Uście Gorlickie. Wójt przeprasza. Rodzice na razie mogą spać spokojnie.

  • 27.11.2019, 17:22
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Posiedzenie Rady Gminy Uście Gorlickie - temat: likwidacja w szkołach…
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rodzice dzieci ze szkół podstawowych w Hańczowej, Wysowej Zdroju i Banicy wygrali z wójtem dzisiejsze starcie na argumenty. Ostatecznie wójt zadeklarował usunięcie z projektu budżetu na przyszły rok zapisu o likwidacji klas IV-VIII w trzech szkołach gminy.

Dzisiejsze (27 listopada) posiedzenie komisja budżetu, inwestycji, oświaty, zdrowia i rozwoju gminy Rady Gminy Uście Gorlickie było bardzo burzliwe – rodzice dzieci, które uczą się w podstawówkach w Hańczowej, Wysowej Zdroju i Banicy przyszli walczyć o wiejskie szkoły.

I cóż, wydaje się, że byli do tego spotkania dużo lepiej przygotowani niż urzędnicy.

W ostatni poniedziałek (25 listopada) na rodziców, jak grom z jasnego nieba, spadła informacja o przygotowanym projekcie budżetu gminy na przyszły rok, który zakładał reorganizację nauczania w trzech szkołach i likwidację klas, których uczniowie mieliby dojeżdżać do innych szkół (koszty dojazdu zostały obliczone dla komunikacji publicznej).

Jak się okazało, informacja o planowanych zmianach w siatce szkół została podana na stronie gminy w ostatnich dniach, skąd o sprawie dowiedzieli się mieszkańcy, rodzice, nauczyciele i (uwaga!)... większość radnych. Co ważne, projekt przyszłorocznego budżetu został już wysłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie już na początku spotkania zaproponował trzy rozwiązania: wymienne łączenie klas szkół w Wysowej i Hańczowej, podzielenie budżetu, który przysługuje na jednego ucznia na poszczególne szkoły i utworzenie stowarzyszenia i przejęcie szkół.

Jestem daleki od tego, żeby niszczyć szkoły – podkreślał w czasie spotkania wójt. Dodając jednocześnie, że sytuacja finansowa gminy wymusiła wariant reorganizacji szkół, żeby dopiąć projekt budżetu.

Sprawą zainteresowało się również kuratorium, które popiera rodziców, zwłaszcza że niektórzy z nich deklarują, że zrezygnują z edukacji dzieci w szkołach na rzecz nauczania domowego, jeśli klasy w ich szkołach zostaną zlikwidowane.

Pośród wielu emocji, jakie u uczestników dzisiejszego spotkania budził temat planowanej likwidacji poszczególnych klas w szkołach w Hańczowej, Wysowej i w Banicy, rodzice zasypali urzędników argumentami i pytaniami, niestety nie na wszystkie usłyszeli odpowiedzi.

Ostatecznie wójt, powiedział, że „przyznaje się do błędu”, przeprosił radnych i rodziców za to, że nie skonsultował projektu budżetu, a przede wszystkim punktu dotyczącego oświaty. Wydał również oficjalne oświadczenie, że zapis odnośnie reorganizacji szkół zostanie wycofany z projektu budżetu zgłoszonego do RIO.

Całe nagranie z posiedzenia komisji budżetu, inwestycji, oświaty, zdrowia i rozwoju gminy Rady Gminy Uście Gorlickie dostępne jest TUTAJ

Barbara Ćmiech

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 30.11.2019, 12:15
Kolejny temat dla Tv Gorlickiej to dziwne zróżnicowanie podatków od nieruchomości... dlaczego mieszkańcy gminy, których domy zostały odebrane po 2010 roku płacą 4x wyższy podatek niż od starszych domów?może warto byłoby pomyśleć o jakimś racjonalnym rozwiązaniu???nie uderzać tylko po kieszeniach młodych ludzi,którzy wrócili w rodzinne strony... Więkość gminnej biurokracji ma domy odebrane wcześniej więc im pasuje to rozwiązanie...Może warto coś z tym zrobić?jak walczyny o szkoły to warto również o swoje równe prawa!!!!
Obiektywnie
Obiektywnie 29.11.2019, 23:47
Faktycznie tak było...Bardziej miałem na myśli słuszność pozostawienia szkół aniżelì samego bałaganu jaki się dzieje w gminie. Księgowa liczy i nikt tego nie sprawdza. Przewodniczący od oświaty uważa się za polityka ???
Najgorsze, że próbowali "zamknąć budżet" kosztem dzieciaków, za plecami mieszkańców,którzy im zaufali. Klasy i wyczucia zero! A samowolka rozpoczęła się od momentu skonstruowania budżetu... i patrzenia tylko na własny czubek nosa!
Obiektywnie
Obiektywnie 29.11.2019, 21:17
Obserwując ostatnie posiedzenia Rady Gminy muszę stwierdzić, że Pan od oświaty pokazuje kompletny brak szacunku dla kogokolwiek... Ogólnie wprowadza bardzo nerwową atmosferę,która nikomu nie służy.Nie liczy się wyznanie,lecz to jakim jest się człowiekiem. Dzieci jako mieszkańcy naszej gminy powinny być dla nas najważniejsi! Uważam, że kultura osobista i szacunek dla innych to podstawa, zwłaszcza u osób pełniących jakże ważne stanowiska w Radzie Gminy. Szacunek dla Pana Wójta,który ostatecznie zrobił krok w dobrą stronę...
Swój
Swój 29.11.2019, 21:45
Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś (łaś) ogladnij spotkanie jeszcze raz. Bo według mnie wójt zrobił samowolkę a przewodniczący (polityk ????) z siebie pośmiewisko ??. Widać jak funkcjonuje gmina nikt nic nie wie nawet nie ustalił wójt z przewodniczącym co mają mówić. Żenada
Bywalec
Bywalec 29.11.2019, 00:57
Starodroże POprawić bo to jest skandal.
Ks.
Ks. 28.11.2019, 01:10
Powinna być jakaś minimalna ilość osób by szkoła funkcjonowała co nie mówię że jestem za likwidacją ale chodzi o lepsze nauczanie a nie by każdy był magistrem.
Swój
Swój 27.11.2019, 19:43
prokurator powinien zawitać tam na stałe
JP
JP 27.11.2019, 18:42
Bo trzeba zaczynać od klasy pierwszej,jak w Łużnej.I robić to rękami rodziców...
damian
damian 27.11.2019, 17:53
ja pi...e!!!! znam radnych ,mirka też, żenujące to jest!!! Boże coś....!!!

Pozostałe