Więzienie za „przekręcenie” licznika. Wpadł pierwszy kierowca w Gorlickiem.

  • 10.01.2020, 10:30
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Więzienie za „przekręcenie” licznika. Wpadł pierwszy kierowca w Gorlickiem. fot. ilustracyjne / pixabay.com
W środowe popołudnie (8 stycznia) policjanci z nowosądeckiej grupy speed, którzy patrolowali drogi Gorlickiego, zatrzymali w Ropie volkswagena. W czasie rutynowej kontroli okazało się, że stan licznika osobówki był niższy niż ten zapisany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przebieg samochodu był niższy o 350 kilometrów, niż ten zapisany w CEPiK, więc jest to stosunkowo niewielka różnica, wobec doniesień małopolskiej policji o samochodzie z licznikiem cofniętymi o ponad 350... tysięcy kilometrów!*

Nie zmienia to jednak faktu, że kierowca volkswagena zatrzymanego w Ropie będzie musiał wytłumaczyć mundurowym różnicę pomiędzy stanem faktycznym a tym w ewidencji, jeśli tego nie zrobi, mundurowi skierują do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny.

Przypominamy, że od 25 maja 2019 roku zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem z art. 306a Kodeksu Karnego i za jego popełnienie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

* Również w środę (8 stycznia) w godzinach wieczornych na 444 kilometrze autostrady A4 w miejscowości Targowisko w ramach dokonywanej kontroli pojazdu marki Iveco policjanci sprawdzili aktualny stan drogomierza, który wskazywał 5802 km. Następnie w Centralnej Ewidencji Pojazdów ustalili, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego (jakiemu samochód był poddany w 2017 roku) wynosił: 371246 km. Kierowca oświadczył, iż nic nie wie na ten temat, ponieważ pojazd jest własnością jego kolegi. W tym dniu jedynie pożyczył go do przejazdu. Wyjaśnianiem sprawy zajmuje się Komisariat Policji w Niepołomicach.

