Światło z ziemi i inne atrakcje. Już wkrótce dla gorliczan.

  • 03.03.2020, 16:23
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Światło z ziemi i inne atrakcje. Już wkrótce dla gorliczan. fot. UM Gorlice
Projekt Miasta Gorlice „Poznaj geologiczne skarby pogranicza polsko-słowackiego” uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Dzisiaj (3 marca) w Starostwie Powiatowym w Jaśle, umowę na jego realizację podpisali burmistrz Rafał Kukla, skarbnik Edyta Szilder oraz wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Dawid Lasek.

Projekt opiewa na kwotę ponad 250 000 zł, z czego 83,35% stanowi dofinansowanie z programu współpracy transgranicznej, a 5% z budżetu państwa. Partnerem projektu jest Bardejów, z którym od 1999 roku łączy nas umowa partnerska.

Najważniejszym elementem projektu będzie spektakl świetlno-laserowy „Światło z Ziemi”. Dodatkowo zorganizujemy konferencję popularnonaukową z zakresu geoturystyki, wydamy piękny album – pamiątkę z naszego regionu. Zaangażujemy także znanego influencera do promocji naszego miasta. Poza tym będzie można zobaczyć mobilną wystawę zdjęć atrakcji pogranicza gorlicko-bardejowskiego. - mówi burmistrz Rafał Kukla.

Dzięki realizowanym przez nas projektom, Gorlice są coraz bardziej rozpoznawalne na turystycznej mapie Polski. Szczególnie zależy nam na tym, aby promocja miała zasięg nie tylko ogólnopolski, ale także międzynarodowy, stąd realizacja projektów transgranicznych. - dodaje.

Skąd pomysł na projekt?

Pogranicze gorlicko-bardejowskie bogate jest w zasoby geologiczne: ropę naftową i wodę mineralną. Gorlice to kolebka przemysłu naftowego, gdzie powstawały pierwsze na świecie kopanki i kopalnie ropy naftowej, a w 1854 r. dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa, natomiast Bardejów to miejscowość uzdrowiskowa, ze źródłami wód mineralnych.

Pogranicze polsko-słowackie w rejonie Gorlic i Bardejova to teren niepowtarzalny, mentalnie i językowo bliski, mający wspólną historię, kulturę i tradycję. Łączy nas również chęć rozwoju turystyki w naszym regionie, stąd kolejny wspólny projekt.

Przypomnijmy, w 2018 roku, nasze miasta realizowały projekt „Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego”, w ramach którego zorganizowaliśmy Festiwal Światła oraz szkolenie dla przewodników, przeprowadziliśmy kampanię promocyjną w mediach ogólnopolskich i wydaliśmy przewodnik po atrakcjach geologicznych. 

Co zakłada projekt „Poznaj geologiczne skarby pogranicza polsko-słowackiego”?

Spektakl „Światło z Ziemi”
Areną niezwykłego pokazu będzie zabytkowy Park Miejski w Gorlicach, położony w widłach rzek Ropy i Sękówki. W przestrzeni parku zlokalizowane zostaną urządzenia pozwalające na zdalną zmianę kierunku świecenia wiązki światła, barw oraz stosowania różnych efektów. Pokaz będzie  widowiskiem, które przeniesie widzów w świat pełen barw, światła i muzyki, z bogatą historią w tle. Szczegóły wydarzenia niech na razie pozostaną niespodzianką.

Artystyczne spojrzenie na geologię, czyli atrakcje pogranicza malowane światłem
Album i mobilna wystawa. Wydany zostanie wyjątkowy album ze zdjęciami atrakcji pogranicza. W publikacji znajdą się zdjęcia z każdej z 4 pór roku, ukazując zmiany w krajobrazie ziemi gorlicko-bardejowskiej. Album zostanie wydany w języku polskim, słowackim i angielskim. Fotografie posłużą także za materiał do stworzenia mobilnej wystawy, która składała się będzie z wybranych fotografii wydrukowanych w dużym formacie. Wystawa w ciągu roku odwiedzi trzy instytucje kultury na pograniczu.

Influence marketing w promocji pogranicza
Celem zadania jest wykorzystanie influence marketingu w promocji pogranicza z naciskiem na atrakcje geoturystyczne, rozwój przemysłu naftowego i działalność Ignacego Łukasiewicza. Projekt zakłada udział znanego i wpływowego influencera (blogera lub youtubera itp.), działającego w mediach społecznościowych, zajmującego się tematyką podróżniczą, w tym także tematyką historyczną. Influencer w trakcie pobytu na Ziemi Gorlickiej stworzy materiał filmowy, który udostępni na swoim kanale społecznościowym, tym samym promując Gorlice wśród potencjalnych turystów.

Organizacja konferencji popularnonaukowej
W ślad za popularyzacją tematu geologii i geoturystyki planujemy przeprowadzenie jednodniowej konferencji o charakterze popularnonaukowym. W ramach wydarzenia odbędą się panele wykładowe, poprowadzone przez wykładowców i ekspertów, poruszające zagadnienia z dziedziny geologii oraz geologicznych atrakcji pogranicza gorlicko – bardejowskiego, w sposób przystępny dla każdego - nawet zupełnych laików.

 

źródło: gorlice.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ewa
ewa 05.03.2020, 14:57
Nie ściągajcie turystów, bo Emopl ich załatwi - szkoda kasy dla gorlic, bo i tak zostanie zmarnowana
Lokales
Lokales 05.03.2020, 12:14
Całkowty brak zainteresowania promocją Wysowej-Zdrój, Klimkowki, Magury i innymi super miejsc naszego PIEKNEGO REGIONU. Sensem działań naszych lokalnych władz winno byc pozyskanie sensownych inwestorów. Czym nasz region jest gorszy od np. Zatoru z jego atrakcjami. Pozdrawiam Wśystkich.
Teodor
Teodor 04.03.2020, 13:05
Tyle kasy doslownie wyrzucone w błoto. Zmoany krajobrazu widac golym okiem gdzie sie da wpycha sie budownictwo jeszcze troche i zabuduja nawet Radocyne. Wtedy turysci zapewne będą walić drzwiami i oknami.
hmm
hmm 04.03.2020, 09:15
A czy ten park był z kimś konsultowany,
Czy oprócz wywalenia kasy w teren zalewowy pomyślano o czymś bardziej racjonalny???

Pozostałe