Gorliczan ubywa, czy jest szansa na zmianę tej tendencji?

  • 09.03.2020, 09:18
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Gorliczan ubywa, czy jest szansa na zmianę tej tendencji? fot. ilustracyjne / pixabay.com
Rok 2020 w Gorlicach statystycznie rozpoczął się nie najlepiej. Niestety ujemny trend demograficzny trwa, więcej nas umiera, niż się rodzi.

Jak informuje Urząd Stanu Cywilnego UM w Gorlicach w lutym 2020 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Gorlicach zanotowano: 57 urodzeń, 72 zgony oraz 9 małżeństw.

Wydano 124 dowody osobiste oraz zarejestrowano po raz pierwszy 11 działalności gospodarczych i zakończono 9.

Od początku roku przez dwa miesiące urodziło się tylko 130 dzieci, a zmarło już 156 osób. Niestety to jeden z najgorszych pod tym względem okresów w ostatnich latach w Gorlicach.

Ewidentnie proces postępującego starzenia się społeczeństwa przynosi efekt w postaci ujemnego współczynnika urodzeń i wydaje się, że nic nie jest w stanie zmienić tej tendencji w najbliższym czasie.

Programy socjalne i prorodzinne już od dłuższego czasu nie przynoszą pożądanych skutków a Gorliczan, jak ubywało, tak ubywa nadal.

