Czy wiesz, że podczas legitymowania przez policję musisz podać swoje dane?

  • 25.11.2019, 11:47
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Czy wiesz, że podczas legitymowania przez policję musisz podać swoje dane? Foto: ilustracyjne
Zgodnie z ustawą o policji, funkcjonariusz ma prawo wylegitymować Cię w trakcie wykonywania czynności służbowych. Nie należy odmawiać podania danych.


Odmowa podania danych dotyczących tożsamości jest wykroczeniem i można zostać za to ukaranym grzywną. Może to dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych. W takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Pamiętaj, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym „Czy wiesz, że?”: TUTAJ

Każdy może wysłać własne pytanie z obszaru działań policji do lidera projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: [email protected]

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Keiua
Keiua 23.06.2021, 14:57
Podawanie adresu nie jest obowiązkowe, wystarczy pokazać dowód osobisty. Ale przepisy przewidują karę za podanie nieprawidłowego adresu. Oczywiście policjant może kłamać i często tak czyni (np. że podanie adresu jest obowiązkowe) oczywiście nie ponosi za to żadnej konsekwencji.
Marek
Marek 24.03.2020, 08:25
Tylko, że policjant za nieprawidłowe legitymowanie zostanie pouczony przez przełożonego ;-) (jeśli już się poskarżysz), a Ty za niepodanie danych dostaniesz mandat.
Realista
Realista 27.11.2019, 20:31
Policjant też musi się przedstawić a na żądanie okazać legitymację...
Smerf
Smerf 25.11.2019, 16:46
Przed strzałem muszą cię wylegitymować.
Sprawiedliwa
Sprawiedliwa 25.11.2019, 15:50
Mnie często gnębią i czują się bezkarni, bo mają niebieski mundur. Ale warto się przez nękaniem bronić i zawiadamiać służby bo by wnet zaczęli strzelać do Ludzi.

Pozostałe