Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaProtexDent Clinic - STOMATOLOGIA - RADIOLOGIA - PROTETYKA - Zagórzany 386A - TEL. 503 123 500
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Akademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - rekrutacja na studia w AHE w Jaśle trwa! Studia licencjackie i magisterskie (zaoczne), administracja, pedagogika - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10%!

Dlaczego nie płacimy mandatów? Co będzie, jeśli będą jeszcze wyższe?

Podziel się
Oceń

Mandaty dla kierowców mają być znacznie bardziej dotkliwe niż do tej pory. Najwyższy może wynieść nawet 1500 zł. A jak jest z ich uiszczaniem?
Dlaczego nie płacimy mandatów? Co będzie, jeśli będą jeszcze wyższe?

Autor: fot. Mateusz Pietruszka

Do płacenia mandatów nie ma zbyt wielu chętnych. Niestety nie ma także zbyt dużych chęci po stronie instytucji odpowiedzialnych za ich egzekucję.

Z raportu NIK wynika, że aż połowa ukaranych kierowców nie płaci należności z tytułu mandatów, a to wiąże się ze sporymi stratami dla publicznych finansów.

Jak wynika z danych pochodzących z 2016 roku, na 5,4 mln mandatów nie zostało opłaconych aż 2,8 mln. Na koniec 2018 roku dalej pozostało mnóstwo niezapłaconych mandatów, które wystawiono dwa lata wcześniej. Doliczono się aż 1,9 mln zaległych grzywien nałożonych w 2016 roku.

Kontrolerzy NIK alarmują, że „istotna część kar grzywny nie zostaje wyegzekwowana, a należności wynikające z tych kar ulegają przedawnieniu”.

W latach 2011-2012 straty z tytułu niezapłaconych mandatów sięgnęły ponad 100 mln zł, co stanowiło 42% wszystkich mandatów. W latach 2016 – 2018 wskaźnik obniżył się do 35,5 proc, ale i tak dało to zawrotną kwotę 378 mln zł strat.

Skąd tak ogromne zaległości?

NIK wskazuje na kilka problemów, m.in.:

  • niewystarczające zasoby kadrowe,
  • wielomiesięczna zwłoka w zakresie wystawiania upomnień i tytułów wykonawczych (aż 68 proc. spraw rozpatrywano w okresie dłuższym niż dwa lata od ujęcia mandatu w ewidencji),
  • wielokrotne nakładanie kar na te same osoby.

Nie zabrakło rekordzistów (zapewne firm leasingowych, choć NIK nie precyzuje tego w raporcie). Od 2016 do 2018 roku odnotowano przypadki nałożenia ponad 330 mandatów na tego samego ukaranego. Czterech liderów uzyskało aż 500 grzywien. W jednym z przypadków łączna suma kar przekroczyła kwotę 147 tys. zł.

źródło: moto.pl / auto-swiat.pl

 


Napisz komentarz

Komentarze

Maciej K. 22.11.2019 16:49
Skoro tak wzorujemy się na USA, zrobić tak jak u nich. Za popełnione wykroczenie policjant zabiera prawo jazdy, w zamian daje mandat który trzeba zapłacić by otrzymać prawko z powrotem. Po okazaniu dowodu wpłaty komenda policji zwraca dokument. Proste rozwiązanie.

~~~~ja 21.11.2019 17:20
Cóż za niezapłacone mandaty do więzienia (jak za alimenty) tylko w obu przypadkach zdecydowanie szybciej działać. Oczywiście MANDAT czy ALIMENTY nie powinny być karą zastępczą po odsiedzeniu której się jest "czystym", zaległość powinna pozostać nadal do zapłacenia i jak ktoś po wyjściu z więzienia nie zapłaci w określonym nie zbyt długim czasie (w przypadku naprawdę dużych kwot możliwość rat) to z powrotem do pierdla. Trzeba ponosić konsekwencje za swoje czyny. Niestety tylko takie rozwiązanie byłoby skuteczne ale jak zwykle za pieniądze uczciwych podatników.

Adwokat 21.11.2019 16:57
Jak piszą ci stale mandaty, to zawiadom organy do tego odpowiednie.

Reklama Kamieniarstwo nagrobkowe, budowlane, liternictwo kamieniarskie - nagrobki, piwnice grobowe, parapety, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, zdjęcia nagrobkowe, akcesoria: krzyże, krzyżyki, wazony - Szymbark, przy DK28, tel. 577 890 169, 795 249 888
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 27°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: butelkka Treść komentarza: Zamiast normalnie pracować robią pokazówki .Po co to komu ? Zaraz pewnie kaweczka ,poczęstunek .Do roboty !!! Ciekawe ile pieniędzy idzie na takie spotkania otwarcie drogi ,mostu, w przedszkolu,dps,szkole itd ... Wszędzie korytko musi być a dla Tych co najbardziej potrzebują NIE MA . Ciekawe czy ludzie zgadną ile zarabiają Panie opiekunki np.w DPS (dom pomocy społecznej)przy przewijaniu ludzi chorych,cierpiących ? Bardzo cięzka praca .Podpowiem najniższą krajową .A taki co od imprezki do iprezki ,od spotkania do spotkania ile ? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:00 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada Autor komentarza: strona wuwuwu Treść komentarza: Patrząc na pogarszającą się sytuację gospodarczą na naszym gorlickim podwórku, zaciąganie tak dużego kredytu jest złym działaniem. Tym bardziej, że nikt z popierających ten pomysł nie pokazał jego pełnego kosztu. Mieszkańców ubywa, młodzieży w szkołach ubywa, podmiotów płacących podatki też ubywa. To kto to będzie spłacał za 10 lat? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:54 Źródło komentarza: Jeden głos zdecydował. Tak głosowali radni nad wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Gorlickiego Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Stolik z wódką i rura dla pań impreza udana podatnik zaplaci Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada Autor komentarza: W Treść komentarza: Pani radna z przedmieścia jaka dumna a prosić żeby postarała się o poprawę lokalnych dróg na przedmieściu to ona problemu nie widzi i chow głowę w piasek !!! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego