Uwaga. Oszust, podszywając się pod policjanta, próbował wyłudzić pieniądze od starszej kobiety.

  • 12.12.2019, 09:46
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Uwaga. Oszust, podszywając się pod policjanta, próbował wyłudzić pieniądze od starszej kobiety. Foto: ilustracyjne/pixabay.com
We wtorek (10 grudnia) jedna z mieszkanek Korczyny odebrała telefon od „policjanta”, który próbował wmówić kobiecie, że jej córka spowodowała wypadek i potrzebne będą pieniądze...

Witam serdecznie, we wtorek ktoś zadzwonił do mojego rodzinnego domu w Korczynie koło Biecza, gdzie mieszka moja 60-letnia mama i 80-letnia babcia i przedstawiając się jako policja, próbował wmówić że spowodowałam wypadek i grozi mi wiezienie. Osoba ta bardzo drobiazgowo opowiadała, że prokurator oszacował straty na ogromną kwotę. Przez zupełny przypadek mama zaczęła dopytywać o szczegóły, bo „policjant” powiedział, że jechałam z koleżanką, a akurat tego dnia wracałam z mężem i córką samolotem za granicę, kiedy tak skomentowała jego słowa, oszust się rozłączył. W tym dniu podobno takie telefony odebrali też inni sąsiedzi – napisała w wiadomości do nas nasza Czytelniczka, córka kobiety, która odebrała telefon od fałszywego policjanta.

Pamiętajmy o tym, że nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić mundurowym – tak było również w tym przypadku.

Jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej.
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki.
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienia kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
  • Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu oraz poinformuj policję.
Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mm
Mm 14.12.2019, 12:10
Kolejna próba a policja dalej nic nie robi

Pozostałe