wykorzystano fragment artykułu z portalu gorlice.pl

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hmm
Hmm 10.03.2020, 09:39
No ja skomentuje to tak,
Sam pochodzę z Gminy Gorlice,
I wiem, że wyjechania stamtąd to był dobry pomysł,
zarabiam dużo lepiej,
Większość sklepów np z odzieżą jest otwarta w większych miastach do 21 a nie do 17 w porywach do 18
Z tego co wiem to w Gorlicach płaca tak kiepsko że nawet Ukraińcy tam nie chcą pracować,
bo nawet już Ukrainiec musi mieć 17 zł netto a i to ciężko żeby przychodził i pracował
A minimum to 17 brutto, i takie stawki są w Gorlicach, wiem bo chciałem wrócić ale nie opłacało by mi się to.
Marzyciel
Marzyciel 09.03.2020, 22:13
Ja mam 50-tkę na karku, trwałą niepełnosprawność ruchową i też marzę żeby z tąd wyjechać. Młodzi mają więcej rozsądku. Wszystkim życzę powodzenia.
BBoy
BBoy 09.03.2020, 20:02
Płaćcie normalne stawki, a nie głodowe, to i ludzie nie będą wyjeżdżali, ale czego się spodziewać po takich Gorlicach... :( Każdy ma prawko zarabiać GODNIE i żyć GODNIE! A nie wegetować!
Pograbek
Pograbek 09.03.2020, 17:58
Wybawieniem miasta jest TLC,płacą jak w szwecji,wiem bo pracuję?.
Hulio Iglesjas
Hulio Iglesjas 09.03.2020, 17:50
Dla młodych i lekko starszych jest jedyna firma w tym rejonie T.L.C,
Jasło
Jasło 09.03.2020, 16:29
Byłam dziś w centrum Gorlic i aż tragedia, bo kto ma rodzić? Patologia ze centrum miasteczka, której jest aż ciemno, oni wolą i wybierają alkohol a nie Rodziny. Ale to świadczy tylko o Gorliczanach, że tego nie gonią z Miasta.
Proboszcz
Proboszcz 09.03.2020, 16:02
Jak były dzieci, to by się babki pytały, ślubne czy nie ślubne?! A tak to nie ma przynajmniej problemów.
Tarnów
Tarnów 09.03.2020, 14:39
Gmina Gorlice ma już więcej do gadania, niż Miasto Gorlice.
Ksiądz
Ksiądz 09.03.2020, 14:36
A po co mają się dzieci rodzić, na biedę ?!
Ks.
Ks. 09.03.2020, 14:24
po raz pierwszy 11 działalności gospodarczych i zakończono 9. To znaczy że Gorlice są na plusie, bo przybyło 2 działalności.
Jan
Jan 09.03.2020, 14:23
Bez obaw, otworzę produkcję w 2025 i nadrobię straty statystyczne.
Prawnik
Prawnik 09.03.2020, 14:16
Gorlice to takie same miasto, jak Nowy Sącz województwo, a Kraków stolica Polski. Kiedyś może i tak było, ale dawno zmienił się system i nadal się zmienia i dlatego wszystko się kurczy i nikt już nie ma na to wpływu, bo nie ma już czego szukać w Gorlicach i taka jest szczera prawda.
Zasmucona
Zasmucona 09.03.2020, 14:04
Że swojego doświadczenia powiem. Wyjechałam z Gorlic gdyż nigdzie nie mogłam znaleść pracy. Ps. są u nas piękne tereny mogące być wykorzystane pod względem turystycznym, ale nawet z tym nic się nie robi.
Teodor
Teodor 09.03.2020, 22:06
Jak to nic sie z nimi nie robi. Robi sie niszczac je zabudową
Adwokat
Adwokat 09.03.2020, 14:04
Sprostowanie prawie wszystkich komentarzy; Uciekaj puki młody, uciekaj puki czas, i nie pij zimnej wody a będziesz żył sto lat.
I powa
I powa 09.03.2020, 11:36
Ile młodych ludzi jeszcze pracuje w gorlickich firmach? dlaczego młodzi opuszczają miasto, jakie mają perspektywy??-Podam taki mały przykład z własnego podwórka. U mnie na 53 osoby jest tylko 3!! w wieku 30-42 lata reszta 55-63.Nie ma uczniów i nikogo młodszego. I zastanawiacie się dlaczego?A co powiecie na najniższą krajową i brak perspektyw na godną płacę -przy obrzydliwej propagandzie jak to jest pięknie.. w naszej firmie.Góra odleciała w zachwycie nad sobą i swoimi wątpliwymi osiągnięciami,a jak młody odejdzie po 2 do 3 tygodni to szukają mobbingu wśród starszych pracowników . Ba! są o tym święcie przekonani iż starsi ,,wykopują"młodych.No większego idiotyzmu jeszcze nie słyszałem!! Ale to że inni pracodawcy płacą lepiej,nie ma szczucia z ,,góry "i panuje normalna atmosfera ,ewentualnie ostatecznie można wyjechać..tej myśli nie dopuszczają do siebie.To się bodajże nazywa ,,korporacyjną ślepotą" Przytoczyłem jeden z powodów ale myślę że istotny.I takie pytanie do wszystkich: co Gorlice oferują młodym?-bardzo proszę o kulturalne odpowiedzi.Miłego dnia
Polak
Polak 09.03.2020, 14:04
Najniższa krajowa, żadnych premii, dodatków - nic. 1800zł? Podziękuję, wole Niemcy i Austrię.
Zaciekawiony
Zaciekawiony 09.03.2020, 09:39
gorlice gorlicami, a jak wygląda to z punktu widzenia całego powiatu? czy statystyki uwzględniają okolice Gorlic?
Polak
Polak 09.03.2020, 14:02
USC obejmuje gorlice i okolice...
on
on 09.03.2020, 09:27
500+ niestety nie podniesie zwiększenia liczby urodzeń jak to zakładał rząd.
lok
lok 09.03.2020, 12:46
trzeba było działać a nie pisać...
eks
eks 09.03.2020, 09:26
a rząd myślał że 500+ pomoże,nic nie pomoże już w Gorlicach nawet jak widać firm ubywa,dopóki nie zmieni się ta "dobra zmiana"w Polsce i w Gorlicach to będzie gorzej....i tak większość gorliczan powie że to wina Tuska
Adik
Adik 09.03.2020, 11:58
Ale bzdury!!!!
Akurat to, że Gorlice się wyludniają, to wina głównie samorządu. W większych miastach mieszkańców ciągle przybywa, np. w Krakowie, Rzeszowie czy Katowicach.
Gorliczan ubywa, bo wszyscy młodzi wyjeżdżają i zakładają rodziny w innych miastach To efekt wyłącznie BRAKU pracy. Miasto postawiło na wariant bycia tanią siłą roboczą i montownią, brak jest pracy dla ludzi z wykształceniem i po studiach. Nie każdy chce (a czasem ze względu na stan zdrowia może) pracować fizycznie na budowie czy rozwozić pizze za marne grosze. To był wielki błąd naszych gorlickich włodarzy, że postawili na bycie montownią. Dlatego za parenaście lat z Gorlic to zostaną tylko wspomnienia. Pozdrawiam w imieniu młodych.
P.S. Gdyby nie 500+ to Gorliczan byłoby jeszcze mniej, bo z racji braku jakichkolwiek środków do życia wyjechaliby za granicę lub w inne miasta. Pomyśl, zanim napiszesz takie bzdety.
gorl
gorl 09.03.2020, 11:16
Jakoś nie pamiętam ,żeby za poprzednich rządów Gorlice opływały w dostatek . Za to pomięęam zatrudnienie w firmach ochroniarskich za 4 PLN za godz.
???\'
???\' 09.03.2020, 13:00
a fabryka maszyn?a rafineria? za dawnych czasów żyła
EMES
EMES 09.03.2020, 10:33
A co ma do tego dobra zmiana jak eks złośliwie sugeruje ? Nie chodzi tu tylko o Gorlice,ale globalnie o całą Polskę. Konsumpcjonizm , chęć łatwiejszego spokojniejszego życia to powody, że maleje liczba urodzeń.
Seb
Seb 10.03.2020, 09:36
Tu masz rację. Chcemy żyć wygodnie, a posiadanie dzieci jest bardzo absorbujące i nazwać tego wygodą nie można. Powiedziałbym wręcz, że gdyby była większa bieda (nie mówię patologia) to dzieci byłoby więcej. Zarabiamy coraz więcej ale jeszcze nie tyle aby móc sobie zatrudnić opiekunkę na cały etat jak np. w USA. Wtedy można mieć i piątkę dzieci i trochę czasu dla siebie.

Pozostałe