Źródło info: KPP w Gorlicach/Facebook Małopolska Policja

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Golf2
Golf2 14.01.2020, 12:55
To Ropa... w golfie 2 nie ma to znaczenia
Getback
Getback 11.01.2020, 18:13
Może wreszcie skończą się fikcyjne przeglądy samych dowodów rejestracyjnych. Chociaż chyba niee- za dużo umoczonych w proceder ;) sami sobie nie będą krzywdy robić.
dom
dom 11.01.2020, 08:41
Bardzo dobrze cwaniactwo się skończyło. Kupujcie nowe samochody, to nie będziecie mieć problemu.
marcin
marcin 11.01.2020, 08:27
w starych autach liczniki sie psują i jak się wymieni na jakiś ze szrotu to nie patrzy się na przejechane kilometry tylko byle był sprawny
Xyz
Xyz 10.01.2020, 23:22
Hmm dzisiaj w moim samochodzie licznik odmówił posłuszeństwa przebieg 300tys. Kupiłem licznik na jednym z okolicznych legalnych zlomowisk bez paragonu, potwierdzenia zakupu(200zł) Wymieniłem i przebieg aktualny na liczniku 250tys. Ostatni przegląd 3tyg temu z wpisem 297tys do Cepiku. ŚMIECH NA SALI!!!! SAMOCHÓD MA 16 LAT!! W MYŚL PRZEPISÓW NIE MOGĘ JECHAĆ NA KOŁACH DO STACJI DIAGNOSTYCZNE NA ZMIANE PARAMETRÓW LICZNIKA PONIEWAZ LICZNIK JEST "KOPNIETY", OK BIORĘ SAMOCHÓD NA LAWETE ZNÓW PROBLEM KONTROLA,.. STAN LICZNIKA NIE ZGADZA SIĘ. POLICJANTA NIE INTERESUJE TO ŻE LICZNIK BYŁ ZMIENIONY 3H TEMU WAŻNE ŻE STATYSTYKA SIĘ ZGADZA... CHORY KRAJ!
Jds
Jds 15.01.2020, 23:39
Zawsze można przekręcić do przodu xD
byłem
byłem 11.01.2020, 08:42
jedziesz na stacje diagnostyczna i robia ci nowy wpis stanu licznika do cepiku ,koszt 50zł
podobnie..
podobnie.. 11.01.2020, 08:33
jedziesz na stacje diagnostyczną,sprawdzą i wystawią ci papier o wymianie licznika i masz spokój w razie kontroli
ED
ED 10.01.2020, 21:52
W GOLFACH TEŻ PO 300 000 LICZNIK AUTOMATYCZNIE SIĘ ZERUJE I CO
Lachim
Lachim 12.01.2020, 13:00
Gulf więcej nie pociągnie po 300 k kasacja
blebleble
blebleble 10.01.2020, 17:33
Moim zdaniem licznik to indywidualna sprawa każdego właściciela pojazdu i nikt nie powinien kwestionować czy jest 300 km za dużo czy za mało...cyrk poprostu niedługo bedziemy płacić mandaty za krzywo zapięty pas...albo za czapkę na głowie w samochodzie w zimne dni...
miso
miso 10.01.2020, 19:49
*** z Ciebie zmienisz zdanie kiedy kupisz auto z przebiegiem 100000 a prawdziwym 600000
Polak
Polak 11.01.2020, 07:34
No. Ty kupisz i pójdziesz siedzieć bo nie udowodnisz że to nie ty skreciles licznik
sss
sss 11.01.2020, 09:53
masz umowe ze stanem licznika udowodnisz
MD
MD 10.01.2020, 15:21
Tu się chyba wymądrzają tacy co nigdy przeglądu nie podbijali albo sami diagności. Nawet jak by sobie diagnosta w pamiętniczku przebieg zapisał, to równie dobrze może zrobić literówkę podczas wpisu w cepik. Diagnosta na ogół siedzi na przeciwko kierowcy, więc nie widać co tam wpisuje. To co wy myślicie mu włazić za biurko jak pieniacze i kontrolować go co wpisał.
Polak
Polak 11.01.2020, 07:35
Pasowałoby tak pilnować
Greg
Greg 10.01.2020, 19:35
Dobrze powiedziane, na portalach są opisane dziesiątki takich przypadków
hahahhahaaa
hahahhahaaa 10.01.2020, 17:46
wy ku...a chyba robicie przeglądy w równoległej rzeczywistości! na Microcara na którego trzeba mieć uprawnienia nieeeeee dowód!!! skończylo się!!!! na każdego złoże zawiadomienie!
MD
MD 10.01.2020, 18:24
Na mnie złożysz zawiadomienie ,w jakiej sprawie????
Xxx
Xxx 10.01.2020, 14:07
W Iveco po 400 tys licznik idzie od nowa.
MD
MD 10.01.2020, 12:32
Wystarczy że diagnosta podczas przeglądu wpisze niewłaściwy przebieg i kłopoty gotowe. Mój diagnosta pisze przebieg z pamięci, więc o pomyłkę nie trudno.
Jj
Jj 10.01.2020, 13:56
Więc zmień diagnoste. W takiej sytuacji sam jesteś sobie winny skoro takie coś zauważasz i nie reagujesz.
horny
horny 10.01.2020, 13:01
jak się przynosi tylko dowód rejestracyjny to tak jest,zmień diagnostę.
MD
MD 10.01.2020, 13:30
Wytłumaczę ci to jak dziecku ''mądralo''. Diagnosta siedzi w samochodzie podczas przeglądy, zapamiętuje przebieg, a potem wpisuje go z głowy.
Liczymir
Liczymir 10.01.2020, 13:45
To przypilnuj diagnosty, zrób wideo licznika nagraj coś jakie to proste, czyż nie?

Pozostałe