Ferie zimowe 250 metrów pod ziemią

  • 03.02.2020, 14:12
  • Kamila Prokop

Podziel się:

Ferie zimowe 250 metrów pod ziemią
Spotkanie z legendarnym Skarbnikiem, pobyty nocne dla osób indywidualnych, wspinaczka niczym w górach na trasie historycznej Wyprawa w Stare Góry, to Ferie zimowe 2020 z Kopalnią Soli Bochnia.

Odwiedzając rejon przepięknego Beskidu Gorlickiego, warto poświęcić kilka godzin na wizytę w najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, Kopalni Soli Bochnia.
Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do Listy Światowego dziedzictwa UNESCO.
Od 2000 r. jest Pomnikiem Historii. Od początku lat 90 XX w. nie wydobywa się już soli, swoją działalność kopalnia poprowadziła w kierunku ruchu turystycznego.

Moc atrakcji i możliwości

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W podziemnym labiryncie solnych korytarzy czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Zjazd do kopalni jest wielkim przeżyciem. Do solnego, podziemnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Przejazd autentyczną górniczą kolejką dostarcza wiele radości nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni.

Kilka tras turystycznych do wyboru

Kopalnia Soli Bochnia to przede wszystkim trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, ale również trasy tematyczne. Trasa przyrodnicza prezentuje niezwykłe zjawisko, jakim jest świecenie kryształów halitu.
Trasa „Wyprawa w Stare Góry” przeznaczona jest dla osób lubiących szczyptę adrenaliny i odrobinę wysiłku fizycznego, połączonego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc. To propozycja dla osób poszukujących nietypowych form zwiedzania i spędzania wolnego czasu. To trasa wymagająca większej sprawności fizycznej, ale pokazująca piękno surowych, solnych wyrobisk, niearanżowanych na potrzeby żadnej ekspozycji, tylko zabezpieczonych i udostępnionych do zwiedzania. Tę trasę pokonujemy wyposażeni w sprzęt górniczy: kask, lampę, pochłaniacz. Otrzymujemy również ubranie ochronne. Do zejścia na trasę przygotowuje nas szkolenie w Stacji Ratownictwa Górniczego.
Trasa prowadzi przez najstarsze wyrobiska kopalni, nieoświetlone, autentyczne surowe wnętrza sprawiają wrażenie zatrzymanego w średniowieczu czasu. Przejścia wąskimi wyrobiskami, szybikami z przedziałami drabinowymi są wyzwaniem i sprawdzianem, ale prowadzonym w kontrolowany i bezpieczny sposób, pod czujnym okiem przewodników.
Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy również pobyt nocny 250 m pod ziemią w największej komorze Ważyn, łączący zwiedzanie kopalni oraz nocleg w mikroklimacie solnych komór.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika.

Dla rodzin z dziećmi kopalnia przygotowała wariant trasy turystycznej, podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Bilety do nabycia z wyprzedzeniem, w sprzedaży on-line, oraz bezpośrednio przy okienku kasowym. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci, zjazdy odbywają się wg ustalonego harmonogramu dni i godzin zjazdów, dostępnego na stronie internetowej kopalni (oferta dostępna od 28.01.2020).

Ucieczka od smogu

Podczas pobytu pod ziemią oddychamy powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone w solnych wyrobiskach i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Mamy gwarancję, że jest to powietrze wolne od zanieczyszczeń obecnych na powierzchni. Można powiedzieć, że kopalnia to miejsce, którego problem smogu nie dotyczy.

Najciekawsze wycieczki szkolne

Ferie zimowe szybko dobiegną końca. W nowym półroczu szkolnym będziemy poszukiwać inspiracji do ciekawych wycieczek szkolnych, które zapewnią dzieciom i ich opiekunom nie tylko liczne atrakcje, ale również wpłyną na ich ciekawość, rozwiną pasje, umożliwią poznanie historii regionu. Kopalnia jest właśnie takim miejscem. W swojej ofercie posiada pięć wariantów ścieżek edukacyjnych z dostosowanym do wieku zwiedzających dzieci programem. Dla szkolnych grup kopalnia oferuje również pobyty integracyjne, pobyty nocne i zabawy okolicznościowe.
Do końca marca w bocheńskiej kopalni trwa sezon niskich cen, który obejmuje zarówno bilety dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Biuro Obsługi Klienta:14 6926752 mail: [email protected]

http://bit.ly/2ZYxwLJ

Kamila Prokop


Pozostałe