Będzie drożej a nawet dużo drożej. Jakie stawki za wywóz odpadów komunalnych?

  • 21.11.2019, 19:11
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Będzie drożej a nawet dużo drożej. Jakie stawki za wywóz odpadów komunalnych? fot. ilustracyjne
Podwyżka opłat za wywóz odpadów już wkrótce stanie się faktem. Musimy spodziewać się drastycznego wzrostu comiesięcznych rachunków, jednak ostateczna kwota w tym momencie nie jest jeszcze znana.

W związku z nowelizacją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Burmistrz Miasta Gorlice skierował na najbliższą XIII Sesję Rady Miasta Gorlice projekty uchwał zmieniające zasady pobierania opłat za wywóz odpadów komunalnych.

Ustawowe zmiany spowodowały przede wszystkim drastyczny wzrost cen za tonę odpadów, a co za tym idzie, koniecznym stało się podniesienie obowiązującej stawki z dotychczasowych 8 zł od osoby na 17,50 zł. Dla przykładu, porównując koszty wywozu  odpadów zmieszanych oraz segregowanych w roku bieżącym i szacunków na rok przyszły, wynoszą one odpowiednio: 430,92 zł/t i 205,20 zł/t  - 2019 r.,  722,52 zł/t i 835,92 zł/t - 2020 r. Regulacja ta nakłada także na wszystkich obywateli obowiązek segregacji odpadów oraz przewiduje opłatę podwyższoną za jej nieprzestrzeganie.

Miasto Gorlice przeprowadziło w bieżącym roku pierwsze postępowanie przetargowe na wywóz odpadów komunalnych w 2020 r., w wyniku którego jedyna złożona oferta opiewała na kwotę 7 551 879 zł i była o 2 mln zł większa niż zaplanowano. W związku z powyższym, przetarg został unieważniony. Oferta ta daje jednak obraz aktualnie obowiązujących cen rynkowych i wymusza konieczność podjęcia uchwał przez Radę Miasta Gorlice, związanych z pokryciem wyższych kosztów wywozu odpadów. 

Dodatkowo trzeba brać pod uwagę rosnącą ilość odpadów produkowanych przez Gorliczan. W roku 2016 wygenerowaliśmy rocznie 8 484 tony śmieci, rok 2017 to już 9 093 tony, a rok 2018 to 9 498 ton. Rok 2019 nie został jeszcze podsumowany, ale w związku z obserwowaną tendencją prognozuje się również przyrost. Szacowana do przetargu ilość  odpadów do odebrania na terenie Gorlic w roku przyszłym wynosi 10 078 ton.

Nowe stawki zaczną obowiązywać mieszkańców od 1 stycznia 2020 r.

źródło: gorlice.pl

Nie tylko Miasto Gorlice zmaga się z problem wzrostu cen za wywóz odpadów. Temat ten dotyczy miast i gmin z całej Polski. Był on już poruszany na Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski, o czym informowaliśmy TUTAJ. Gwałtowny wzrost cen za wywóz odpadów w 2020 dotknie więc wszystkich Polaków. Dla przykładu opłaty przyjęte/prognozowane do przyjęcia na rok 2020 za wywóz odpadów w Rabce to 18,00 zł, w Jaworznie 22,00 zł, a w Piasecznie 27,00 zł.

Wprowadzone w kraju zmiany w systemie gospodarowania odpadami w gminach wiążą się również z możliwością stosowania częściowego zwolnienia w opłacie, dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady.  Kwota zwolnienia w mieście Gorlice wyniesie  2,00 zł na mieszkańca na miesiąc. Zachęcamy więc do zagospodarowania bioodpadów w przydomowych kompostownikach, co wpłynie na obniżenie ponoszonych opłat, a także pozwoli zmniejszać strumień odpadów komunalnych, a  tym samym koszty ponoszone przez gminę.

Ostateczna kwota opłat za wywóz odpadów komunalnych wyniknie po rozstrzygnięciu drugiego, obecnie trwającego postępowania przetargowego.

