.
jann
jann 25.09.2019, 08:41
odpady zielone liście itp można ustawowo palic na ognisku
Galeria
Galeria 25.09.2019, 06:26
A jak ktoś nie ma pieniędzy na piec gazowy i opłatę za gaz to co ?
kix
kix 25.09.2019, 18:26
racja, niby dotacja na piec a co potem ? kto opłaci prawie 2 tys. rachunki za miesiąc palenia gazem w takim piecu ?
TANIEJ wyjdzie kupić węgla i drewna bo koszt na cały sezon to 3-3,5 tys a jak przeliczyć koszt palenia gazem to wychodzi 3 lub 4 razy więcej wiec.... nie każdego na to stać... i to zarabiając minimalną
gazowy
gazowy 10.10.2019, 23:14
2tys na miesiąc???? co ty masz zamczysko 300m2 do ogrzania?!
Podatnik
Podatnik 24.09.2019, 23:09
A straz miejska śpi i tylko mandaty za złe parkowanie stawia. Dlaczego nie sprawdzają domów? Z niektorych to gołym okiem widac czym palą. Za robote się brać darmozjady a nie 8 godzin obijania się i kase za nic
todor