„Wojenna witryna” – trzecia wystawa pamiątek wojennych

  • 14.11.2019, 11:22
  • Źródło info: Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach

Podziel się:

Oceń:

„Wojenna witryna” – trzecia wystawa pamiątek wojennych Foto: MBP w Gorlicach
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na niezwykłą wystawę dokumentów i pamiątek wojennych, która odbędzie się w środę (20 listopada) w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.

W tym roku mija sto lat od momentu zawiązania się Komitetu Urządzenia Wystawy Pamiątek Wojennych, którego członkowie jesienią 1919 roku, w salach Starostwa Powiatowego w Gorlicach, urządzili pierwszą wystawę upamiętniającą wielką wojnę w Gorlicach. Była to inicjatywa miejscowych społeczników: ks. Bronisława Świeykowskiego, Aleksandra Strzelbickiego, Konstantego Laskowskiego, Józefa Baruta oraz Jana Benisza.

W 1923 roku powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Gorlic i Okolicy, które kontynuowało działalność swych poprzedników, organizując w 1935 roku Drugą Wystawę Pamiątek Wojennych. Dzisiaj przyszedł czas na trzecią, jubileuszową wystawę – dokładnie w stulecie pierwszej. W związku z tą rocznicą pragniemy zaprosić Państwa na niecodzienną ekspozycję złożoną z dokumentów i pamiątek, w których odcisnęło się świadectwo dramatu, jaki rozegrał się ponad sto lat temu na ziemi gorlickiej. Wystawa składa się ze zbiorów osób prywatnych, stowarzyszeń historycznych i instytucji, które użyczyły swoich kolekcji, abyśmy mogli uczcić nie tylko stulecie pierwszej tego typu wystawy w mieście, lecz także pamięć o tych, którzy wówczas żyli, walczyli i ginęli.

Na otwarcie wystawy, której będą towarzyszyły pokazy i prelekcje Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 oraz Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915, zapraszamy 20 listopada 2019 roku (środa) o godz. 18 do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Źródło info: Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe