Jak odkorkować Gorlice? Czy rozwiązaniem będzie rondo turbinowe?

  • 20.02.2020, 14:58
  • Żródło: UM w Gorlicach

Podziel się:

Oceń:

Jak odkorkować Gorlice? Czy rozwiązaniem będzie rondo turbinowe? Foto: UM Gorlice
W ostatnim czasie, Miasto Gorlice czyniło starania, aby w nowym rządowym programie „100 obwodnic” ujęta została budowa południowej obwodnicy. Rząd zdecydował jednak o dofinansowaniu bardziej zasadnych w swojej ocenie inwestycji, nie ujmując w planach gorlickiego wniosku.

Nie budzi wątpliwości stwierdzenie, że Gorlice są zakorkowane i powoli się duszą. Jakie działania są realną szansą na odkorkowanie naszego miasta?

Przyjęliśmy tę wiadomość ze spokojem - południowe obejście wykorzystywane byłoby głównie przez ruch tranzytowy, co nie rozwiązałoby problemu korków w mieście - mówi burmistrz Rafał Kukla. Sprawa południowej obwodnicy jest dla nas aktualna, ale nie priorytetowa. Głównym problemem jest ruch lokalny od strony Zawodzia w kierunku centrum miasta.

Z badań ruchu wiemy, że głównym powodem zatorów jest brak alternatywnej drogi dla skrzyżowania na Zawodziu – kontynuuje burmistrz.  Dlatego nasze działania skupiają się na dwóch najważniejszych inwestycjach, które realnie przyczynią się do usprawnienia ruchu w mieście. Mowa tu o budowie ronda turbinowego na Zawodziu oraz łącznika ulic Kościuszki, Krakowskiej, Stróżowskiej.

Rondo turbinowe na Zawodziu

W Planie Inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad został już ujęty projekt budowy ronda turbinowego - nowoczesnego, bezpiecznego i upłynniającego ruch. W październiku ubiegłego roku GDDKiA rozpoczęło prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej, a  realizacja inwestycji planowana jest na lata 2024-2025.

 

W tym miejscu chciałbym podziękować Pani Poseł Barbarze Bartuś za wsparcie tej inicjatywy – mówi Rafał Kukla.

 

Łącznik ulic Kościuszki, Krakowskiej i Stróżowskiej

Szansą na rozładowanie ruchu w centrum miasta, jest także realizacja kolejnej, dużej inwestycji drogowej -  łącznika ulic Kościuszki, Krakowskiej, Stróżowskiej.

Budowa drugiego mostu na rzece Ropie, stałaby się alternatywą dla poruszania się pomiędzy przedzielonymi rzeką częściami miasta. Nowa droga pozwoliłaby kierowcom ominąć ścisłe centrum Gorlic, odciążając ul. Kościuszki, ul. Mickiewicza, ul. Legionów, ul. Kołłątaja – miejsca, w których ten ruch często jest zablokowany.

Na decyzję Burmistrza Miasta Gorlice o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację tego przedsięwzięcia, została wniesiona skarga do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ostatecznie podtrzymało pozytywną opinię.

 

Niestety, wąskie grono osób ponownie zaskarżyło decyzję SKO do sądu wyższej instancji, wstrzymując realizację przedsięwzięcia na kolejne miesiące. Obecnie, zgodnie z prawem, pozostaje nam czekać na rozstrzygnięcie sprawy – dodaje Kukla.

