Włamanie na portal społecznościowy i wyłudzenie niemałego BLIK-a

  • 19.02.2020, 11:43
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Włamanie na portal społecznościowy i wyłudzenie niemałego BLIK-a Foto: ilustracyjne
Mieszkanka Rożnowic zawiadomiła mundurowych, że nieznany sprawca przełamał zabezpieczenia do konta na popularnym portalu społęcznościowym i podszywając się pod nią, wyłudził kod autoryzacyjny do aplikacji BLIK.

Kobieta złożyła wczoraj (18 lutego) zawiadomienie dotyczące oszustwa, do którego doszło w poniedziałek (17 lutego).

Nieznana osoba, podszywając się pod pokrzywdzoną, poprosiła jej znajomego na portalu społecznościowym o kod autoryzacyjny do aplikacji BLIK. Ten nie podejrzewając, że oszust przełamał zabezpieczenia do konta koleżanki, wysłał mu kod potwierdzający wypłatę 500 złotych.

Mundurowi prowadzą czynności wyjaśniające w tej sprawie.

Przypomnijmy, czym jest BLIK?

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła, włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi się kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas, proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK, kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

A co zrobić, jeśli ktoś ze znajomych zwróci się do Ciebie za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, na przykład poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Źródło info: KPP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 19.02.2020, 16:34
A ja proponuję opodatkować głupotę .
Lucasus Nocturnus
Lucasus Nocturnus 19.02.2020, 19:46
Oo b, świetny pomysł! To by się w budżecie przelewało! Nie wiedzieliby, co z tą kasą robić :-)
Polak
Polak 19.02.2020, 13:08
Halo, gdzie jest PiS? Gdzie jest ochrona obywateli przed przestępcami? A no tak. Zapomniałem. PiS będzie wolał opodatkować kradzież zamiast ją karać.
Baca
Baca 19.02.2020, 12:36
I znowu napiszę ,,Głupich nie sieją sami się rodzą,,

Pozostałe