Co z wywozem nielegalnych odpadów z terenu byłej rafinerii?

  • 20.01.2020, 14:58
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Co z wywozem nielegalnych odpadów z terenu byłej rafinerii? foto: Piotr Sekuła
Nielegalne składowisko odpadów, znajdujące się na terenie byłej Rafinerii Glimar, jest jednym z najpoważniejszych problemów z jakim w ostatnim czasie przyszło się zmierzyć władzom Miasta Gorlice.

Na stronie internetowej Magistratu pojawiła się informacja o działaniach urzędników w tej sprawie.

W październiku ubiegłego roku, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, po otrzymaniu pisma z prokuratury rejonowej, wydał oświadczenie (do obejrzenia TUTAJ) - z którego wynikało, że toksyczność i ilość odpadów znacznie przekracza początkowe założenia. W świetle nowych faktów, wywóz chemikaliów stał się sprawą priorytetową.

Bezpieczeństwo gorliczan jest najważniejsze, dlatego w oparciu o nowo obowiązujące przepisy dotyczące utylizacji odpadów niebezpiecznych, zdecydowałem o niezwłocznym wywozie chemikaliów z terenu Miasta - mówi burmistrz Rafał Kukla. Jak zadeklarowałem - robię wszystko, aby pozyskać fundusze na realizację tego przedsięwzięcia w taki sposób, aby nie ucierpiał na tym budżet Miasta, a co za tym idzie – miejskie inwestycje.  Cieszę się, że w tych działaniach mam aktywne wsparcie Poseł Barbary Bartuś i Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika – kontynuuje.


Według ostatnich szacunków, koszt utylizacji wzrósł do ponad 50 mln złotych, dlatego Urząd aktywnie poszukuje wsparcia z zewnątrz.

Jeszcze w grudniu zeszłego roku, Miasto Gorlice złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie wywozu i utylizacji odpadów na poziomie 80% kosztów, co stanowi kwotę ponad 40 mln złotych.

Miasto Gorlice, przy aktywnym wsparciu Poseł Barbary Bartuś oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, prowadzi działania mające na celu pozyskanie środków na pokrycie pozostałych 20% kosztów przedsięwzięcia. Burmistrz zwrócił się do Wojewody Małopolskiego z prośbą o wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów, o zabezpieczenie środków w wysokości 10 mln zł z rezerwy budżetu państwa, które – w uproszczeniu - za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają pokryć koszty własne poniesione przez Miasto Gorlice w związku z koniecznością wywozu i utylizacji nielegalnych odpadów.

 

Kwota 50 milionów złotych jest wręcz nierealną do wyłożenia z budżetu Gorlic. Dlatego też liczę na wsparcie Pani Poseł i lokalnych samorządowców, tak aby nasze wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie - dodaje burmistrz.

 foto: Piotr Sekuła

źródło: gorlice.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawnik
Prawnik 22.01.2020, 16:22
Jak by Miasto pilnowało to nie było by problemów.
max
max 21.01.2020, 19:14
uwaga... tvn ..... temat super...
max
max 21.01.2020, 19:09
uwaga.... telewizja ktoś coś...
Larunia
Larunia 21.01.2020, 15:52
Nikt nie nadzoruje tego gnoju,przedtem nadzorowała ochrona i dobrze wiedziała co wwożą na teren rafineri.Jak sprawa wypłynęła wszyscy ochraniarze dali noge.A za d..e ich teraz. Wzięli pieniądze pod stołem i udają że o niczym nie wiedzieli
robol
robol 21.01.2020, 18:02
OCHRONA darmowa to jakość tragiczna bo nie płacą.
Miś uszatek
Miś uszatek 21.01.2020, 13:50
Tak się robi interesy:D
We
We 21.01.2020, 07:41
Przecież tiry cały czas tam stoją, jak właściciela nie ma to sprzedać rafinerie na złom i będzie na utylizację.
zatroskany
zatroskany 20.01.2020, 20:25
Dajcie spokój ludzie. Kto to wyliczył ,aż na 50 mln złotych . Kto to za to będzie płacił ,my? Dlaczego ochrona zakładu która wpuszczała te transporty na teren zakładu nie powiadomiono Policji zaraz po 1-ym transporcie , byłoby teraz może 1 mln a nie 50 mln Wszystkim którzy brali udział w tym procederze powinni zabezpieczyć na podstawie nowych przepisów majątki na pokrycie szkód.
Dida
Dida 20.01.2020, 18:08
Ale, że jak? Po co to czyścić jak tego nikt nie nadzoruje? Ktoś sobie kasiorkę wziął i bierze za wielkie nadzorowanie terenem, kasa z publicznych środków pójdzie i później znowu ktoś będzie wielkim administratorem i będzie wwoził syf.
Baba
Baba 20.01.2020, 17:09
Gdzie jest Bartuś?
Do przecinania wstęg i rocznic kłamstwa smolenskiego to pierwsza ale gdy trzeba wspomóc to nieobecna
Gorliczanin
Gorliczanin 20.01.2020, 15:16
A przestali wwozić chemikalia? ktoś to nadzoruje? czy to będzie tak, że wywali się kasę a później znowu będzie problem bo to narasta.

Pozostałe