Źródło: UM w Gorlicach

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorliczanin
Gorliczanin 26.02.2020, 23:20
No niestety jak glosowaliscie tak macie . P.Kukla kosmita . Wójt nawiedzony . A teraz jest najlepszy moment do walki o drogę szybkiego ruchu z Nowego Sącza do Dukli / via baltica/ . No ale ptasie mózgi tego nie ogarną .
Lekarz
Lekarz 22.02.2020, 22:03
Każde nałogi zabijają i trzeba leczyć
On
On 22.02.2020, 21:21
Jeden coś wymyśli, bo ma po alkoholu turbiny, a reszta jak papugi powtarza i tak było, jest i będzie.
Ja
Ja 21.02.2020, 13:59
Może ja pogodzę wszystkich : Jak od lipca wprowadzą pierwszeństwo pieszych to żadne ronda poszerzenia itp. Nie Pomogą ! Jednym słowem będzie katastrofa już teraz ludze wchodzą na przejścia na "bezczelnego" bezpośrednio pod koła a inni potrafią zatrzymywać się przed każdym przejściem i zapraszają pieszych , może drugi nie załwarzy , nie wychamuje . To jest prowokowanie . Gdzie jest upewnienie się czy mogę wejść na przejście , słynne spójż w lewo ,prawo ,lewo ! Wszyscy walczą z korkami ze smogiem , rakiem , o miliardy na onkologię a tu wystarczy trochę zdrowego rozsądku tgz. oleju w głowie.
~~~~ja
~~~~ja 21.02.2020, 21:19
A znasz przepisy? Z tego co piszesz to raczej nie. Myślę, że powinny ci odebrać prawo jazdy to by na 100% były mniejsze korki.
Pierwszeństwo pieszych nie oznacza przyzwolenia na wtargnięcie, kierujący będzie miał obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko gdy będzie mógł to zrobić bezpiecznie a więc bez gwałtownego hamowania więc ten przepis w kwestii wpychania się pod koła niczego nie zmienia.
Jak ktoś jest idiotą to tak robi i robił będzie póki się nie przekona jakie ma szanse w zderzeniu z pojazdem. Czy może się mylę i do tej pory nie było takich a teraz nagle się pojawią? Od dawna się mówi o o idiotach w słuchawkach i z kapturem na głowie przechodzących przez jezdnię jak gdyby szli po chodniku. Na takich idiotów pomoże tylko i wyłącznie selekcja naturalna.
Ja
Ja 22.02.2020, 20:57
Takich mądrali jak ty jest pełno w więzieniach i płaczą że to nie ich wina była. Pieszy do piachu , kierowca za kraty, takie mamy psełdo prawo (nieumyślne spowodowanie śmierci) i nikogo nie obchodzi że niezauważyłeś, chyba że nazywasz się Naj...b .
Rynek mieszkaniec
Rynek mieszkaniec 21.02.2020, 13:56
całkowity zakaz wjazdu do ścisłego centrum tylko samochody uprzywilejowane ,to co się dzieje w centrum to jest totalna porażka ,natomiast kostka jest już w całości do wymiany koleiny zagrażają już bezpieczeństwu kierującym oraz pieszym.
Gnom
Gnom 21.02.2020, 13:24
Skoro Pan burmistrz mówi: "z badań ruchu wiemy, że", to dlaczego nikt tych badań nigdy nie widział? Jeśli są takie badania, to powinny być ogólnodostępne. Może Pan burmistrz jednak udostępni wyniki tych badań mieszkańcom?
Bobo
Bobo 21.02.2020, 12:24
Miasto tego albo nie widzi, albo nie chce widzieć, że należy w centrum miasta zrobić zakaz ruchu i problem się rozwiąże.
zoo
zoo 21.02.2020, 11:05
A co jeszcze Wyborcy chcecie przed wyborami słyszeć?! Może to że w centrum Miasta stanie pomnik Matki Bożej Pokonanej, lub nowy cmentarz. Ja znam problemy Gorlic i mogę jeszcze coś obiecać. Pamiętajcie hasło wyborcze Gorlic. '' OBIECANKI CACANKI, KAŻDY JUŻ TO ZNA''
Pieszy
Pieszy 21.02.2020, 10:52
Zrobił się problem od wtedy, bo każdy musi mieć samochód i prawo jazdy. MZK kursuje to można jeździć.
Szczery
Szczery 21.02.2020, 09:42
Najlepiej pod blokami na Kościuszki zostawiać samochody, bo tam samochody kradną.
kosciuszki
kosciuszki 22.02.2020, 10:17
komentarz zlodzieja
Korki
Korki 21.02.2020, 09:39
Rondo w Poznaniu na 100% rozwiązało by korki.
Ja
Ja 21.02.2020, 08:39
Jaja sobie robia obiecywal burmistrz rado obwodnice i gdzie te obietnice dalej flosujcie na rafala
Ks.
Ks. 21.02.2020, 07:31
By powstało rondo turbinowe, to miasto musi dopiero zakupić turbiny.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.02.2020, 07:26
Będzie rondo turbinowe, wtedy jak kierowcy sobie go namalują. Lub w roku 2090.
Rychu
Rychu 21.02.2020, 02:41
Nie wpuszczac wiesniakow do miasta to sie odkorkuje
Kierowca
Kierowca 21.02.2020, 20:23
Czyli wszystkich?!
pl
pl 20.02.2020, 22:10
Zachodnia obwodnica to nieporozumienie. Południowa tak i rondo tak.
Kierowca
Kierowca 20.02.2020, 22:01
Gorlice są od wieków dostosowane, by chodzić tylko Pieszo.
gigo
gigo 20.02.2020, 21:06
Ludzie co wy z tym rondem TURBINOWYM
filipinek
filipinek 20.02.2020, 20:57
Już w latach pięćdziesiątych planowane było poszerzenie ulicy Kościuszki po prawej stronie (w stronę Nowego Sącza). Każdy, kto otrzymywał pozwolenie na budowę w pasie przyszłej inwestycji, musiał podpisać papier, że wie o tym, i że w momencie przystąpienia do inwestycji zostanie wysiedlony, bez prawa do odszkodowania. Np. bloki wybudowane zostały, w późniejszym czasie, z uwzględnieniem tych planów inwestycyjnych. Trzeba powrócić do tych planów, bo samo rondo nic nie pomoże, jeżeli nie wzrośnie przepustowość ulicy Kościuszki.
Wibowit
Wibowit 20.02.2020, 20:10
Moim zdaniem ten łącznik powinien być pierwszy, po odciążeniu Zawodzia może by nie trzeba było robić tego ronda tam.

Pozostałe