Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz koszty związane z jej prowadzeniem

  • 06.12.2019, 13:27
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz koszty związane z jej prowadzeniem
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Przed jej założeniem warto przeanalizować nie tylko przyszłe przychody lecz również koszty. Dobrze określone, policzone oraz wpisane w działalność firmy, nie będą sprawiały większego problemu. Comiesięczne należności obciążające budżet przedsiębiorstwa często powodują zatracenie płynności oraz wynikające z tego problemy. Dlatego też przed przystąpieniem do zakładania, każdy przyszły właściciel powinien zapoznać się z podstawowymi kosztami jej prowadzenia.

Dlaczego najwięcej powstaje jednoosobowych działalności?
Mimo powielanych opinii o tym, że jednoosobowa działalność zakładana jest przez bardzo przedsiębiorczych i mających pomysły ludzi, fakty znacznie się od niej różnią. Przedstawiają one dane, które stwierdzają, że większość osób otwierających firmy to pracownicy zmuszeni do takich działań. Konieczność wynika z braku etatów lub polecenia wydanego z firm w których pracownik wcześniej pracował. Dodatkowo często na rynku pracy pojawiają się oferty dotyczące zatrudnienia pracownika pod warunkiem posiadania działalności.

Koszty założenia działalności

Samo zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest kosztowne ani zbyt trudne formalnie. Wszystko to może być wypełnione za pośrednictwem internetu. Dokonanie rejestracji firmy odbywa się poprzez złożenie wniosku do CEIDG-1 (Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej) o wpis. Składając go :jednocześnie na jego podstawie dokonywane są:

- wpisy do krajowego rejestru urzędowego (inaczej REGON),

- zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUSu jako płatnika składek,

- zgłoszenie do Urzędu Skarbowego i jego naczelnika o numer identyfikacyjny NIP,

- oświadczanie o wybranej formie opodatkowania podatkiem dochodowym (od osób fizycznych).

Osoba, która będzie czynnym podatnikiem VAT, musi złożyć odpowiedni wniosek (VAT-R) o rejestrację do VAT. Wszystkie powyższe zgłoszenia są darmowe.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę dodatkowe zgłoszenia i formalności związane ze specyfiką prowadzonej działalności (np. akcyza, zaświadczenia urzędnicze, wyrobienie pieczątek, zakładanie kont bankowych firmowych). Obciążenia z nimi związane różnią się w zależności od potrzeb.

Jakie są koszty prowadzenia jednoosobowej działalności?

Posiadając ofertę współpracy z innej firmy lub własny pomysł na założenie działalności, najważniejsza będzie analiza kosztów i przychodów. Osiągając niskie zarobki, dodatkowo opłacając ZUS i ubezpieczenie zdrowotne, a także zatrudnianie kogoś do rozliczeń jest na granicy opłacalności. Mimo niższych możliwych składek przez pierwsze 2 lata, należy pamiętać, że ich wielkość wzrasta razem z podstawą opodatkowania, a także mieć na uwadze ich wysokość po okresie preferencyjnym. W większości po tym czasie firmy upadają, gdyż nie posiadają tak dużych środków na comiesięczne zobowiązania. Innym kosztem wynikającym z jednoosobowej działalności jest podatek dochodowy, który często opłaca się pomimo małych zysków. Firmy, które potrzebują samochodów, maszyn, miejsc na załadunek lub lokali na biuro, do kosztów prowadzenia muszą dodać wynajem powierzchni użytkowych, lokali, a także garażów, ewentualnych napraw urządzeń oraz ubezpieczeń.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

XYZ
XYZ 10.12.2019, 07:10
Niestety ze względu na koszty (ZUS) nie stać młodych na działalność gospodarczą. Dwa lata szybko mijają i po bajce. Trzeba się zwijać. A od przyszłego roku będzie jeszcze drożej pewnie z 1500 zł. na miesiąc.

Pozostałe