Odprawa posłów... polskich. Pożegnanie z finansowym akcentem.

  • 16.10.2019, 17:48
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Odprawa posłów... polskich. Pożegnanie z finansowym akcentem. fot. sejm.gov.pl
Posłowie, którzy nie startowali w niedzielnych wyborach parlamentarnych lub ci, którym nie udało się dobyć kolejnego mandatu, pożegnają się z Sejmem. „Na otarcie łez” należy im się odprawa. Okazuje się, że przyznawana jest ustawowo.

Jaka jest jej wysokość?

Zgodnie z art. 39 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora „posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń”. - Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję - czytamy dalej.

Podstawowe uposażenie poselskie „odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat”. Obecnie wynosi około 8 016,70 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że każdy żegnający się z Sejmem poseł dostanie odprawę w wysokości ponad 24 tys. zł brutto.

Wśród odchodzących możemy wyliczyć wielu posłów, zaczynając od tych z naszego okręgu wyborczego, jak Elżbieta Zielińska (dawniej Kukiz 15, obecnie PiS), Andrzej Czerwiński (KW KO) czy Józef Leśniak (PiS), odprawa należy się też Stanisławowi Kogutowi, który po kilkunastu latach bycia senatorem rozstaje się z polskim parlamentaryzmem.

Wśród innych znanych posłów nie zobaczymy też: z PiS Krystyny Pawłowicz (nie startowała), Stanisława Piotrowicza, Bernadety Krynickiej, Zbigniewa Gryglasa i Anny Sobeckiej, z PO Romana Koseckiego i Tomasza Cimoszewicza a także Marka Jakubiaka i Piotra Apela z Kukiz’15.

wykorzystano fragment artykułu: businessinsider.com.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorlice
Gorlice 18.10.2019, 20:44
Najważniejsze że weszła nasza Kochana pani Barbara Bartuś.
hahaha
hahaha 18.10.2019, 15:26
jak są dłuznicy senatora to może odzyska któryś kawałek kasy
Kapral
Kapral 16.10.2019, 20:43
Ja chcialbym takie pieniadze raz w zyciu jednorazowo dostac oprucz wyplaty
siouks
siouks 17.10.2019, 05:44
jak wiadomo taka odprawa nie przysługuje osobom pracującym, a tylko wybranym (do parlamentu) ... ;)

Pozostałe