„Wojenna witryna” już otwarta w gorlickiej bibliotece!

  • 21.11.2019, 13:30
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

„Wojenna witryna” już otwarta w gorlickiej bibliotece!
Wczoraj (20 listopada) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy dokumentów i pamiątek wojennych, którą można obejrzeć w godzinach pracy książnicy do końca roku.

W tym roku mija sto lat od momentu zawiązania się Komitetu Urządzenia Wystawy Pamiątek Wojennych, którego członkowie jesienią 1919 roku, w salach Starostwa Powiatowego w Gorlicach, urządzili pierwszą wystawę upamiętniającą wielką wojnę w Gorlicach. Była to inicjatywa miejscowych społeczników: ks. Bronisława Świeykowskiego, Aleksandra Strzelbickiego, Konstantego Laskowskiego, Józefa Baruta oraz Jana Benisza.

W 1923 roku powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Gorlic i Okolicy, które kontynuowało działalność swych poprzedników, organizując w 1935 roku Drugą Wystawę Pamiątek Wojennych.

W tym roku przyszedł czas na trzecią, jubileuszową wystawę – dokładnie w stulecie pierwszej.

W związku z tą rocznicą pragniemy zaprosić Państwa na niecodzienną ekspozycję złożoną z dokumentów i pamiątek, w których odcisnęło się świadectwo dramatu, jaki rozegrał się ponad sto lat temu na ziemi gorlickiej. Wystawa składa się ze zbiorów osób prywatnych, stowarzyszeń historycznych i instytucji, które użyczyły swoich kolekcji, abyśmy mogli uczcić nie tylko stulecie pierwszej tego typu wystawy w mieście, lecz także pamięć o tych, którzy wówczas żyli, walczyli i ginęli – zapraszają gorliccy bibliotekarze.

 

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (35)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wiktor wektor
wiktor wektor 21.11.2019, 18:03
Słabe

Pozostałe