Dywany tkane na płasko

  • 29.01.2020, 14:08
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Dywany tkane na płasko
Choć zawsze są pod stopami, dywaniki są niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych elementów wystroju domu. Dywany, które nie są najnowszym trendem, od ponad kilku stuleci są istotnym elementem wystroju domu. Dekoracyjne, jak i funkcjonalne, dywany są ukoronowaniem pomieszczeń o różnych kształtach i rodzajach dla kultur z całego świata.

Dywan płasko tkany to każdy dywan, który jest skonstruowany bez żadnych węzłów. Zamiast tego, równolegle biegnące włókna, które składają się na długość dywanu (osnowa) i te, które biegną wzdłuż jego szerokości, tworzą całą powierzchnię dywanu. Tkanie płaskie jest popularną techniką, która została użyta do stworzenia wielu typów dywanów, w tym jednych z najbardziej popularnych i modnych stylów w nowoczesnym wzornictwie.

Istnieje wiele starszych stylów, takich jak dywaniki Chainstich, dywaniki igłowane, tkanie Aubussona i dywaniki haczykowe. A jeśli jeszcze nie słyszałeś o zbyt wielu z nich, nie czuj się źle. Oprócz ich oczywistego piękna, dywaniki płasko tkane oferują wiele wspaniałych korzyści, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych, które czynią je ulubionymi do dekoracji.

1) Dywaniki płasko tkane są idealnymi elementami przejściowymi

Teraz nie zrozum nas źle. Uwielbiamy gigantyczne, antyczne dywany perskie wielkości podłogi ze wszystkimi ich wspaniałymi wzorami, ich warstwami znaczeniowymi i historycznymi oraz niepowtarzalnym klimatem, który wnoszą do pokoju. Szczerze mówiąc, kto by tego nie lubił? Ale nie tylko antyczne dywany są wielką inwestycją pieniężną, ale także całkiem spore zaangażowanie pod względem przestrzeni i stylu. Jeśli Twój obecny plan pokoju zawiera duży dywan z charakterystyczną paletą kolorów, to jakiekolwiek zmiany mogą stać się bardziej skomplikowane.

Jeśli kiedykolwiek zwinąłeś dywan o dużym rozmiarze i próbowałeś go przenieść, wiesz, że szybko stają się ciężkie. Zadanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli na dywaniku znajdują się również meble. Natomiast dywaniki z tkaniny płaskiej mają lekką konstrukcję, która ułatwia ich przesuwanie, a przez to łatwą wymianę. Więc jeśli masz pokój, w którym zamierzasz regularnie zmieniać wygląd, możesz zrezygnować z ponadwymiarowego perskiego dywanika i zdecydować się na lekki dywan tkany na płasko.

2) Są świetne przez cały rok

Dywany płasko tkane nie są tylko wspaniałymi dodatkami, które można łatwo zdejmować i wymieniać. Mogą one również mieć korzystny wpływ na temperaturę w mieszkaniu, która może utrzymywać się przez cały rok. Ludzie od wieków używają dywaników do izolacji. I jak wszystkie chodniki, płasko tkane dywany mogą pomóc w zaizolowaniu pomieszczenia, utrzymując ciepło i obniżając koszty użytkowania w chłodniejszych miesiącach roku. Jednak w przeciwieństwie do cięższych dywaników, które mogą nadal wyłapywać ciepło zarówno latem, jak i zimą, większość płaskich dywaników jest wykonana z lekkiej i oddychającej bawełny, która wyłapuje mniej ciepła w cieplejszych miesiącach, co może sprawić, że w ulubionym pomieszczeniu nie będzie zbyt gorąco, by spędzać w nim czas.

3) W olśniewającej gamie kolorów i wzorów

Jak wszystkie dywaniki, dywaniki płasko tkane występują we wspaniałej różnorodności kolorów i wzorów, które sprawiają, że są one zachwycające. Ale nie trzeba długo się zagłębiać w kolekcję autentycznych kilimów, by zakochać się w niesamowitych paletach kolorów i ogromnej liczbie opcji wzorów, jakie oferują dywaniki płasko tkane. Od prostych, ale ponadczasowych wzorów w paski po wyrafinowaną geometrię tworzoną przez przeplatające się kształty, niezależnie od tego, jakie są motywy wzorów w Twoim pokoju, masz niemalże gwarancję, że znajdziesz dywanik tkany na płasko, który uzupełni je wszystkie, dając jednocześnie poczucie spójności całej przestrzeni. A jeśli chodzi o kolor - wybór jest praktycznie nieograniczony! Dostępne są zarówno wyraziste dywany, jaki te w bardziej stonowanych kolorach.

4) Dywaniki tego typu są bardzo przyjazne dla budżetu

Jak wszyscy dobrze wiemy, dywany mogą łatwo obciążyć budżet przeznaczony na dekoracje. Bez względu na to, czy szukasz czegoś w stylu klasycznym, czy też czegoś bardziej nowoczesnego, ale o wysokiej jakości, każda z tych opcji może sporo kosztować. Ale ogólnie rzecz biorąc, wysokiej jakości dywan płaski będzie na ogół kosztował mniej niż dobrze wykonany perski lub autentyczny boucherouite.

5) Dywaniki płasko tkane są bardzo przyjazne dla rodziny

Pomimo całej tej fantastycznie wyrafinowanej techniki tkania i jakości, która składa się na naprawdę wspaniały dywan, gotowe elementy są w rzeczywistości w pewnym sensie delikatne. Istnieje wiele typowych domowych realiów, które z czasem mogą oznaczać katastrofę dla Twoich dywanów. Zwierzęta domowe, wilgoć, owady, nawet za dużo światła słonecznego mogą uszkodzić dywan, czasami nawet nieodwracalnie. Oczywiście, przy odpowiednim know-how i zdrowym poczuciu czujności, wiele z tych powszechnych zagrożeń może zostać zmniejszonych, jeśli nie całkowicie wyeliminowanych.

Nic jednak dziwnego, że rodzinne pokoje o dużym natężeniu ruchu, szczególnie te odwiedzane przez najmłodszych, mogą nie być najlepszym miejscem do pozostawienia na podłodze antycznego dywanu. Dlatego właśnie dywaniki o płaskim splocie stanowią doskonałą opcję w miejscach, gdzie inne dywaniki mogą się nie sprawdzać. Prosta konstrukcja tych dywaników sprawia, że są one bardzo trwałe i znacznie bardziej odporne na normalny ruch pieszy niż inne, delikatniejsze, dywaniki. Są również o wiele łatwiejsze w czyszczeniu, dzięki czemu w razie wypadku mniej prawdopodobne jest, że skutki będą trwałe.

Tomasz Stasiowski


Pozostałe