Czy brak informacji to dobry sposób na opanowanie napięcia wokół problemu koronawirusa? AKTUALIZACJA

  • 10.03.2020, 11:55
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Czy brak informacji to dobry sposób na opanowanie napięcia wokół problemu koronawirusa? AKTUALIZACJA fot. ilustracyjne / pixabay.com
Niestety temat koronawirusa, wywołujący coraz większą gorączkę medialną i poczucie strachu przed zarażeniem, dotarł również do Gorlic.

Podczas wczorajszego briefingu prasowego wojewoda Piotr Ćwik zakomunikował pojawienie się pierwszego przypadku koronawirusa w Krakowie.

Do Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie trafił 60-letni pacjent, który aktualnie przebywa pod opieką lekarzy.

Jego stan jest stabilny - poinformował Piotr Ćwik.

Istotne jest to, że pacjent zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób. Cały czas przypominamy, że gdy ktoś podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, absolutnie nie powinien udawać się do przychodni czy do szpitalnych oddziałów ratunkowych – podkreślił wojewoda.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób. Są to dane z godzin popołudniowych, z 8.03.2020 r.
 

Dziś mamy 10 marca i wiemy oficjalnie... tyle, co wczoraj w południe.

Wczoraj po informację w sprawie niepotwierdzonej informacji o pojawieniu się przypadku podejrzenia wirusa u pacjenta w gorlickim szpitalu zadzwoniliśmy do źródła. Niestety osoby znajdujące się po drugiej stronie słuchawki nie znalazły dla nas czasu, by w lakonicznym komunikacie potwierdzić lub zaprzeczyć istnienie takiego przypadku. Nie otrzymaliśmy również informacji, czy gotowe jest pomieszczenie w formie izolatki w razie przypadku zaistnienia potwierdzonego przypadku.

Kolejna z osób w powiatowym Sanepidzie odesłała nas do Małopolskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, gdzie z kolei dowiedzieliśmy się, że jedyną potwierdzoną informację będzie można uzyskać u rzecznika prasowego Wojewody Małopolskiego.

Około 20 prób połączenia nie przyniosło żadnego rezultatu.

Do teraz (10.03.2020, godz. 11.55) żadna ze wspomnianych instytucji nie pofatygowała się z jakąkolwiek potwierdzoną informacją zwrotną.

O podejściu do powagi sytuacji może świadczyć cytat rozmowy z jedną z rozmówczyń.

(...) Proszę zadzwonić jutro, my tu pracujemy do godz. 14.30 (...) - padło w słuchawce.

 


Według jedynych oficjalnych wiadomości w powiecie gorlickim, nowosądeckim i jasielskim nie potwierdzono żadnego przypadku obecności wirusa COVID-19.


Aktualizacja, 10.03.2020, godz. 18.25.

Odpowiedz rzecznika prasowego Wojewody Małopolskiego:

Jeśli chodzi o dziecko, które po konsultacji w całodobowej opiece medycznej, trafiło do krakowskiego szpitala. Oczywiście w przychodni należało zastosować dezynfekcję. Dalsze działania w oparciu o wywiad medyczny i epidemiologiczny. Wynik (przyp. red. - na obecność koronawirusa) negatywny.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorliczanin
Gorliczanin 10.03.2020, 23:03
No nie ma co się dziwić, że gorlicki sanepid wam nie odpowiada bo mają na pewno teraz taki kocioł,że szkoda gadać.
Gorliczanka
Gorliczanka 10.03.2020, 13:28
Hmmm ciekawe to co piszecie ? ja wczoraj informacje otrzymałam informacje dzwoniąc nawet grubo po godzinie 14.30 na podany numer na stronie
Axon
Axon 10.03.2020, 20:26
Na jaki numer dzwoniłaś Gorliczanko?!... :)

Pozostałe