Kolejne skuteczne oszustwo metodą „na BLIK-a”

  • 04.03.2020, 10:51
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Kolejne skuteczne oszustwo metodą „na BLIK-a” Foto: ilustracyjne
Wczoraj (3 marca) mieszkaniec Gorlic zawiadomił policjantów, że nieznana mu osoba przejęła jego konto na Facebooku i wie, że wysyłała za pośrednictwem podłączonego do niego komunikatora wiadomości z próbą wyłudzenia BILK-a.

Niestety w jednym przypadku próba oszustwa okazała się skuteczna.

Mieszkaniec Ołpin (powiat tarnowski) zawiadomił nas, że nieznany sprawca, podszywając się pod dane gorliczanina, za pośrednictwem komunikatora podłączonego do portalu społecznościowego wprowadził go w błąd co do tożsamości i wyłudził kod do aplikacji BLIK na łączną sumę 1000 zł – powiedział w rozmowie z nami aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Niestety tą właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamią hasła, włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas, proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK, kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem uchronienia się przed oszustwem jest zatelefonowanie do osoby, która prosi nas o pożyczkę i zweryfikowanie jej prośby. Natomiast jeśli to z naszego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmieńmy hasła i ostrzeżmy wszystkich potencjalnie zagrożonych znajomych – radzi rzecznik Szczepanek.

Pamiętajmy również, że każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe