Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki - skorzystaj z promocji między 27 października a 9 listopada 2025
ReklamaRestauracja Galicja już otwarta, Klęczany 213 - Przyjdź, poczuj smak i atmosferę!
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, 38-312 Ropa - u nas kupisz: ceramika, armatura, płytki, wanny, kabiny, meble łazienkowe - OFERUJEMY: wizualizację 3D, fachowe doradztwo - SPRAWDŹ OFERTĘ - tel. 733 920 260
ReklamaStudio Treningu Personalnego, ul. Ogrodowa 2, Gorlice, tel. 535 990 898

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku zamknięcia szkół

Podziel się
Oceń

Premier apeluje do pracodawców o wyrozumiałość i jeśli to możliwe o zastosowanie trybu pracy zdalnej, a minister zdrowia podkreśla, żeby nie przekazywać dzieci pod opiekę dziadków, bo to starsi są najbardziej narażeni na poważne konsekwencje związane z zarażeniem koronawirusem.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku zamknięcia szkół

Autor: Foto: ilustracyjne/pixabay.com

Ustawa dotycząca przeciwdziałania zagrożeniom związanym z koronawirusem przewiduje możliwość wzięcia wolnego w celu opieki nad dzieckiem i pobieranie z zasiłku.

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

O zasiłek mogą ubiegać się rodzice dzieci, które mają nie więcej niż 8 lat, w przypadku w którym inni członkowie rodziny nie mogą sprawować nad nim opieki. Zasiłek nie przysługuje jednocześnie obojgu rodzicom. Świadczeń nie dostaną również osoby niepracujące lub też zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych bez ubezpieczenia medycznego.

Jeśli chodzi o wysokość świadczeń, to miesięczny zasiłek opiekuńczy stanowi 80 procent wymiaru podstawowego zasiłku.

Dotychczas osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę przysługiwało maksymalnie 60 dni zasiłku opiekuńczego z powodu choroby dziecka. Nowa ustawa dokłada do nich kolejne 14 dni.

Źródło info: onet.pl/businessinsider.com.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Barbara 12.03.2020 15:53
I super ze daja mozliwosc pojscia na opieke tylko ja sie pytam dlaczego nauczyciele siedza na wolnym pelnoplatnym w tzw gotowosci haha a wiekszosc spoleczenstwa ma.opieke platna tylko 80,% apozniej wyjda protestowac bo nie beda miec nadgodzin i za malo zarobia

Bogumił 12.03.2020 20:12
Siedzą po to na pełnopłatnym, by uczyć prawidłowego budowania zdań. W Twoim przypadku nie przyniosło to spodziewanego efektu i najwidoczniej coś zawiodło. Albo nauczyciel miał gorszy dzień, albo uczeń był niezwykle odporny na wiedzę.

Kasia 12.03.2020 22:08
Nauczyciele siedzą w domach a reszta pracowników szkół, tzn sekretarki, kucharki, sprzątaczki dalej chodzą do pracy. Dlaczego?

przezorny 12.03.2020 10:21
a ja sie pytam po co te pielgrzymki z dziecmi po marketach?

Statystyk 11.03.2020 14:22
Najgroźniejsze wirusy świata 1 miejsce- SARS. 2 miejsce KORONAWIRUS. 3 miejsce EBOLA i 4 miejsce ......

siouks 11.03.2020 16:05
jest coś groźniejszego - głupota, niemal nieuleczalna, często się rozprzestrzenia, ba nawet może rozmnażać - jak wirus. Bardzo groźne są też chciwość (kasy, władzy itd) - wiele różnych zjawisk ma cechy groźnego wirusa....

Proboszcz 11.03.2020 13:38
Koronawirus to nic innego jak koniec świata, który nie odpuści aż nie wybije wszystkich.

Lek. 11.03.2020 13:32
Koronawirus jest znacznie groźniejszy niż do niedawna uważano. Śmiertelność wynosi bowiem 3,4 procent. Pesymistyczny scenariusz zakłada pandemię.

dsdd 12.03.2020 00:04
a sprawdz sobie znaczenie słowa pandemia siewco paniki

Misia 11.03.2020 12:56
A co z pracownikami urzedów ... oni też są bardzo narażeni a przez to ich rodziny i bliscy ...

Kasia 12.03.2020 22:12
A ludzie zamiast siedzieć w domu to łażą z do urzędów ze sprawami, które nie są tak bardzo pilne i mógłby zaczekać aż się uspokoi sytuacja. Jest pełno osób które pracują za granicą i przyjeżdżają co 1-2 tygodnie do Polski, nikt tego nie upilnuje niestety...

Marek/Krzysztof. 11.03.2020 12:07
Zamiast Koronawirus ustąpi, to statystycznie wybije 50% Narodu i bezrobocie się zmniejszy, mimo że będzie 90 dni kwarantanny.

ReklamaAutogaz LPG MAR-GAZ, jedyny przedstawiciel sieci Czakram w Gorlicach - montaż - serwis - naprawa instalacji gazowych samochodowych LPG, Gorlice, ul. Dębowa 2 - tel. 502 177 785
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
Reklama15, 16 listopada 2025 - Ekspedycja Słodkości, Ekspedycja Orientalna, DARMOWE DMUCHAŃCE - Arena Gorlice
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: dokładnieTreść komentarza: Zawsze mówię to samo, przecież nie trzeba politechniki kończyć, tylko być uważnym obserwatorem żeby wiedzieć, że przejścia nadziemne realnie rozładują ruch pieszych i bardziej się sprawdzą niż ronda pod tym względem. Wystarczy popatrzeć na większe miasta jak Kraków czy Tarnów, w Krakowie w pewnym miejscu zaraz przy wylocie gdzie jest olbrzymi ruch samochodów jest takie przejście nadziemne i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie ronda w tym miejscu nawet turbinowego. Podziemnych nie sugeruję bo wieczorami czy w nocy bywa tam zwyczajnie niebezpiecznie, ze względu na amatorów trunków, ale myślę że droga krajowa o przejścia nadziemne aż się prosi.Data dodania komentarza: 7.11.2025, 11:58Źródło komentarza: Zakończono prace na ważnej trasie w regionie [FOTO]Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Zwykła kolizja ,a ruch zablokowany ...Data dodania komentarza: 7.11.2025, 11:54Źródło komentarza: Gorlice. Kolizja na ul. Bieckiej. Suzuki uderzyło w radiowóz [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: jaTreść komentarza: A BYŁO SUZUKI CZEKAĆ A NIE PCHAĆ SIĘ POBOCZEMData dodania komentarza: 7.11.2025, 11:08Źródło komentarza: Gorlice. Kolizja na ul. Bieckiej. Suzuki uderzyło w radiowóz [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Nikt o emeryturze nie wspomniał. Koledzy życzyli powodzenia w dalszej pracy. Skąd ta emerytura? Jakieś alibi?Data dodania komentarza: 7.11.2025, 09:54Źródło komentarza: Zmiana na czele gorlickiej Policji. Inspektor za nadkomisarza
Reklama