Czy wiesz, jak zachować się podczas policyjnej interwencji?

  • 13.01.2020, 10:04
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Czy wiesz, jak zachować się podczas policyjnej interwencji? Foto: policja.pl
Interwencja policyjna jest sytuacją stresującą zarówno dla osoby, wobec której jest podejmowana, jak też dla interweniujących policjantów. Mundurowi cechują się jednak większą odpornością na stres niż przeciętna osoba, są też odpowiednio szkoleni. Nie oznacza to jednak, że czynności służbowe wykonują bez emocji.

Policjant często nie wie, czego może się spodziewać podczas interwencji. Nie zawsze jest w stanie przewidzieć intencje osoby, wobec której podejmuje czynności. Nie zawsze oczywiste jest również dla policjanta czy osoba jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Interwencja na ogół przebiega spokojnie, ale zdarza się, że osoba nagle zacznie zachowywać się irracjonalnie, atakować policjanta, czy próbować ucieczki. To wszystko może wzbudzać stan niepewności policjanta i zmuszać go do szybkiej reakcji. Zatem nawet jeżeli popełniliśmy przestępstwo lub wykroczenie, na przykład posiadamy jakieś rzeczy, które są prawnie zabronione, to podczas interwencji należy bezwzględnie zachować spokój i wykonywać polecenia policjanta. Nagłe i gwałtowne ruchy mogą być odczytywane jako próba sięgnięcia po niebezpieczny przedmiot, np. nóż, pistolet. Reakcja policjanta może być natychmiastowa i skutkować użyciem środków przymusu bezpośredniego (np. pałki służbowej, kajdanek, miotacza substancji obezwładniających), a nawet broni palnej.

Pamiętaj: Policjant nie ma złych intencji. Musi wykonać swoją pracę. Chce to zrobić szybko, sprawnie i w sposób bezpieczny dla wszystkich. Może więc lepiej jest rozważyć poniesienie odpowiedzialności za popełniony czyn, niż konfrontowanie się z policjantem, ryzykując zdrowie a nawet życie, a już na pewno, proces karny za atak na policjanta, za co w poważniejszych przypadkach można zostać skazanym nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Więcej o projekcie informacyjno-edukacyjnym „Czy wiesz, że?” można przeczytać TUTAJ

Mundurowi zachęcają do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań policji do lidera projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: [email protected]

Źródło info: policja.pl

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olo
Olo 14.01.2020, 07:19
Prawacki portal. Pisowska cenzura.
HGW
HGW 13.01.2020, 17:13
12 lat więzienia ? Widzę, że pisiory się bardzo starają. Państwo policyjne coraz bliżej.

Pozostałe