źródło: gorlice.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ana
ana 23.11.2019, 11:44
Moze nie tak rosnaca ilosc odpadow przez Gorliczan,ale te samochody podjezdzajacy do smietnikow z pelnymi bagaznikami i wrzucajace smieci ,moze tym by sie troche spoldzielnie zainteresowaly.
......
...... 23.11.2019, 11:15
Dokladnie jak zarobie tyle co pan burmistrz to tez moge stowe na miesiac palcic....caly ten biznes smieciowy to jedna wielka mafia
Taki Ludzik
Taki Ludzik 22.11.2019, 21:26
Dlaczego nie dziwi mnie fakt, że w większości gmin jest przedstawiona tylko jedna oferta przetargowa.
Polak
Polak 22.11.2019, 18:41
Tylko podnosić ceny potraficie . Jak będę tyle zarabiał jak Pan Burmistrz to mogę płacić i 100 na miesiąc
...
... 22.11.2019, 16:06
Zbojkotowac trzeba i poprostu przestac palcic....i spokoj jakby wszyscy przestali palcic to by moze nie robili z ludzmi co chca obecnie za smieci placi sie wiecej jak np za energie gaz itp
aga
aga 22.11.2019, 16:37
własnie ,nie placic az bedzie do przetargu stawala jakas inna firma ,co to za przetarg z jedna firma hm
Moro
Moro 22.11.2019, 11:45
I to jest prawdziwy efekt 500+, córaz więcej odpadów ze sztucznie napędzanej konsumpcji. Już wkrótce jak się nakonsumujecie to zobaczycie efekt joojoo. Utopimy się we własnych śmieciach.
~~~~ja
~~~~ja 22.11.2019, 14:08
A co to jest "efekt JOOJOO"? Czy może celowo straszysz nieznanym?
Nie PiS podniósł opłatę za śmieci, a nawet gdyby na siłę jak się upierasz powiązać wzrastającą ilość śmieci to jak się ma ten wzrost do podwyżki cen? Nie wiem jak ty ale ja zauważyłem sporą dysproporcję.
Poza tym z tymi śmieciami od beneficjentów 500+ radzę się zdecydować jak to jest, bo słyszałem, że to to idzie na papierosy i alkohol czyżby jednak nie?
Gruby
Gruby 22.11.2019, 10:20
: 430,92 zł/t i 205,20 zł/t - 2019 r., 722,52 zł/t i 835,92 zł/t - 2020 r,a le za co tawysoka podwyzka. Prawi dwukrotna?
2016 wygenerowaliśmy rocznie 8 484 tony śmieci, rok 2017 to już 9 093 tony, a rok 2018 to 9 498 ton. 2016 a 2017 r.tylk o tone wiecej smieci przybylo ,wiec dlaczego taka wielka podwuzka smieci?ktos pownien zainteresowac sie jaki jest realny koszt wywozu smieci ..
Konx
Konx 22.11.2019, 12:53
taki jak sobie krzyknie firma wywoząca - jesli miasto stwierdzi, ze to za duzo i w pierwszym etapie odrzuci ofertę, to w kolejnym konkursie dostanie jedną i to dwukrotnie wyższą. Uokik tym powinien się zaiteresować, bo to nie kwestia wywozu czy segregacji a brak umiejętności postępowania ze śmieciami na dalszym etapie
Adi
Adi 22.11.2019, 10:08
A gdyby tak MPGK odbierało odpady? Poza tym, Gorliczan jest coraz mniej a śmieci coraz więcej. Czy aby na pewno? Może ktoś sobie tylko w tabelkach tak wpisuje, by wydoić kasę?
stanley
stanley 22.11.2019, 07:49
tak sie konczy likwidacja wywozu przez MPGiK!!!a tak nawiasem to powinni liczyc faktyczna ilosc wywozu smieci a nie ryczaltem ktory niejednokrotnie jest zawyzony!!!
KK
KK 22.11.2019, 07:31
Wstyd i hańba burmistrzu.Tyle tylko potraficie nic więcej.Wstyd.
Radna
Radna 21.11.2019, 20:59
Będziecie płacić bo wnioski pisze wam Proboszcz o podwyżki. To za śmieci to za sprzątaczkę to za Internet i inne podwyżki.
mpol
mpol 21.11.2019, 20:57
Bo tylko na śmieciach można się dorobić. Co do recyklingu wybrać sprzedać, resztę spalić będzie cieplej w Gliniku.
Pracownik
Pracownik 21.11.2019, 20:28
Niech miasto ogłosi kolejny przetarg a nie że jeden worek śmieci ma kosztować około 200 zł.
zoo
zoo 21.11.2019, 20:17
Niech palą śmieciami ale po to ogrzewać mieszkania.
Ms
Ms 21.11.2019, 20:03
Jasne ceny w gore... Tylko ludzie nie maja za co placic....a i tak na koniec sie spala jak co roku
BB
BB 21.11.2019, 20:02
Jak to? Przecież niedawno morawiecki powiedział że ceny spadły a Polska po 4 latach jest krajem dobrobytu.
Za niedługo prąd i paliwo Niech żyje pis
~~~~ja
~~~~ja 22.11.2019, 08:35
A co ma PiS do tak drastycznej podwyżki opłaty za śmieci w Gorlicach. Rozwiń swoją myśl... Lepiej sobie przemyśl zanim znowu zagłosujesz na kogoś krypto PO (KO), bo oni razem z SLD rządzą w Gorlicach. PiS ma u nas tylko 5 mandatów.
XX
XX 21.11.2019, 19:17
DARMOZJADY
Prawnik
Prawnik 23.11.2019, 16:04
Jakie darmozjady? zrób konkurencje to zrozumiesz problem.

Pozostałe