Gmina Bobowa z dużym dofinansowaniem na zakup autobusu elektrycznego i stację ładowania

  • 31.10.2019, 09:38
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gmina Bobowa z dużym dofinansowaniem na zakup autobusu elektrycznego i stację ładowania Foto: naszabobowa.pl
We wtorek (29 października) w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz Bobowej Wacław Ligęza podpisał umowę regulującą dofinansowanie zakupu autobusu elektrycznego, który będzie wykorzystywany, głównie w transporcie szkolnym, na terenie całej gminy. Wraz z „elektrykiem” pojawi się stanowisko ładowania baterii pojazdów elektrycznych.

Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 2 miliony złotych.  A jego zasadniczą część ma stanowić dotacja NFOŚiGW w wysokości do 93 procent wartości zakupu autobusu elektrycznego.

Inicjatywę wdrożenia elektromobilności w naszej gminie podejmujemy z entuzjazmem – zapewnił po podpisaniu umowy burmistrz Wacław Ligęza. Realizujemy ją, choć nie mamy takiego obowiązku ustawowego. Kupujemy zeroemisyjny autobus elektryczny i tworzymy dla niego stanowisko ładowania, gdyż kierunek ten idzie z duchem czasu, jest nowatorski, rewolucyjny i przede wszystkim proekologiczny. W przyszłości prawdopodobnie wiele gmin będzie rozwijać się w podobny, ekologiczny sposób. My jesteśmy dzisiaj prekursorami w tej dziedzinie i działamy w harmonii z długoletnimi planami i dbałością o środowisko.

Autobus elektryczny jest tańszy w eksploatacji od tradycyjnych z napędem spalinowym, pracuje dużo ciszej i wydziela znacznie mniej tlenku azotu i – co szczególnie ważne – emituje mniej pyłów PM 10 oraz ogranicza powstawanie silnie rakotwórczych benzopirenów.

Źródło info: naszabobowa.pl

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe