Las to nie kosz na śmieci! Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.

  • 23.01.2020, 17:11
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Las to nie kosz na śmieci! Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.
Butelki, puszki, kartony, opony, części karoserii, telewizory czy nawet materace i całe kanapy. Na takie „cuda” niemal codziennie można natknąć się w lesie.

Nielegalne wysypiska w lasach to niestety bardzo smutna rzeczywistość niemal każdego zielonego zakątka regionu Polski. Przy wielu ścieżkach w pobliżu drogi można zastać porzucone odpady i o zgrozo z każdym miesiącem wydaje się, że jest ich więcej.

Ludzie chcą się pozbyć dosłownie wszystkiego i wyrzucają to w miejscach, gdzie się zatrzymają lub bezpośrednio przez okna samochodu, nie opuszczając pojazdu. Nadleśnictwa chronią lasy w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Las jednak jest otwarty. Niestety nie ma recepty i dobrego rozwiązania prawnego do skutecznego powstrzymania tworzenia nielegalnych wysypisk w lasach.

Na całe szczęście z pomocą przychodzi technologia, a leśnicy w walce z przestępcami posługują się kamerami i coraz częściej udaje się im złapać w obiektywie śmiecących. Straż leśna dochodzi do winowajców dzięki „fotopułapkom”, patrolom oraz pozostawionym w śmiechach dokumentach, zdjęciach czy nawet listach miłosnych.

Na ciekawy, choć może kontrowersyjny sposób wpadli mieszkańcy jednego z powiatów województwa podkarpackiego. Zaśmiecona okolica dawała im na tyle w kość, że skłoniła ich do wzięcia sprawy w swoje ręce. Można by rzec, ich akcja wywiera psychologiczny wpływ na potencjalnych śmiecących.

Tuż przy ścieżce prowadzącej w głąb lasu na drzewach rozwiesili zafoliowane kartki z hasłami odnoszącymi się bezpośrednio do delikwentów. Hasła są dosadne, jednak wydaje się, że wszystkie cywilizowane formy wywierania wpływu dawno się skończyły, niestety do większości nie trafiają miałkie apele i nawoływanie do przyzwoitości.

Czy taka forma ostrzeżenia trafi do pozbawionych kultury troglodytów? Można mieć jedynie nadzieję, że pokazana forma sprzeciwu wobec zaśmiecania naszego wspólnego dobra to zwiastun kreatywnych pomysłów chroniących lasy.

Zapraszamy naszych Czytelników do komentowania tego artykułu, co sądzicie o takiej formie wpływu na śmieciarzy?

Prosimy o przesyłanie nam zdjęć zaśmieconych miejsc wraz z opisem, gdzie takowe się znajduje. Razem stworzymy mapę najbardziej zaśmieconych miejsc powiatu gorlickiego.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (4)


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lesnyludek
Lesnyludek 26.01.2020, 17:59
Kamerowac i nagrywać a potem na roboty społeczne cały las sprzątać ot co!
Ulala
Ulala 26.01.2020, 17:58
Won śmieciarze! Zarządzam karne sprzątanie!
syzyf
syzyf 26.01.2020, 20:48
duza buźka pani Uleczko
Mich
Mich 26.01.2020, 17:56
W Krygu w lesie jest bardzo dużo śmiecie, butelek po wodzie, głównie śmiecą quadowcy i motocrossowcy, którzy rozjeżdżają leśne drogi! Dołączam się do akcji, również rozwiesze blisko lasu podobne obwieszczenie kierowane do śmieciarzy!
Gosc
Gosc 26.01.2020, 17:37
Na pewno wrażenia nie zrobią, bo taki gnoj jest gnoje.m od skorupki.
Jak minie wkurza, kiedy idzie po lesie rodzinka, a po nich zostają puchy z piwska, butelki po Kubusiach, papiery po wafelkach!!!! Wziąłeś że sobą, to zabierz do domu!!!
Dalej, po pilarzach zostają kanistry po paliwie, butelki po olejach, po wódce itd.
komentator
komentator 24.01.2020, 21:31
napewno takie kartki zrobia wrazenie na osobach kore wywalaja smieci do lasu...
Rozsądny
Rozsądny 24.01.2020, 09:25
Wszytko fajnie, ale trochę mnie przerażają kamery w lasach
józek
józek 26.01.2020, 20:53
Rozsądny możesz jasniej w jakich lasach bo ja chodzę po lasach magurskich od Dominikowic do Folusza i nie spotkałem żadnej kamery
jasiek
jasiek 23.01.2020, 20:29
Coś z tobą nie tak, jak tylko butelki mają na ciebie wpływ....
Jan
Jan 23.01.2020, 19:19
Koło bloków na Kościuszki też są butelki wiecznie po alkoholu i nikt nie ma na to wpływu.
Piotruś
Piotruś 25.01.2020, 23:05
To po co je tam wyrzucasz ! Wyżyć do kosza
kolo
kolo 24.01.2020, 08:59
wszyscy wiedza czyje te butelki kto malpki pije i buteleczki pyk pod ogrodzenie,widac z balkonu srednio 2 czy 3 dziennie i idzie do domu,brak kultury

Pozostałe